Cisco Catalyst 4500 - do 60 W na port

Oszczędzanie energii i monitorowanie pracy sieci

Użytkownicy nie rozumieją często, jak działa technologia PoE. Sądzą na przykład, że zwiększenie mocy, jaką przełącznik może dostarczyć urządzeniom sieciowym, powoduje, że wydziela on więcej ciepła w szafie. W rzeczywistości wcale tak nie jest, ponieważ switch pełni wtedy tylko rolę węzła dystrybuującego energię. Większość ciepła wydziela końcowe urządzenie sieciowe, ponieważ to ono konsumuje tę moc.

Cisco Catalyst 4500 - do 60 W na port

Nowa karta Supervisor 7-E, podobnie jak i stara 6-E, ma ograniczoną przepustowość rzędu 250 mln ramek na sekundę. Oznacza to, że przełącznik może obsługiwać ruch w trybie non-blocking wtedy, gdy pakiety są wymieniane między maks. 167 portami. Przy większej liczbie urządzenie się blokuje.

Specyfikacja EEE (Energy-Efficient Ethernet), opracowana przez IEEE, sprawia, że porty przełącznika faktycznie mogą pobierać mniej mocy, gdy nie są wykorzystywane. Specjaliści oceniają, że ogólne koszty utrzymania w ruchu całej infrastruktury sieciowej mogą po wdrożeniu EEE spaść nawet o kilkadziesiąt procent. Nowe karty instalowane w przełączniku Catalyst 4500 obsługują tę technologię.

Test kart liniowych z obsługą EEE, obejmujący 384 miedzianych portów Gigabit Ethernet, wykazał, że dzięki tej technologii - po wejściu w stan uśpienia niektórych portów - pobierana przez przełącznik moc spadała z 1462 W do 1278 W (co dało 12,6% oszczędności energii).

Warto przypomnieć, że energooszczędny Ethernet (standard 802.3az) można stosować w następujących połączeniach: 100Base-TX, 1000Base-T, 10GBase-T, 1000Base-KX, 10GBase-KX4, 10GBase-KR oraz Ethernet 10 Gb/s (w warstwie fizycznej 10-Gigabit Extended Sublayer obsługującej takie połączenia). Przy zastosowaniu technologii EEE pakiety są obsługiwane trochę wolniej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ port (z interfejsem Ethernet) musi mieć czas na to, aby "wybudzić się" ze stanu uśpienia i zacząć pracować z pełną szybkością. Są to jednak minimalne opóźnienia, niemające większego wpływu na wydajność aplikacji sieciowych.

Technologię energooszczędnego Ethernetu wykorzystują obecnie w swoich produktach właściwie wszyscy liczący się na rynku dostawcy. Na przykład HP oferuje karty E-Series zl, przeznaczone do instalowania w przełącznikach Ethernet 5400zl i 8200zl, które pracują zgodnie ze standardem Energy-Efficient Ethernet. Wszystkie przełączniki Dell serii PowerConnect 7000 również obsługują tę technologię.

Razem z kartą zarządzania Supervisor 7-E, Cisco dostarcza też wersję alfa analizatora protokołów, rezydującego w pamięci karty. To dobra wiadomość dla administratorów wykorzystujących w codziennej pracy takie narzędzia, jak Wireshark i tcpdump. Wireshark (następca popularnego programu Ethereal) ma graficzny interfejs, pozwalający na monitorowanie i analizowanie ruchu sieciowego. Nowy analizator Cisco może przechwytywać dane i prezentować je w formacie rozpoznawanym przez Wireshark. Pierwsza wersja analizatora przechwyciła co prawda tylko 100 pakietów, ale Cisco obiecuje, że kolejna będzie już pracować bez żadnych ograniczeń.


TOP 200