Były menedżer Coinbase oskarżony o insider trading

Były menedżer giełdy kryptowalut Coinbase został oskarżony o transakcje z wykorzystaniem poufnych informacji.

Insider trading na Coinbase / Fot. Kelly Sikkema, Unsplash.com

Insider trading na Coinbase / Fot. Kelly Sikkema, Unsplash.com

Amerykańscy prokuratorzy na Manhattanie informują, że były menedżer ds. produktu w Coinbase Global i dwóch innych zostało oskarżonych o oszustwo związane z inside tradingiem.

Sprawdź: Tłumacz polsko-ukraiński

Zobacz również:

  • USDC stracił powiązanie z dolarem. To miało być niemożliwe
  • Bitcoin osiąga najwyższy poziom od 18 miesięcy, ale kopanie kryptowalut nadal jest nieopłacalne

Insider trading to transakcje, zwykle dotyczące papierów wartościowych (ale mogą dotyczyć również krypto) na rynku giełdowym, dokonywane przez osoby mające dostęp do informacji niejawnych i wykorzystywanie ich do generowania własnych zysków.

Ishan Wahi, menedżer ds. produktu na giełdzie Coinbase, a także jego brat Nikhil Wahi zostali aresztowani w czwartek w Seattle. Wraz z trzecim pozwanym, ich przyjacielem Sameerem Ramanim, będą oskarżeni o insider trading przez SEC, czyli amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Prokuratorzy twierdzą, że Ishan Wahi podzielił się poufnymi informacjami o nadchodzących listingach na Coinbase. Dzięki temu jego brat i przyjaciel mogli wiedzieć, jakie kryptowaluty niebawem zadebiutują na giełdzie, by kupić zawczasu je kupić i sprzedać po debiucie, kiedy zwykle w ciągu pierwszych godzin od pojawienia się na giełdzie generują one wysokie wzrosty w wycenach.

Wspomniane osoby podobno używały portfeli krypto na blockchainie Ethereum, by nabywać aktywa, które później trafiały na Coinbase. Działania te przeprowadzały co najmniej 14 razy od czerwca 2021 do kwietnia 2022. Dzięki temu zarobili ok. 1,5 mln dol.

Zobacz: Autoclicker

Damian Williams, prokurator USA na Manhattanie, mówi wprost: "Oszustwo to oszustwo, niezależnie od tego czy ma to miejsce na blockchainie, czy na Wall Street".

Dodatkowo prokuratorzy informują, że Ishan Wahi kupił bilet lotniczy w jedną stronę do Indii po tym, jak dyrektor ds. bezpieczeństwa w Coinbase wezwał go do biura firmy na spotkanie. Według prokuratora organy ścigania zabroniły mu wejścia na pokład samolotu 16 maja br.

Philip Martin, dyrektor ds. bezpieczeństwa w Coinbase, powiedział że firma podzieliła się ustaleniami z wewnętrznego dochodzenia w sprawie handlu z prokuratorami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200