Budowa na platformie C#

Dostęp do danych

Narzędzia Borlanda zwykle miały wiele wygodnych mechanizmów ułatwiających programiście pracę nad zapewnieniem aplikacji dostępu do baz danych. W C# Builder Borland zdecydował się na wykorzystanie standardowych mechanizmów .Net przeznaczonych do obsługi danych, ale mimo to firma opracowała własne biblioteki.

Biblioteka Borlanda BDP.Net wprowadza dodatkowego pośrednika pomiędzy sterownik do bazy a model dostępu do danych ADO.Net. Warstwa opracowana przez Borlanda ujednolica niektóre elementy standardowych adapterów do baz, ale odbywa się to kosztem obciążenia komunikacji bazy i aplikacji.

Jedną z istotniejszych cech ADO.Net jest niewielki narzut związany z interfejsami pośredniczącymi. Tymczasem BDP.Net wprowadza dodatkowych pośredników i częściowo dubluje funkcjonalność ADO (model obiektowy jest bardzo podobny). BDP nie mapuje typów danych bezpośrednio na typy XML. Zamiast tego definiuje pośrednie, ujednolicone typy danych. W ten sposób programiści klasycznych aplikacji bazodanowych, którzy nie chcą korzystać z modelu właściwego dla .Net, zyskują spójny zestaw typów danych.

BDP.Net upraszcza pisanie sterowników do baz (choć i tak w .Net jest to znacznie prostsze niż np. pisanie sterowników OLE DB). Duża część koniecznej infrastruktury jest już zaimplementowana w bibliotece Borlanda. Obecnie są dostępne sterowniki dla DB2, Oracle, Interbase i MS SQL. Ponadto wraz z pakietem Component-One jest dostarczana biblioteka DataObject, będąca alternatywą dla DataSet wbudowanego w .Net Framework.

Następny Delphi .Net

C# Builder ma być dostępny na przełomie lipca i sierpnia br. Borland planuje także pod koniec roku wprowadzenie na rynek Delphi for .Net - pakietu nazwanego roboczo Octane (tak też określono przyszłego IDE dla Delphi).

Celem Borlanda jest stworzenie środowiska, w którym będzie można pisać zarówno aplikacje Win32, jak i .Net. Programista Delphi będzie mógł wykorzystywać rodzime kontrolki .Net i VCL. Nie wiadomo jak będzie wyglądać obsługa kontrolek CLX, które opracowano po to, by zapewnić przenośność między platformami (Delphi i Kylix dla Linuxa).

VCL.Net nie będzie w 100% zgodne z wersją Win32. Będą musiały zmienić się wywołania API Win32 (lub dany kod będzie musiał być specjalnie obudowany w .Net).

Borland postrzega C# Builder jako narzędzie przeznaczone m.in. dla tych programistów Delphi, którzy chcą nauczyć się C#. Warto dodać, że częściowo środowisko C# Builder zostało napisane w Delphi.

Czy warto?

Trudno dokładnie określić funkcjonalność pakietu C# Builder, dysponując jedynie wczesną wersją beta. Na uwagę zasługuje fakt, że Borland zamierza dołączyć do swojego produktu bardzo bogatą ofertę dodatkową. Janeva to ciekawy produkt. Na razie jednak samo środowisko programistyczne w dużym stopniu przypomina to opracowane przez Microsoft.

+

Wbudowane środowisko do projektowania aplikacji

Bogata oferta dodatkowych narzędzi

Mechanizmy współpracy J2EE/CORBA

-

Brak wsparcia dla projektów przeznaczonych na urządzenia przenośne

Brak mechanizmu pisania makr

Brak możliwości "zwijania" i rozwijania sekcji kodu

?

Czy biblioteka BDP.Net okaże się w praktyce wydajniejszym i prostszym narzędziem

niż standardowe ADO.Net Microsoftu?


TOP 200