Budowa na platformie C#

Bogate dodatki

Budowa na platformie C#

Projektowanie okien winforms w C# builder

Oprócz środowiska IDE, C# Builder zawiera kilka dodatkowych elementów, które zwiększają jego atrakcyjność.

Do pakietu ma być dołączony zestaw kontrolek ComponentOne Studio Enterprise. W jego skład wejdą m.in. kontrolki siatki dla WinForms (TrueDB Grid i FlexGrid). Tak jak w VS.Net, do C# Builder dodano Crystal Reports - narzędzie do tworzenia raportów.

Razem z C# Builder programista ma otrzymywać kilka różnych baz danych: IBM DB2, Microsoft SQL Server Developer Edition i Oracle 9i. Do zestawu będzie dołączona także InterBase Developer Edition 7.0 Borlanda.

Ponadto będzie dostępny specjalny program (WiseOwl Demeanor), który tak modyfikuje metainformacje zgromadzone w pakiecie, by maksymalnie utrudnić reverse engineering. Jest to okrojona wersja "dużego" narzędzia. Do swojego VS.Net 2003 Microsoft dołącza Dotfuscator Community Edition.

W VS.Net udostępniono specjalny typ projektów pozwalających tworzyć proste programy instalacyjne. Do C# Builder, podobnie jak do innych produktów Borlanda, będzie dołączana specjalna edycja InstallShield Express.

C# Builder nie zawiera wbudowanego profilera. Na płycie wraz z IDE programista otrzyma wersję testową narzędzia OptimizeIT. Prawdopodobnie będzie dostępna wersja narzędzia do modelowania zgodna z metodologią MDA - Bold for .Net.

Janeva - klej do komponentów

Ciekawym dodatkiem do C# Buildera jest pakiet Janeva (zawierający VisiBroker.Net - o nazwie kodowej Mariner), będący zestawem bibliotek łączenia aplikacji .Net, J2EE i CORBA. Janeva jest zgodna ze standardem CORBA 2.4 opracowanym przez Object Management Group (OMG). Współpracuje z Borland Enterprise Server.

Janeva nie wymaga instalowania w środowisku serwerowym. Wystarczy, by po stronie aplikacji .Net znalazły się odpowiednie pliki (assembly) zawierające właściwe biblioteki. Nie są potrzebne pośrednie serwery czy zmiany po stronie instalacji CORBA/J2EE. Po stronie klienckiej, oprócz runtime .Net 1.1, musi być zainstalowany runtime J# (implementacja Javy w .Net opracowana przez Microsoft).

Dzięki Janeva można korzystać ze wszystkich cech modeli komponentowych CORBA/J2EE. Jest obsługiwany mechanizm przekazywania sesji. Dzięki temu, że dane są przesyłane w postaci binarnej, narzut związany z samym "opakowaniem" komunikatu jest mniejszy niż w usługach Web. Konwersja typów nie wykorzystuje XML jako mechanizmu pośredniego - typy CORBA/J2EE są bezpośrednio przekształcane na analogiczne typy .Net. Jeżeli środowisko uruchomieniowe J2EE lub CORBA obsługuje mechanizmy związane z wyrównywaniem obciążeń, to są one automatycznie dostępne klientom .Net.

W zestawie Janeva są oferowane dwa specjalne kompilatory. Jeden na podstawie IDL tworzy specjalną klasę pośredniczącą w .Net - w ten sposób jest łączona specyfikacja interfejsu CORBA ze strukturami .Net. Drugi kompilator generuje "stub" na podstawie interfejsu zgodnego z Java RMI. Taki pośrednik wystarczy, by bez problemu korzystać z zewnętrznych komponentów CORBA/J2EE. To komponent dostępny za pośrednictwem mechanizmu .Net Remoting.

Można także tworzyć komponenty zgodne ze standardem CORBA w .Net. Wtedy, po napisaniu IDL, jest generowany odpowiedni szkielet w .Net, który trzeba wypełnić kodem. Powstaje w ten sposób .netowy komponent, który de facto jest komponentem CORBA. Niestety, nie ma łatwej metody "przekształcania" istniejących komponentów .Net w składniki CORBA (a taka możliwość istnieje w przypadku tworzenia usług Web w .Net).

C# Builder jest środowiskiem dla jednego języka programowania, ale Janeva może współpracować z dowolnym językiem zgodnym z CLS (Common Language Specification - specyfikacją określającą ogólne wymagania stawiane przed językiem, który ma generować kod dla .Net). Z pakietu Janeva można korzystać także z poziomu VS.Net.


TOP 200