Bramki abonenckie do tworzenia punktów dostępowych
-
- Kamil Folga,
- 09.09.2013
Udostępnianie Wi-Fi staje się standardem w hotelach, restauracjach, kawiarniach, bibliotekach, sklepach. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdy kontrahenci pojawiający się w przedsiębiorstwie chcieliby skorzystać z bezprzewodowego dostępu do internetu. Pomimo faktu, że odwiedzający nas ludzie często posiadają karty mobilnego dostępu do internetu, Wi-Fi zapewnia lepszą wydajność i jakość połączenia. Tu z pomocą przychodzą rozwiązania hotspot.
Urządzenia realizujące zadania hotspot można podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich są sprzęty bazujące na wszechobecnych kartach Wi-Fi. Kolejna grupa rozwiązań bazuje na modyfikacjach oprogramowania w powszechnie wykorzystywanych routerach lub integracji z routerami. Ta wersja często występuje w powiązaniu z zarządzeniem użytkownikami z poziomu strony sieci WWW. Najbardziej zaawansowaną grupą rozwiązań są specjalne bramki sprzętowe realizujące pełną funkcjonalność hotspotu. Takie urządzenia najczęściej pozwalają na integrację z drukarkami oraz innymi składnikami sieci.
Liczba urządzeń hotspot będzie wzrastała bardzo szybko z dwóch powodów. Po pierwsze, coraz popularniejszy jest trend BYOD (korzystanie przez pracowników z prywatnych urządzeń w firmie). Coraz więcej mobilnych gadżetów – smartfonów, tabletów itp. – potrzebuje bezprzewodowego dostępu do internetu. Drugim trendem jest zjawisko Wi-Fi Offload, skupiające się na odciążaniu sieci komórkowych w drodze kierowania części ruchu poprzez darmowe połączenia bezprzewodowe. Przedstawiamy kilka przydatnych rozwiązań, które umożliwiają łatwe utworzenie punktu dostępowego typu hotspot, a także zabezpieczenie go i zarządzania nim.
Komputer jak hotspot

4ipnet Wireless Hotspot Gateway HSG260
Powstaje pytanie, czy prostymi środkami jesteśmy w stanie zrealizować powyższe wymagania. Dostęp do internetu oraz część mechanizmów bezpieczeństwa powinien zapewniać router – te urządzenia działają w większości przedsiębiorstw. Praktycznie każdy router jest wyposażony w prostą zaporę sieciową, która pozwoli odseparować ruch sieci prywatnej oraz gości. To najważniejsze zadanie w przypadku korzystania z firmowego dostępu do internetu. Pozostaje kwestia realizacji dostępu dla użytkowników oraz odpowiedniego zabezpieczenia dostępu i transmisji. Jeżeli komputer z przeznaczeniem na hotspot ma kartę przewodową i bezprzewodową, za pomocą odpowiedniego oprogramowania można zrealizować podstawową lub zupełnie zaawansowaną konfigurację dostępu dla gości. System Windows da się zamienić na hotspot z wykorzystaniem aplikacji m.in. Connectify, Wi-Fi Hotspot Creator, Virtual Router czy używając wewnętrznych mechanizmów nowszych wersji sytemu. Funkcjonalność tak utworzonych zestawów będzie dość ograniczona, ale możliwa do rozbudowy poprzez dodatkowe skrypty. Dodatkowo należy liczyć się z faktem, że to tylko aplikacja, i może pracować niestabilnie. Więcej możliwości otrzymamy wykorzystując ten sam komputer z oprogramowaniem pracującym pod kontrolą systemu Linux. Przykładem może być oprogramowanie ZoneCD, które realizuje pełną funkcjonalność hotspot w postaci dystrybucji LiveCD. Innym przykładem tego rodzaju oprogramowania jest AmazingPorts.