Bramki abonenckie do tworzenia punktów dostępowych

W czasie testów sprawdziliśmy także drukarkę. Instalacja była łatwa i sprowadzała się do przyłączenia bramki za pomocą kabla Ethernet, a następnie zmiany ustawień na stronie Printer Setup w zakładce Advanced Settings. Drukarki nie wyposażono w żaden przycisk do wydruku samodzielnego, w celu utworzenia i wydrukowania kodu dostępu. Istnieje możliwość wydrukowania wyłącznie z interfejsu administratora lub wykorzystania interfejsu Access Code Management na innym komputerze lub tablecie, ale nie jest to tak łatwe, jak konwencjonalne wciśnięcie przycisku na drukarce.

Podsumowując, Guest internet Hotspot Gateway oraz Ticket Printer może być dobrym wyborem dla niewielkiego lub średniej wielkości rozwiązania hotspot. Warto jednak pamiętać o dwóch problemach. W celu wykorzystania drukarki, musimy posiadać PC lub tablet. Wykorzystanie zintegrowanego systemu taryfikacyjnego wymaga posiadania konta PayPal Business. Pomimo tego, że konieczne jest posiadanie własnych punktów dostępowych dla dostępu Wi-Fi, rozwiązanie jest niedrogie. Dodatkowo kody uwierzytelniające upraszczają proces przyłączania dla użytkowników, którzy nie muszą znać nazwy użytkownika i hasła.

Guest internet Solution oferuje kilka modeli bramek hotspot, które mogą obsłużyć do 500 końcowych użytkowników.

Dobre rozwiązanie dla średnich wdrożeń

ZyXEL 802.11n Hotspot Gateway (N4100) oraz kompatybilna z nim drukarka Service Gateway Printer (SP300E) są pozycjonowane dla wdrożeń średnich rozmiarów. ZyXEL Hotspot Gateway został stworzony do dostarczenia dedykowanego gościnnego dostępu poprzez 802.11n z możliwością dołączenia komputerów lub innych punktów dostępowych poprzez 4 porty Ethernet. Urządzenie wspiera do 100 jednoczesnych użytkowników, przy zdolności aktualizacji licencji do wsparcia 200 użytkowników. Funkcjonalność sprzętu zawiera w pełni modyfikowalny portal powitalny, wspiera tworzenie kont użytkowników z możliwością wydruków, płatności przy pomocy karty kredytowej, uwierzytelnianie RADIUS. Niestety nie ma mechanizmu łatwej integracji z prywatnymi sieciami, która może być potrzebna, w celu odseparowania połączenia internet lub odseparowania dwóch sieci. Konieczna będzie realizacja tego elementu z wykorzystaniem zapory ogniowej lub poprzez wirtualne sieci prywatne (VLAN).

Bramki abonenckie do tworzenia punktów dostępowych

Intellinet GuestGate MK II

Bramka jest bardzo łatwa w instalacji. Po zalogowaniu się do bazującego na stronie web interfejsu, można wykorzystać automatyczny skrypt do początkowej konfiguracji WAN, sieci bezprzewodowej, przekierowania SMTP, uwierzytelniania oraz ustawień systemowych. W sekcji Advanced interfejsu administratora istnieje możliwość dostrojenia oraz modyfikacji ustawień. Na stronie Authentication można przełączać się pomiędzy trybem wbudowanego uwierzytelnienia, zgody na warunki lub brakiem uwierzytelnienia. Na stronie Billing zdefiniuje się profile taryfikowania z wykorzystaniem czasu oraz opłat klientów. W uzupełnieniu mechanizmu przedpłaty, bramka wspiera także zapłatę po wykonaniu usługi w przypadku wykorzystania opcjonalnej klawiatury i drukarki. Stanowi to dobrą opcję na przykład w hotelu, gdzie klienci odbierają informacje o danych uwierzytelniających przy zameldowaniu się oraz opłacają rachunek za internet podczas wymeldowania. Na stronie Accounting można ustawić czas wygaszania konta oraz szczegóły drukarki. Da się przypisać różne profile taryfikacji do przycisków lokalnej drukarki oraz webowy generator kont. Można także ustawić rabat bazując na liczbie wciśnięć przycisku na drukarce. Na stronie Customization samodzielnie modyfikuje się układ strony lub określa URL do zbudowania i hostowania strony na własnym serwerze z wykorzystaniem kodu HTML. Istnieje też możliwość zmodyfikowania tekstu informacji, wydruków, wiadomości o płatnościach. Na stronie Pass Through można wyłączyć określone urządzenia lub strony z uwierzytelnienia lub portal przechwytującego. Na stronie LAN Devices otwiera się dostęp do określonych urządzeń z internetu poprzez mapowanie portów. Na stronie Filtering można zablokować użytkownikom dostęp do określonych stron lub adresów. Strona Share służy do wskazywania urządzeń lub zasobów w sieci LAN, do których użytkownicy mają dostęp, takich jak drukarki czy serwery Web. Strona Bandwidth pozwala określić maksymalną szybkość w kierunku od i do klienta, a sekcja Portal – URL, w celu przekierowania użytkowników po uwierzytelnieniu lub portalu. Opcja Walled Garden umożliwia wskazanie stron, które użytkownicy mogą przeglądać bez konieczności logowania się, a także wyświetlanych na stronie logowania. Na stronie Wireless można włączyć/wyłączyć wbudowaną sieć bezprzewodową, a także ustawić SSID, kanał, bezpieczeństwo i inne ustawienia bezprzewodowości. W sekcji Advanced znajdują się także strony do konfiguracji śledzenia sesji, SYSLOG, SNMP, połączeń zdalnego dostępu dla wysyłania logów przez połączenia VPN. W sekcji System Status są strony odpowiedzialne za dostęp do statusu systemu, logów i list zliczania, obecnie zalogowanych użytkowników, dzierżaw DHCP, list sesji, urządzeń LAN. W sekcji System Tools umieszczono strony do przywracania konfiguracji, aktualizacji oprogramowania, skonfigurowania kont administratora, wczytania certyfikatu SSL, a także narzędzi diagnostycznych, np. ping.


TOP 200