Bramki abonenckie do tworzenia punktów dostępowych

Zamieniamy router w hotspot

Jak wspomniano wyżej, istnieje wiele darmowych rozwiązań opartych na systemach Linux oraz Windows. Istnieją także takie, które mogą zostać zrealizowane poprzez podmianę oprogramowania w popularnych routerach domowych.

DD-WRT jest oprogramowaniem, które można zainstalować na wielu bezprzewodowych routerach. Nowy system zupełnie zmienia oprogramowanie i możliwości routera, wprowadzając nowe funkcjonalności. Z pewnością można do nich zaliczyć funkcjonalność hotspot, przykładowo w postaci rozwiązań Chillispot, NoCatSpash, WiFiDog czy Sputnik. Każde z nich bazuje na oprogramowaniu DD-WRT i realizuje większość funkcjonalności hotspot wraz z poszerzeniem możliwości bezprzewodowego routera. Chillispot jest jednym z elementów wspierających uwierzytelnianie hotspot oraz zarządzenie. Wymaga jednak zewnętrznego serwera RADIUS. WiFiDog udostępnia zaawansowany portal przechwytujący i zarządzanie dostępem. NoCatSlash zapewnia szybki do konfiguracji portal powitalny, ale nie zawiera opcji logowania oraz zarządzania. Wykorzystanie tego rodzaju konfiguracji może być dobrym pomysłem na wprowadzenie rozwiązania hotspot wymagającego wyłącznie zaakceptowania warunków korzystania z usługi. Rozwiązaniem zintegrowanym z DD-WRT, ale realizowanym przez zewnętrzne hostowane usługi jest Sputnik. Sputnik można wykorzystywać zarówno komercyjnie, jak i darmowo. Otrzymujemy pełne wsparcie dla uwierzytelniania i zarządzania zarówno darmowym, jak i płatnym dostępem.

Bramki abonenckie do tworzenia punktów dostępowych

Portal powitalny (captive portal)

Alternatywą do DD-WRT jest OpenWRT. CoovaAP jest zmodyfikowanym oprogramowaniem OpenWRT, specjalnie przygotowanym do realizacji funkcji hotspot. CoovaAP zapewnia pełną kontrolę dostępu, portal uwierzytelnienia, rejestrację dostępu, a także mechanizmy zliczania. Można zrealizować dostęp wymagający pełnego uwierzytelnienia lub zaakceptowania warunków korzystania z AP. Otrzymujemy dodatkowo wsparcie WDS, co pozwala na połączenie wielu punktów dostępowych w jeden system hotspot. Dodatkowo istnieje możliwość kontroli przepustowości każdego z gości zalogowanych do hotspota. Z kolei w oprogramowaniu Tomato popularnym rozwiązaniem jest NoCatSplash.

Ciekawym funkcjonalnością hotspot wbudowaną w oprogramowanie jest system MikroTik. Tu możliwości są ogromne, a skalowalność zależna wyłącznie od możliwości sprzętu. Konfiguracja funkcjonalności hotspot jest realizowana przez wygodny skrypt automatyczny. Istnieją także drukarki przeznaczone dla tego rodzaju oprogramowania. MikroTik stanowi bardzo często podstawę systemów hotspot wdrażanych na dużą skalę w Polsce. Oprogramowanie zarządzające jest tworzone zazwyczaj pod konkretne wdrożenie. Dzięki MikroTIK API stworzenie takiego oprogramowania jest znacznie ułatwione.

Bramki sprzętowe

Zupełnie inną kategorię rozwiązań stanowią bramki sprzętowe. Sprawdziliśmy cztery sprzętowe rozwiązania hotspotów Wi-Fi, wykorzystywane do oferowania gościom oraz klientom bezprzewodowego i przewodowego dostępu do internetu. Część z nich zapewnia darmowy dostęp z opcją potwierdzenia przez użytkownika warunków umowy, zanim rozpocznie korzystanie z internetu. Dostęp poprzez hotspot uzyskujemy potwierdzając warunki na specjalnie przygotowanym portalu powitalnym (captive portal). Niektóre systemy wspierają płatny dostęp do internetu dla gości. Płatności są realizowane z poziomu portalu przez użytkownika lub poprzez zakup kuponu na określony czas.

Idealny dla małych wdrożeń

GuestGate MK II wyprodukowany przez firmę Intellinet jest hotspotem pracującym w standardzie 802.11n, pozycjonowanym dla sektora niewielkich wdrożeń. Urządzenie ma niską cenę i trzyletnią gwarancję producenta. GuestGate udostępnia w pełni modyfikowalny portal powitalny, ochronę dostępu do internetu hasłami (do 50 indywidualnych haseł) lub uwierzytelnianie RADIUS. Dodatkowo zapewnia kontrolę przepustowości.

Pierwsze kroki pracy z urządzeniem są dość łatwe. Podłączamy sprzęt w dowolne miejsce sieci i realizujemy usługę odseparowanego dostępu dla gości. Dla komputerów przewodowych lub dodatkowych punktów dostępowych urządzenie wyposażono w cztery porty 10/100 Mb/s.


TOP 200