Brak przejrzystości - pięta achillesowa wirtualizacji?

Technologie wirtualizacyjne są bardzo przydatne, ale mają też pewną istotną wadę - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie firmy Veeam Software. Blisko połowa respondentów stwierdziła, że wprowadzenie do ekosystemu informatycznego wirtualizacji pogorszyło przejrzystość firmowej infrastruktury IT.

Autorzy raportu podkreślają jednak, że nie jest to problem samej technologii wirtualizacyjnej - "winnymi" są raczej wykorzystywane w firmach narzędzia do zarządzania IT, które nie potrafią wyraźnie odróżnić hostów wirtualnych od fizycznych. Problem jest poważny - bo blisko połowa przedstawicieli firm, odpytanych na potrzeby raportu, przyznało, że brak przejrzystości w firmowym systemie IT powoduje opóźnienia podczas rozwiązywania problemów ze sprzętem i oprogramowaniem.

Na potrzeby raportu ankieterzy działający na zlecenie Veeam Software odpytali 253 menedżerów IT z dużych amerykańskich firm. 45% ankietowanych oświadczyło, że ów problem z przejrzystością spowodował opóźnienia we wdrażaniu technologii wirtualizacyjnych.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku

Z opublikowanego właśnie opracowania wynika, że specjalistom IT bardzo brakuje jednego, wygodnego w użyciu narzędzia do zarządzania zasobami informatycznymi, które pozwoliłoby w łatwy sposób kontrolować i odróżniać serwery wirtualne i fizyczne.

Oczywiście, informatycy już teraz radzą sobie z problemem przejrzystości - wykorzystując specjalistyczne narzędzia, tworzone z myślą o rozwiązaniach wirtualizacyjnych. Ale aż 80% ankietowanych przyznało, że z chęcią "przesiedliby" się na typowe narzędzia do zarządzania (oczywiście pod warunkiem, że będą one poprawnie rozpoznawały oba typy zasobów).

"Niestety, obecnie tradycyjne narzędzia nie pozwalają na przejrzyste przeglądanie różnych typów zasobów IT, ponieważ projektowano je z myślą o środowisku, w których nie wykorzystywano wizualizacji" - skomentował Ratmir Timashev, szef Veeam.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200