Biblioteka bez bibliotekarzy

Należy zauważyć, że częścią portalu Polska.pl jest również serwis "Skarby literatury polskiej", tworzony z wykorzystaniem zasobów Wirtualnej Biblioteki Literatury Polskiej, prowadzonej od kilku lat przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Zosia Samosia?

Jeżeli model działania przyjęty przez urzędników Ministerstwa Nauki i Informatyzacji przy tworzeniu Polskiej Biblioteki Internetowej ma być wzorcowym rozwiązaniem dla wszelkiego rodzaju działań związanych z informatyzacją kraju, nie wróży to nic dobrego. Efekty wszelkich, nawet najbardziej cennych inicjatyw mogą być mizerne, gdy ministerstwo będzie chciało prowadzić informatyzację bez udziału środowisk zainteresowanych jej przebiegiem.

Bibliotekarze uczestniczący w konferencji "Internet w bibliotekach" wystosowali list do prof. Michała Kleibera, ministra nauki i informatyzacji, w którym napisali: "PBI leży na sercu wszystkim bibliotekarzom i pragniemy nadal ją budować, jednak widzimy i podkreślamy, że brak współpracy prowadzi do zaprzepaszczenia szans, inicjatywy i energii włożonej w projekt. (...) Chcemy, jako środowisko zawodowe, by traktowano nas poważnie, jako partnerów takich przedsięwzięć. Nie chcemy być wykonawcami poleceń w niedopracowanych i niekonsultowanych projektach. Będziemy walczyć o prawo do współdecydowania o kształcie zasobów cyfrowych udosępnianych Polakom".

Wiadomo że minister Wojciech Szewko potrzebuje wielkiego sukcesu. Tylko, czy rzeczywiście uda mu się go osiągnąć w przyjęty do tej pory sposób? Dziwna to zaiste metoda, by informatyzować biblioteki bez udziału bibliotekarzy, administrację bez udziału urzędników, szkolnictwo bez udziału nauczycieli. Czyżby na tym miał polegać polski wkład w budowę społeczeństwa informacyjnego? Czy rządu polskiego naprawdę nie stać na inne, przyjęte we współczesnym świecie sposoby działania?

Digitalizacja zbiorów w polskich bibliotekach

BIBLIOTEKA GŁÓWNA AKADEMII GÓRNICZO-HUTNICZEJ W KRAKOWIE

Digitalizacja wykonywana wyłącznie na miejscu; na potrzeby własne; ze zbiorów. Digitalizacji są poddawane rękopisy, stare druki, książki wydane po 1801 r., podręczniki i skrypty. Skrypty są dostępne pod adresem:http://victoria.uci.agh.edu.pl/BG/skrypty/index.html oraz z katalogu komputerowego:http://victoria.uci.agh.edu.pl/AGH

BIBLIOTEKA PUBLICZNA M.ST. WARSZAWY - BIBLIOTEKA GŁÓWNA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO

Digitalizacja wykonywana przez firmy zewnętrzne, ze zbiorów własnych. Do digitalizacji są przeznaczone rękopisy, stare druki, książki wydane po 1801 r., podręczniki i skrypty, czasopisma, muzykalia, zbiory kartograficzne i ikonograficzne.

BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA W POZNANIU

Digitalizacja wykonywana na miejscu i przez firmy zewnętrzne; na potrzeby własne i zamówienia użytkowników; z mikrofilmów i zbiorów. Digitalizacji są poddawane stare druki, książki wydane po 1801 r., podręczniki, skrypty i czasopisma. Zbiory na CD-ROM w formacie PDF są udostępniane na miejscu.

BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA W WARSZAWIE

Digitalizacja wykonywana wyłącznie na miejscu; na potrzeby własne i zamówienia użytkowników; z mikrofilmów i zbiorów. Są digitalizowane rękopisy, stare druki, książki wydane po 1801 r., czasopisma i muzykalia. Zbiory na CD-ROM są udostępniane na miejscu (w Czytelni Czasopism Bieżących i Mikroform), a także dostępne w sprzedaży (w bibliotece i sklepie internetowym -http://buwcd.buw.uw.edu.pl/sklep/sklep.htm). Część pozycji jest udostępniana w lokalnej sieci UW (ULTRANET). Jest planowane także udostępnianie wybranych dzieł przez Internet.

KSIĄŻNICA BESKIDZKA W BIELSKU-BIAŁEJ

Digitalizacja wykonywana przez firmy zewnętrzne. Digitalizacji są poddawane rękopisy, stare druki

i książki wydane po 1801 r. Zbiory na CD-ROM są udostępniane na miejscu.

BIBLIOTEKA INSTYTUTU LITERATURY POLSKIEJ I INSTYTUTU KULTURY POLSKIEJ WYDZIAŁU POLONISTYKI UW

Finansowany z grantu KBN pilotażowy projekt digitalizacji obejmującej XIX w. czasopisma: Tygodnik Ilustrowany (1859-65) i Chimera (1901-1907). Wykorzystano zasoby Biblioteki Instytutu Literatury Polskiej i Instytutu Kultury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz Biblioteki Głównej Uniwersytetu Warszawskiego. Zdigitalizowane czasopisma oraz szczegółowy opis projektu są dostępne pod adresem:http://www.bilp.uw.edu.pl/prasa/index.html

BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA WE WROCŁAWIU

Digitalizacja wykonywana na miejscu i przez firmy zewnętrzne; na potrzeby własne i zamówienia użytkowników; z mikrofilmów i zbiorów. Obrazy: czarno-biały i kolorowy. Digitalizacji są poddawane rękopisy, stare druki, książki wydane po 1801 r., podręczniki i skrypty, czasopisma, muzykalia i zbiory kartograficzne. Zbiory na CD-ROM-ach są udostępniane na miejscu i sprzedawane. Strona Pracowni Reprograficznej BUWr:http://www.bu.uni.wroc.pl/piasek/reprog

FEDERACJA BIBLIOTEK KOŚCIELNYCH FIDES

Federacja jest w trakcie negocjowania umowy ze sponsorem (NASK) na umieszczenie w serwisie Polska.pl zdigitalizowanych ăSkarbów bibliotek kościelnych w PolsceÓ. Planuje się rozpoczęcie digitalizacji od najstarszych, XVI- i XVII-wiecznych tłumaczeń Biblii na język polski oraz polskojęzycznych komentarzy do Biblii. Przedsięwzięcie ma na celu ukazanie wielkiego wkładu polskich naukowców w światowe dziedzictwo badań biblijnych i teologicznych.

WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA - KSIĄŻNICA KOPERNIKAŃSKA W TORUNIU

Digitalizacja wykonywana na miejscu i zlecana zewnętrznym firmom; na potrzeby własne i zamówienia użytkowników; z mikrofilmów i zbiorów. Obraz czarno-biały. Digitalizacji są poddawane rękopisy, stare druki, książki wydane po 1801 r., czasopisma, muzykalia, zbiory kartograficzne, dokumenty życia społecznego, podręczniki i skrypty. Zbiory na CD-ROM są udostępniane na miejscu, a także są dostępne w sprzedaży.

WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W ŁODZI

Digitalizacja wykonywana wyłącznie na miejscu; na potrzeby własne i zamówienia użytkowników; ze zbiorów. Obrazy: czarno-biały i kolorowy. Digitalizacji są poddawane książki wydane po 1801 r. i czasopisma. Zbiory na CD-ROM-ach są udostępniane na miejscu, a także online w lokalnej sieci. Źródło: Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy EBIB (http://ebib.oss.wroc.pl/digitalizacja/index.php)


TOP 200