Best in Cloud 2020. Najlepsze wdrożenia chmury w Polsce

Znamy wyniki 8. konkursu Computerworld Best in Cloud. W tym roku jury złożone z menedżerów IT oraz członków redakcji "Computerworlda" przyznało nagrody i wyróżnienia w 9 kategoriach produktowych i oddzielnie nagrody dla firm, które rozwiązania chmurowe wdrożyły.

Od chmury nie ma ucieczki – to hasło „do znudzenia” powtarzają organizacje na całym świecie. Ten sposób konsumpcji IT, pozwalający tworzyć nowe modele biznesowe i generować inne niż dotychczas strumienie przychodów, stał się dla biznesu, również w Polsce, niemalże chlebem powszednim. Nic więc dziwnego, że projektów wdrożeń rozwiązań chmurowych jest coraz więcej i są one coraz bardziej dojrzałe. Ideą konkursu Best in Cloud jest zapoznawanie się i wskazywanie tych wdrożeń, które, według wieloosobowego jury, warte są wspomnienia i nagrodzenia.

Wyniki tegorocznej edycji pokazały, że o atrakcyjności wdrożeń, innowacyjności rozwiązań, a przede wszystkim ich potencjalnemu wpływowi na biznes, nie zawsze decyduje wielkość gracza i pozycja rynkowa. Chmura zdemokratyzowała IT. Dziś nawet mniejsze organizacje mają dostęp do narzędzi, o których jeszcze kilka lat temu mogły tylko marzyć. Skracanie dystansu technologicznego to nowa rzeczywistość, w jakiej funkcjonuje rynek. A ten z kolei rośnie z roku na rok w naprawdę niezłym tempie. Oczywiście, wartość rynku chmurowego w Polsce nie jest jeszcze duża, jednak poprawia się to. W ubiegłorocznym raporcie Computerworld TOP200 cieszyliśmy się, że w 2018 r. chmura w Polsce przekroczyła magiczną barierę miliarda złotych (23-proc. dynamika r/r). W tym roku będzie to wartość znacznie większa, z imponującym wręcz tempem wzrostu.

Zobacz również:

  • Unijne certyfikaty usług chmurowych – apel o niedyskryminowanie „big techów”

Każde wdrożenie, które zostało zgłoszone do konkursu Best in Cloud, pracowało na tak dobre wyniki rynku.

Best in Cloud to dwie ścieżki konkursowe – dla przedsiębiorstw, które wdrożyły rozwiązania cloud oraz dostawców technologii chmurowych. W składzie jury znaleźli się menedżerowie IT największych organizacji oraz redaktorzy zajmujący się w Computerworld tematyką chmurową i nowych technologii. Cel konkursu jest niezmienny od lat: upowszechnienie i promowanie najefektywniejszych sposobów wykorzystania technologii cloud.

Oto laureaci.

Best in Cloud 2020. Najlepsze projekty wdrożeniowe

O wynikach konkursu dla organizacji, które wdrożyły rozwiązania chmurowe, decydowały oryginalność i innowacyjność projektu oraz potencjał oddziaływania projektu na biznes. Po godzinach spędzonych nad oceną zgłoszeń jury wskazało trójkę finalistów: Centrum Bezpieczeństwa Cyfrowego (zwycięski projekt), Ringier Axel Springer Polska oraz Urząd Dozoru Technicznego.

Innowacyjność rozwiązania Digital Fingerprints, zaprojektowanego przez Centrum Bezpieczeństwa Cyfrowego, opiera się na wykorzystaniu biometrii behawioralnej w procesie uwierzytelniania użytkowników. Każdy pracownik ma swój unikalny model zachowania, powstały w toku jego interakcji z komputerem, takimi jak poruszanie myszką czy pisanie na klawiaturze.

Ringier Axel Springer zdecydował się wynieść swoje platformy i produkty treściowe do chmury Amazona. To największa tego typu migracja w polskich mediach. Z kolei dzięki wdrożeniu elektronicznych dokumentów inspekcyjnych, udostępnianych za pośrednictwem portalu klienta eUDT, pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego i jego klienci zyskali możliwość rezygnacji z papieru i pracy z dokumentami wyłącznie w formie cyfrowej.

Best in Cloud 2020. Dostawcy technologii chmurowych

O tytuł Computerworld Best in Cloud 2020 dla dostawców technologii chmurowych walczyło blisko 35 produktów zgłoszonych w 9 kategoriach konkursowych. Tegoroczny konkurs przyniósł sporo ciekawych rozstrzygnięć, zaś największymi wygranymi okazały się firmy Sagra Technology, eLeader, IXON oraz VMware.

W najliczniej reprezentowanej kategorii Bezpieczna chmura tytuł zwycięzcy przypadł holenderskiej spółce IXON, oferującej platformę IIoT dla producentów maszyn przemysłowych. IXON Cloud udostępnia mechanizmy zdalnego dostępu, rejestracji i wizualizacji danych oraz alarmowania o awariach. Integralną częścią platformy jest rozwiązanie Data Logging – tegoroczny zwycięzca w kategorii Najlepszy produkt do analizy danych w chmurze, ex aequo z platformą Biqsens Sagra Technology.

W ocenie jury, na wyróżnienie w kategorii Bezpieczna chmura zasłużyła zintegrowana platforma zabezpieczeń Acronis Cyber Cloud, pozwalająca dostawcom usług chmurowych oferować klientom kompletną ochronę cybernetyczną w zakresie zabezpieczania danych w chmurze, ochrony systemów przed ransomware oraz funkcji notaryzacji plików i usług podpisu cyfrowego.

Kategorie biznesowe zdominowane zostały przez dwa podmioty: Sagra Technology oraz eLeader. Co ciekawe, obie spółki zajmują się dostarczaniem oprogramowania wspomagającego procesy sprzedaży. Sagra triumfowała w trzech kategoriach: Najlepsza wydajność i integracja (Platforma Integra), Najlepszy produkt do analizy danych w chmurze (Platforma Biqsens) oraz Najlepszy produkt ERP/CRM (wyróżnienie dla oprogramowania Emigo).

Integra to chmurowa platforma, która integruje dane z procesów dystrybucji i sprzedaży, aby wspierać obsługę zamówień, wymianę stanów magazynowych i danych odsprzedażowych między wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw. Z kolei platforma Biqsens dostarcza narzędzia analityczne wspierające procesy sprzedaży i zarządzania efektywnością zespołów, operując na danych pochodzących z różnych źródeł.

Tytuł Najlepszego produktu ERP/CRM w tym roku przypadł oprogramowaniu enova365 oferowanym przez spółkę Soneta. System, dostępny również w wersji chmurowej, pozwala objąć zarządzaniem 8 kluczowych obszarów działalności przedsiębiorstwa. Długa lista zakończonych sukcesem wdrożeń zapewne nie umknęła uwadze jury.

Dwie ważne nagrody przypadły spółce eLeader. Za najbardziej innowacyjne rozwiązanie w kategorii Chmurowe rozwiązania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego jury konkursowe uznało produkt Shelf Recognition AI. Rozwiązanie to dostarcza przedstawicielom handlowym i menedżerom nowe narzędzie wsparcia sprzedaży. Działanie Shelf Recognition AI polega na raportowaniu stanu ekspozycji produktów na podstawie inteligentnej analizy zdjęć.

Pierwsze miejsce w kategorii Najlepszy start-up technologii cloud w tym roku bezapelacyjnie przypadło systemowi Productive24. Platforma umożliwia tworzenie biznesowych aplikacji, dostępnych od razu w chmurze, samodzielnie przez analityków biznesowych, bez udziału programistów. W Productive24 powtarzalne procesy programowania zostały zautomatyzowane i zastąpione algorytmami.

Laureatami w kategoriach technologicznych okazały się być dwa rozwiązania zaproponowane przez VMware (większościowym udziałowcem jest Dell Technologies). Tytuł Najlepszej platformy testowo-deweloperskiej PaaS w tym roku przypadł VMware Enterprise PKS – komercyjnej platformie konternerów opartej na Kubernetes. Wyróżnienie w kategorii Najlepsza wydajność i integracja jury przyznało stosowi rozwiązań do tworzenia definiowanych programowo środowisk obliczeniowych VMware Cloud Foundation for private, AWS, Azure, Google and Oracle Cloud.

Zwycięzcą w kategorii Najlepszy dostawca chmury w modelu IaaS zostało uznane Cisco Meraki, zarządzane w chmurze rozwiązanie do obsługi komunikacji sieciowej, obejmujące sieć bezprzewodową, bramy sieci komórkowej, przełączniki, zapory sieciowe, kamery monitorujące, optymalizację sieci WAN oraz MDM. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło zaś firmie Exea Cloud, oferującej usługi Exea Data Center, w ramach których klienci mogą zaprojektować i wdrożyć własne, wirtualne centrum danych.

Za Najlepszy produkt zintegrowanej komunikacji jury uznało Systell Contact Center - modułowy system do zarządzania relacjami z klientami, dostępny w modelu SaaS, integrujący nawet 10 kanałów komunikacji. W tej samej kategorii wyróżnienie przypadło platformie VULCAN Nabór Szkoły ponadpodstawowe, której rolą jest organizacja procesu rekrutacji do szkół średnich oraz zapewnienie sprawnej komunikacji pomiędzy jego wszystkimi uczestnikami.

KOMENTARZ EKSPERCKI

Robert Czuła, prezes zarządu Soneta, producenta oprogramowania enova365

System dopasowany do potrzeb klienta

Nowoczesne technologie systematycznie przenikają kolejne sfery naszego życia. Nowa rzeczywistość jaka nastała za sprawą pandemii, nagła zmiana stylu życia przyspieszyła rozwój tych technologii, których zadaniem jest zdalne wspomaganie człowieka zarówno w pracy jak i życiu prywatnym. W szczególności dotyczy to rozwiązaniami chmurowymi, narzędziami do komunikacji i pracy zdalnej.

W sposób już nieodwracalny pokonana została bariera psychologiczna pracodawców obawiających się pracy zdalnej swoich pracowników. Pokonała została przez oczekiwanie pracowników, którzy chcieli swoje obowiązki wykonywać, bezpiecznie z domu. To co do tej pory było trudno niewyobrażalne, stało się normą. W wielu firmach, praktycznie z dnia na dzień większość zatrudnionych, przeszła do swoich home office. W Sonecie ten proces trwał 5 dni i byłby znacznie krótszy gdyby nie weekend.

Naturalnym efektem zmian technologicznych jest migracja systemów ERP do chmury. Stając jednak przed dylematem wyboru modelu użytkowania systemu ERP (on-premise czy chmura) nie można zapominać o tym co najważniejsze: dopasowaniu systemu do rzeczywistych potrzeb i dlatego Użytkownikom enova365 pozostawiamy wybór oraz możliwość zmiany praktycznie w dowolnym momencie użytkowania systemu.

Dzięki temu w naszym portfolio mamy zarówno liczną grupę klientów on-premise jak i rosnące grupy klientów „hybrydowych” oraz czysto chmurowych. Użytkownikom systemu, szczególnie tym wychowanym na smartfonach, proponujemy wersję mobilną enova365 pozwalająca na realizację wszystkich zadań z dowolnego urządzenia w dowolnym miejscu.

Trafność wyboru strategii „do chmury” realizowanej, we współpracy z Microsoft potwierdzają między innymi: tytuł Partnera Roku Microsoft w kategorii „Aplikacja” (rok 2014), Polska Nagroda Innowacyjności (2019), czy obecnie uhonorowanie tytułem najlepszego systemu ERP/CRM w chmurze, w konkursie Best in Cloud. Najważniejszym potwierdzeniem słuszności naszych działań, znajdujemy jednak w stale rosnącej liczbie zadowolonych klientów enova365.

Dbając o rozwój systemu enova365 nie zapominamy, że terminowość wprowadzania aktualizacji jest tym, czego Użytkownicy systemów ERP potrzebują na równi z nowymi funkcjonalnościami.

Cieszę się, że realizując z powodzeniem Sonetowe plany biznesowe, możemy równocześnie aktywnie uczestniczyć w transformacji technologicznej i obserwować zmianę mentalną, która do tej pory w mojej ocenie była istotną barierą rozwoju chmury (narzędzia i odpowiednia technologia dostępne są już od co najmniej kilku lat).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200