Barracuda Message Archiver – skuteczna archiwizacja poczty firmowej

Poczta elektroniczna to dzisiaj podstawa komunikacji w przedsiębiorstwach. Każdego dnia firmowe serwery pocztowe przetwarzają tysiące, a nawet setki tysięcy wiadomości dostarczając je do skrzynek adresatów. Ale co się z nimi dzieje po upływie dłuższego czasu, bo jak wiadomo rozmiary skrzynek pocztowych mają swój limit?

Pracownicy najczęściej kasują starą pocztę, zwłaszcza wtedy , gdy kończy się wolne miejsce na skrzynce mailowej. Ci, którzy jednak potrzebują mieć dostęp do starszych wiadomości wspomagają się wykonywaniem archiwum na lokalne dyski. Użytkownicy programu Microsoft Outlook automatyzują tę czynność eksportując wiadomości do plików PST. Niestety dwie wspomniane metody mają wiele wad. Kasowanie wiadomości uniemożliwia powrót do nich w razie potrzeby odtworzenia korespondencji, natomiast podczas tworzenia lokalnego archiwum w pliku PST może się on rozrosnąć do dużych rozmiarów. Poza tym w przypadku awarii dysku użytkownik bezpowrotnie traci całe archiwum. Z drugiej strony bieżące korzystanie z plików poczty, które umieszczone są na udziałach sieciowych nie jest polecane nawet przez samych producentów oprogramowania. Co więc pozostaje?

Zadanie wyboru systemu archiwizacji należy pozostawić menadżerom IT oraz administratorom. Aktualnie na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań programowych oraz sprzętowych wspomagających archiwizację poczty oraz proste metody dostępu do starych wiadomości.

Firma Barracuda Networks jako jeden z liderów wśród dostawców rozwiązań do kompleksowej obsługi i ochrony infrastruktury firmowej posiada w swojej ofercie skuteczne oraz proste w obsłudze i utrzymaniu narzędzie do archiwizacji poczty firmowej, dzięki któremu pracownicy w szybki sposób będą mogli odczytać stare wiadomości. Barracuda Message Archiver umożliwia dostęp do całej poczty, która kiedykolwiek została zapisana przez urządzenie, dzięki temu pracownicy nie muszą się martwić o starsze wiadomości na wypadek konieczności przywrócenia korespondencji. Barracuda Message Archiver przede wszystkim pozwala ograniczyć miejsce wykorzystywane przez pocztę na dyskach serwerów pocztowych, a dostęp do wiadomości zapisanych na urządzeniu możliwy jest z każdego miejsca na świecie.

Pierwsze spojrzenie

Barracuda Message Archiver to seria urządzeń przeznaczonych dla różnej wielkości infrastruktury. Wybierając odpowiednią dla siebie wersję należy brać pod uwagę szacowaną ilość poczty oraz liczbę obsługiwanych użytkowników. Urządzenie z najniższej półki (Message Archiver 150) jest najmniej wyposażonym z całej serii jeśli chodzi o funkcje jak i parametry sprzętowe. Jest ono w stanie obsłużyć środowiska liczące około 150 użytkowników, przechowując archiwalną pocztę na 500GB przestrzeni dyskowej. Dla porównania największy model (1050) posiada przestrzeń dyskową rzędu 48TB, przy czym poziom niezawodności osiągany jest dzięki dyskom pracującym w konfiguracji RAID 60. Do tego urządzenie wyposażone jest również w dodatkowy zasilacz w przypadku, gdyby podstawowy uległ awarii. Różnica między poszczególnymi modelami jest głównie w wydajności oraz przestrzeni dyskowej. Do tego dochodzą elementy wyposażenia zwiększające niezawodność. Natomiast liczba obsługiwanych użytkowników jest raczej ilością zalecaną przez producenta.

Oczywiście oprócz fizycznych urządzeń firma Barracuda Networks udostępnia wirtualne wersje rozwiązań Message Archiver, które można zaimplementować na większości popularnych platform wirtualizacyjnych.

Barracuda Message Archiver – skuteczna archiwizacja poczty firmowej

Barracuda Message Archiver 350

My przyjrzymy się urządzeniu Barracuda Message Archiver 350, które znalazło się w redakcji z przeznaczeniem do testów. Zwrócimy uwagę głównie na kwestię integracji z popularnymi systemami obsługi poczty elektronicznej, zarządzanie oraz współpracę z usługami w chmurze. Do tego postaramy się zwrócić uwagę na możliwości i funkcje, które mogą być przydatne z punktu widzenia administratora oraz użytkownika.

Urządzenie Barracuda Message Archiver 350 posiada 2TB przestrzeni na archiwizację opartej na dyskach pracujących w konfiguracji RAID 1. Maksymalna liczba obsługiwanych użytkowników według specyfikacji producenta to 500 kont. Urządzenie wyposażone jest w pojedynczy port GbE oraz niestety nie posiada nadmiarowego zasilacza. Wszystko zamknięte jest w niewielkiej obudowie 1U do instalacji w szafie rackowej. Oczywiście razem z urządzeniem producent dostarcza niezbędne okablowanie oraz szyny do montażu.

Do każdego z urządzeń Barracuda Message Archiver dołączona jest krótka instrukcja szybkiego uruchomienia, natomiast na stronach technicznych producenta bez problemu można znaleźć dokumentację z dokładnym opisem jak uruchomić i skonfigurować urządzenia, a następnie poprawnie wykorzystać wszystkie jego funkcje. Dokumentacja napisana jest przejrzyście i na tyle dokładnie, że każdy, kto posiada odpowiednią wiedzę na temat obsługi i działania popularnych systemów pocztowych powinien sobie dać radę z wdrożeniem i konfiguracją urządzeń Barracuda Message Archiver.


TOP 200