Backup oraz Disaster Recovery serwerów fizycznych

Bacula

Na rynku znaleźć można również darmowe systemy backupu, którego przykładem jest Bacula. Jest to znane i skuteczne oprogramowanie do archiwizacji i przywracania danych. Przeznaczone jest do pracy w sieciach komputerowych lub pojedynczych maszynach. Kod źródłowy Baculi w całości udostępniony jest na zasadach licencji wolnego oprogramowania: AGPL, LGPL, Public domain. Bacula jest więc zestawem programów, które można pobrać i zainstalować za darmo.

Jedną z podstawowych zalet oprogramowania Bacula jest wieloplatformowość obejmująca wszystkie popularne platformy serwerowe i desktopowe włączając w to systemy Linuksowe, FreeBSD, Solaris, MacOS, Unix oraz oczywiście platformy oparte na Microsoft Windows.

Zobacz również:

  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia

Bacula jako system backupu jest wysoce skalowalną platformą, na której można zbudować wydajne środowisko backupu włączając w to klastrowe konfiguracje wysokiej dostępności.

Podstawą środowiska Bacula jest program nadzorujący i koordynujący wszystkie działania nazwany Bacula Director. Komunikuje się on z pozostałymi komponentami całego systemu backupu. W skład architektury środowiska Bacula wchodzi jeszcze baza katalogowa oparta na dowolnej bazie SQL, serwer przechowywania (Storage Daemon), który odpowiada za dostęp do kopii zapasowych. Z uwagi na architekturę klient – serwer, do poprawnej pracy niezbędne jest również oprogramowanie klienckie (File Daemon), które odpowiada za realizację zadań backupu oraz odzyskiwania danych.

Chcąc rozszerzyć funkcje środowiska Baculi należy skorzystać z wielu dostępnych modułów rozszerzeń.

Backup oraz Disaster Recovery serwerów fizycznych

Bacula - Interfejs WWW

Zarządzanie i konfiguracja backupu odbywa się za pomocą konsoli zarządzającej współpracującej z directorem. Tutaj do wyboru jest wykorzystanie konsoli tekstowej bądź graficznej, jednak chyba najwięcej zwolenników posiada interfejs oparty na przeglądarce przy wykorzystaniu jednej z dwóch aplikacji (BWeb lub Baculum).

Bacula oferuje pełen zakres wykonywanych backupów danych w postaci kopii pełnych, przyrostowych lub różnicowych, a do tego wspiera syntetyczne backupy, które wykonywane są bez udziału klienta po stronie systemu backupowego. Ciekawą funkcją jest tak zwana kopia dokładna (Accurate Backup). Pozwala ona skrócić czas wykonywania kolejnego backupu przez bieżące monitorowanie i zapisywanie informacji o danych skasowanych od ostatniego backupu. Informacje te są uwzględniane podczas odtwarzania do pominięcia plików nieistniejących w danym punkcie czasowym.

Oszczędność miejsca przeznaczonego na backupy uzyskuje się również dzięki różnym metodom deduplikacji. Dodatkowy moduł Delta analizuje zmiany w plikach na poziomie pojedynczych bloków i archiwizuje tylko dane różnicowe, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić duże ilości przestrzeni archiwum, co przydaje się między innymi przy backupie plików Outlook PST, baz danych oraz plików maszyn wirtualnych. Również funkcjonalność Global Endpoint Deduplication umożliwia eliminację powtarzających się danych. Wspomniane rozwiązanie implementuje deduplikację blokową ze zmiennym blokiem danych dostępną zarówno po stronie źródła jak i miejsca składowania danych.

Bacula bez problemu jako urządzenia docelowe wykorzystuje wszelkiego rodzaju urządzenia typu NAS lub napędy taśmowe. Współpracuje również z macierzami dyskowymi wykorzystywanymi jako elementy sieci SAN.

Backup oraz Disaster Recovery serwerów fizycznych

BAT - Bacula Admin Tool - status wykonywania zadań backupu

Wśród dostępnych modułów dodatkowych, które zwiększają ilość funkcji i archiwizowanych elementów znaleźć można obsługę Hot backupu dla baz danych opartych na MySQL, PosgreSQL, Oracle czy MS SQL Server. Możliwe jest również kompleksowe wykonywanie kopii aplikacji i środowisk opartych na systemach serwerowych Microsoft – MS Exchange, Active Directory, Windows System State z wykorzystaniem technologii VSS bez konieczności zatrzymywania usług.

Bacula umożliwia również użycie mechanizmów Bare Metal Restore zarówno dla systemów Linuxowych jak również dla maszyn z systemem Windows. Jednak ta funkcja jest dostępna, jako dodatkowy, płatny plugin systemu Bacula z pełnym wsparciem.

Podsumowanie

Wspomniane oprogramowanie to jedynie część dostępnych na rynku systemów backupu serwerów fizycznych, nie mniej jednak na powyższych przykładach można zauważyć różnorodność w przeznaczeniu poszczególnych aplikacji. Bez względu na wielkość infrastruktury przedsiębiorstwa oraz chęć backupowania samych serwerów bądź stacji roboczych każdy znajdzie coś dla siebie. Warto dodać, ze większość systemów backupowych, wspiera również środowiska wirtualne, co niejednokrotnie daje możliwość decydowania czy odzyskiwane dane i systemu mają zostać odtworzone w infrastrukturze fizycznej czy wirtualnej.

Oczywiście tak jak w innych obszarach, w systemach backupu można znaleźć również darmowe wersje oprogramowania przeznaczonego do zabezpieczania danych firmowych. Nie mniej jednak różnica polega na tym, że instalacja i konfiguracja takiego oprogramowania zostaje po stronie użytkownika, a ewentualne problemy rozwiązuje się dzięki społeczności użytkowników oraz przez fora internetowe.


TOP 200