Backup oraz Disaster Recovery serwerów fizycznych

Baramundi

Firma baramundi Sotware AG posiada w swojej ofercie narzędzia do kompleksowego zarządzania infrastrukturą przedsiębiorstwa. Oprogramowanie o nazwie baramundi Management Suite to zbiór modułów, które pozwalają utrzymać kontrolę nad zachodzącymi w środowisku IT procesami. Wśród elementów, jakie oferuje oprogramowanie znajdują się również produkty do backupu oraz odtwarzania po awarii. Należy wspomnieć, że poszczególne moduły baramundi Management Suite są również dostępne jako niezależne aplikacje, dlatego użytkownik może wybrać i zainstalować jedynie interesujące go produkty.

Backup danych oferuje baramundi Personal Backup , który pozwala realizować prosty backup i odtwarzanie skasowanych lub nadpisanych danych. Umożliwia także szybkie odtworzenie archiwalnych ustawień systemu. Wykorzystując to oprogramowanie bez problemu można stworzyć kopię wszystkich danych jak również ustawień osobistych oraz spersonalizowanych ustawień aplikacji i rejestru.

Zobacz również:

  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia

Moduł baramundi Personal Backup do wykonywania backupów wykorzystuje szablony zabezpieczeń, które administrator w prosty sposób może definiować określając, co, gdzie i jak ma zostać uwzględnione jako backup. Każdy utworzony szablon można dowolnie modyfikować, rozszerzać oraz duplikować, co pozwala na wygodne tworzenie nowych zadań oszczędzając przy tym czas. Standardowo z zakupionym oprogramowaniem producent dostarcza jeden zestaw takich szablonów.

Tworzone z nich zadania backupu oraz przywracanie danych mogą być w wygodny sposób centralnie sterowane za pomocą baramundi Management Suite. Realizując polityki backupu można określić priorytet dla zadań, harmonogram ich wykonywania oraz poziom interakcji z użytkownikiem.

Moduł baramundi Personal Backup regularnie wykonuje kopie zapasowe osobistych dokumentów, plików i ustawień. W razie potrzeby można przywrócić każdą objętą harmonogramem wersję. A po nowej instalacji systemu (np. przy użyciu baramundi OS-install) można automatycznie przywrócić stare pliki i ustawienia.

Podstawą do odzyskiwania danych jest możliwość wykonywania pełnych kopii danych oraz wersjonowanie plików podczas wykonywania zmian. Możliwe jest także tworzenie harmonogramów uwzględniających kopie przyrostowe. Oszczędność przestrzeni dyskowej przeznaczonej na dane backupu realizowana jest również dzięki skutecznym metodom kompresji danych.

Backup oraz Disaster Recovery serwerów fizycznych

Baramundi Management Center

Jako cel dla wykonywanych kopii administrator może określić lokalne archiwum, a także centralne repozytorium backupu znajdujące się na przykład na osobnym serwerze w sieci.

Mimo tego, że baramundi Personal Backup jest oddzielnym modułem, to pełnię możliwości pokazuje dopiero we współpracy z pozostałymi składnikami baramundi Management Suite.

Narzędzie baramundi Personal Backup obsługuje wszystkie powszechnie dostępne na rynku systemy operacyjne Microsoft — Windows Vista, Server 2008, Windows 7, Windows 8, Windows Server 2008R2 i Windows Server 2012.

Natomiast odzyskiwanie systemów po awarii realizuje narzędzie baramundi Disaster Recovery, które zabezpiecza całe partycje jako obraz binarny. Szybko, bez konieczności przerywania pracy administrator decyduje o tym, co i jak ma być zabezpieczone: lokalnie czy na serwerze. Zapasowe kopie plików są automatycznie pakowane, aby nie zajmowały zbyt dużo miejsca.

W celu przywrócenia danych wystarczy otworzyć baramundi Disaster Recovery i wczytać kopię zapasową na tej samej lub nowo utworzonej partycji wybierając odpowiedni obraz systemu i punkt w czasie, do którego ma zostać odtworzony system.

Wszystkie zadania w zakresie zabezpieczania i przywracania danych mogą być sterowane centralnie przez system zarządzania baramundi Management Suite. W prosty sposób można w nim zdefiniować regularne wykonywanie kopii zapasowych, a w razie potrzeby przywrócić cały komputer do poprzedniego stanu kilkoma kliknięciami myszą.

Narzędzie to, analogicznie jak baramundi Personal Backup obsługuje wszystkie powszechnie dostępne na rynku systemy operacyjne Microsoft.

Licencje na baramundi Disaster Recovery są przydzielane do każdego zarządzanego stanowiska — podobnie jak na wszystkie moduły baramundi. Oprogramowanie baramundi jako całość przeznaczone jest raczej dla systemów klienckich, choć bez problemu obsługuje również systemy serwerowe Microsoft, to jednak przede wszystkim stanowi wygodne narzędzie do szybkiego przywracania danych i ustawień stacji roboczych.

WD Arkeia Network Backup

WD Arkeia Network Backup jest systemem backupu opartym na Linuksie. Użytkownik ma do dyspozycji trzy warianty wdrożenia tego produktu. Po pierwsze może zainstalować, jako aplikację na systemie własnym serwerze Linuksowym, uruchomić, jako maszynę wirtualną wykorzystując prekonfigurowaną maszynę wirtualną pod postacią pliku OVF lub zainstalować we własnej infrastrukturze wersję sprzętową gotową do działania. Budowa Arkeia Network Backup jest modułowa i składa się z serwera backupu, centralnego zarządzania oraz agentów backupu zainstalowanych na maszynach. WD Arkeia dostarcza aplikacje agentów dla ponad dwustu platform systemowych, w związku z tym bez problemu można wykonać backup dowolnego systemu z rodziny Linuks oraz Windows, a także AIX, BSD, HP-UX, MacOS i Solaris. Dodatkowo w ofercie znajdują się obsługa kopii zapasowych baz danych, serwerów poczty, usług katalogowych oraz wielu technologii wirtualizacyjnych. Zapis danych backupu przez WD Arkeia Network Backup realizowany jest na różne nośniki danych ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń NAS, elementów sieci SAN oraz napędów taśmowych od LTO-1 do LTO-6 lub lokalizacji w chmurze.

Backup oraz Disaster Recovery serwerów fizycznych

WD Arkeia Network Backup - Podgląd wykorzystania zasobów dyskowych

Zarządzanie zadaniami backupu odbywa się głównie za pomocą konsoli webowej, która oferuje prosty i przyjazny w użytkowaniu interfejs oraz przy wykorzystaniu konsoli CLI pozwalającej na „oskryptowanie” zadań.

Skuteczność w zarządzaniu przestrzenią backupową gwarantowana jest przez zaawansowaną technologię Progresywnej Deduplikacji, która jest opatentowanym elementem systemu WD Arkeia Network Backup. Progresywna Deduplikacja zapewnia wysoki poziom kompresji przy zachowaniu dużej szybkości samego procesu backupu. Realizowane jest to między innymi przez uruchomienie procesu deduplikacji już na maszynie źródłowej, co pozwala wykorzystać jej moc obliczeniową do przyspieszenia backupu oraz zmniejszenia danych przesyłanych przez sieć.

Definiowanie zadań backupu za pomocą konsoli administracyjnej jest bardzo proste i nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej. Menu odpowiedzialne za konfigurację kopii zapasowych podzielone jest na sekcje What, Where oraz When to backup, co nie wymaga wyjaśnień i od razu naprowadza na właściwy wybór. Definiując backup wybiera się maszynę źródłową lub aplikację, określa dodatkowe parametry (np. deduplikację, szyfrowanie) po czy oznacza się cel backupu, gdzie dane mają zostać zapisane. Na koniec tworzy się harmonogram wykonywania zadań kopii zapasowych.

Samo odzyskiwanie danych jest realizacją kroków odwrotnych do backupu. Wybierając dane do backupu należy określić chęć odzyskania z dokładnością do pojedynczych elementów w zależności od rodzaju odzyskiwanych danych i wskazać miejsce docelowe na ich umieszczenie. Oczywiście nie musi to być oryginalna lokalizacja, ale alternatywna przestrzeń dyskowa.

Backup oraz Disaster Recovery serwerów fizycznych

WD Arkeia Network Backup - wersja sprzętowa

Oprócz backupu plików i danych apliakcji WD ARkeia Network Backup oferuje szybkie przywracanie kompletnych systemów w trybie Bare Metal Recovery. Obraz systemu można wykonać zarówno w trybie online (podczas pracy systemu) oraz offline, uruchamiając bootowalny dysk USB lub płytę CD, za którego pomocą zrzuca się system na wskazaną lokalizację. Gdy backupowana maszyna odmawia posłuszeństwa wystarczy uruchomić serwer z nośnika recovery i wskazać lokalizację obrazu systemu. Może to być udział sieciowy, gdyż startowy system odzyskiwania Arkeia został wyposażony w narzędzia podstawowej konfiguracji sieciowej SFTP, DHCP czy PXE.

WD Arkeia Network Backup sprzedawany jest w oparciu o dwa modele licencjonowania. Pierwszy z nich Source Volume Pricing określa ilość danych źródłowych, jakie będą objęte polityką backupu. Z tym modelem związane są również trzy wersje funkcjonalne Starter, SMB oraz Enterprise. Drugi model licencjonowania jest oparty na agentach. Klient płaci wtedy jedynie za wykorzystaną aplikację agenta, co pozwala ponosić koszty jedynie według potrzeb. W tej opcji ilość agentów i dodatkowe funkcjonalności traktowane są, jako oddzielne licencje.

Dla wersji sprzętowej rozwiązania WD Arkeia Network Backup, zawartaw cenie jest nielimitowana ilość agentów oraz funkcja Disaster Recovery . Oprócz tego funkcjonalność można rozbudowywać o wybrany model licencjonowania z dwóch wcześniej wspomnianych.


TOP 200