Backup oraz Disaster Recovery serwerów fizycznych

Mimo ogromnej popularności technologii wirtualnych, które na dobre zagościły w serwerowniach przedsiębiorstw, nie należy zapominać, że nadal pracują tam serwery fizyczne. O ich dane należy zadbać z taką samą starannością jak w przypadku systemów wirtualnych. Aktualnie producenci rozwiązań do backupu i disaster recovery podążając za trendem intensywnie rozwijają produkty wspierające chmurowy model odzyskiwania danych. Na szczęście jednak terabajty plików na serwerach fizycznych oraz ich systemy nie zostały pozostawione same sobie.

W tym obszarze również można znaleźć wiele rozwiązań do backupu danych oraz odzyskiwania całych systemów, przeznaczonych do ochrony zarówno niewielkich środowisk jak również korporacyjnej infrastruktury. Obecnie wiele takich aplikacji bardzo często łączy obsługę serwerów fizycznych oraz wirtualnych, dzięki czemu istnieje możliwość odtwarzania danych do zupełnie innej infrastruktury docelowej niż pierwotna.

Poniżej zestawiamy przykładowe rozwiązania do backupu danych oraz ochrony całych systemów. Są to produkty zarówno aplikacyjne jak również dostarczany w postaci dedykowanego sprzętu przeznaczone do różnej wielkości przedsiębiorstw.

Zobacz również:

  • Jak chronić swoje dane przed atakami? Dobre praktyki i narzędzia wsparcia – Część III

StorageCraft ShadowProtect

Oprogramowanie amerykańskiej firmy StorageCraft Technology Corporation to produkt przeznaczony do ochrony zarówno środowisk fizycznych jak również wirtualnych. Producent mając na uwadze różnorodność chronionej infrastruktury oferuje swój produkt w różnych wariantach przeznaczonych dla stacji roboczych i serwerów na platformach fizycznych lub wirtualnych. StorageCraft ShadowProtect potrafi skutecznie chronić systemy Windows oraz ich dane przed utratą w przypadku wystąpienia awarii, a dzięki wykorzystaniu kilku ciekawych funkcji i modułów dodatkowych staje się narzędziem do szybkiego przywracania pełnej funkcjonalności systemów produkcyjnych oraz danych.

Backup oraz Disaster Recovery serwerów fizycznych

StorageCraft ShadowProtect - główne okno programu

Oprogramowanie dzięki swojej prostocie można w łatwy sposób wdrożyć samodzielnie, a późniejsza obsługa nie sprawia żadnego kłopotu. StorageCraft ShadowProtect działaniem obejmuje zawsze cały dysk lub partycję, co gwarantuje backup wszystkich danych i aplikacji znajdujących się na obsługiwanym woluminie. Do stworzenia obrazu dysku oprogramowanie wykorzystuje technologię Microsoft VSS (z własnym, certyfikowanym sterownikiem), co umożliwia backup Microsoft Exchange lub MS SQL bez konieczności zatrzymywania usług.

Działanie aplikacji oparte jest na agentach zainstalowanych na chronionych systemach, natomiast odtwarzanie danych i systemów można podzielić na kilka sposobów z uwagi na wykorzystanie funkcji wbudowanych w oprogramowanie ShadowProtect.

StorageCraft ShadowProtect posiada wbudowane funkcje obsługi backupu, które pozwalają skutecznie skrócić czas wykonywania zadań oraz odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych informacji, gdyż nie należy zapominać, że każdy serwer backupu jest tylko kolejnym systemem mogącym ulec awarii. Funkcja Intelligent FTP pozwala na dodatkowe zabezpieczenie danych kopii zapasowej poprzez wykonanie repliki backupu na dysk sieciowy, serwer FTP lub do zasobów chmury. Również wykorzystanie ImageManager ShadowStream pozwala na efektywną replikację i konsolidację backupów na dodatkowy serwer w przypadku wolnego lub niestabilnego łącza. Użycie tej technologii znacząco poprawia prędkość przesyłania danych.

Oprogramowanie ShadowProtect to coś więcej niż proste odzyskiwanie danych. Mimo tego, że zadania wykonywania kopii zapasowych tworzą obraz całego systemu, nie ma żadnego problemu, aby odzyskiwać pojedyncze elementy zawarte na backupowym dysku. Panel obsługi backupu oferuje możliwość podłączenia backupowanego obrazu, jako zasób lokalny na serwerze odpowiedzialnym za wykonywanie kopii.

W przypadku odzyskiwania całych systemów, aby skrócić czas odzyskiwania można skorzystać z opcji VirtualBoot, która pozwala na prawie natychmiastowe odzyskanie funkcjonalności maszyny fizycznej poprzez tymczasowe uruchomienie jej w wirtualnym środowisku serwera backupu, opartego na VirtualBox. Co więcej użytkownik nie traci w takim przypadku możliwości wykonywania bieżących kopii zapasowych.

W przypadku Bare Metal Restore, odtwarzając cały system wystarczy skorzystać z bootowalnej płyty ratunkowej i bez wstępnej instalacji systemu wskazać odpowiedni plik backupu, aby przywrócić system do całkowitej funkcjonalności z wybranego punktu w czasie. Takie odtwarzanie można wykorzystać również przenosząc system na inną platformę sprzętowa lub wirtualną. Funkcja Hardware Independent Restore dba o to, aby różnice w konfiguracji sprzętowej przy odtwarzaniu nie miały wpływu na poprawne działanie systemu po operacji przywracania. Konfiguruje ona przywracany system do korzystania z uniwersalnych sterowników, co sprawia, że system uruchamia się bez problemu, a brakujące sterowniki należy doinstalować później we własnym zakresie.

Backup oraz Disaster Recovery serwerów fizycznych

StorageCraft ShadowProtect - Menadżer zadań backupu

W kontekście odtwarzania backupu warto wspomnieć również o narzędziu dedykowanym do odzyskiwania danych z baz serwera Exchange. Wykorzystując oprogramowanie StorageCraft ShadowProtect Granular Recover for Exchange istnieje możliwość wyszukiwania, odzyskiwania oraz migrowania pojedynczych wiadomości skrzynek pocztowych, folderów, a nawet pojedynczych wiadomości email. Miejscem docelowym takiego odtworzenia może być oryginalna lokalizacja, alternatywny serwer Exchange oraz plik PST.

Mimo tego, że oprogramowanie StorageCraft ShadowProtect przeznaczone jest raczej dla środowisk średniej wielkości, to warto zwrócić na nie uwagę przy wyborze systemów do kompleksowej obsługi backupu systemów serwerowych Microsoft. StorageCraft ShadowProtect jest licencjonowany na pojedynczy backupowany system. Oznacza to, że w przypadku, gdy chcemy wykonywać kopie 100 systemów, należy wykupić dokładnie taką ilość licencji.


TOP 200