Architekci zmian

Adam Lach, zastępca dyrektora Biura Informatyki i Administracji Systemami w Kopex

Firmy wykorzystują czas kryzysu do wprowadzania nowych strategii, w co zawsze zaangażowany jest obszar odpowiedzialny za IT. Chodzi tu zarówno o strategie biznesowe, wyznaczające nowe kierunki, umożliwiające przetrwanie kryzysu, ale także o te najszybciej nasuwające się i najpowszechniej dziś stosowane - obniżanie kosztów. Czas kryzysu jest z pewnością dobrym momentem na uporządkowanie i zoptymalizowanie procesów. W Kopex IT jest zaangażowane zarówno we wspomaganie nowych obszarów działalności firmy, ale także w działania na rzecz obniżania kosztów infrastruktury poprzez jej optymalizację, centralizację, ujednolicanie dostawców rozwiązań, sprzętu i oprogramowania. Oczywiście wykorzystujemy ten czas również na uporządkowanie struktur, wprowadzanie stałych procedur, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Wszystkie te rzeczy są sporym wyzwaniem, biorąc pod uwagę fakt, że dział IT obsługuje osiem spółek Grupy. Wszystkie te działania mają na celu zwiększenie poziomu usług IT świadczonych dla biznesu, co po okresie kryzysu stanie się elementem kluczowym. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że Kopex od niedawna zaczął świadczyć częściowy outsourcing IT dla spółek Grupy, co tym bardziej zobowiązuje nas do zapewnienia odpowiedniego poziomu usług. Czy IT może dzięki temu zyskać jeszcze większe uznanie? Tak naprawdę okaże się to z czasem. W tej chwili jest to dla mnie wielka niewiadoma, tak jak sam kryzys i jego dalszy kierunek rozwoju lub zaniku.

Architekci zmian
Rafał Wyszewski, IT Manager w GEFCO Polska

W poprzednich kryzysach to stabilność finansowa firmy pozwalała je przetrwać. Ale to się zaczyna zmieniać. Dzisiejszy kryzys pokazuje, że pieniądze na koncie można łatwo stracić przez zbyt małe inwestycje w innowacje lub za bardzo marnotrawione. Dopiero podczas kryzysu widać, że infrastruktura i organizacja IT jest zaprojektowana na relatywnie niskich kosztach utrzymania i nie pogrąży firmy w kłopoty finansowe. Jednocześnie nie jest aż tak ograniczona, że te same operacje w firmie są wykonywane przez dużo większą liczbę pracowników niż u konkurencji. I wtedy nie tyle jakikolwiek CIO, tylko umiejętny CIO pomaga wyjść z kryzysu, przez umiejętne zarządzanie i inwestowanie przed kryzysem i u jego schyłku, kiedy można zdobyć dużo większe udziały w rynku niż podczas wzrostu gospodarczego, wyprzedzając konkurencję, która jeszcze się ogranicza, waha, leczy rany. Rola CIO powinna być wówczas jak najbardziej doceniona przez biznes, który może zweryfikować swoje przedkryzysowe podejście do IT i pozwolić na umiejętne zwiększenie produktywności i optymalizowanie procesów w firmie, aby nie tylko przetrwać, lecz także zdobyć przewagę konkurencyjną przy następnym cyklu spadku koniunktury.

Grzegorz Dębek, Dyrektor IT w US Pharmacia

Chciałbym podkreślić, że w Polsce możemy mówić o spowolnieniu wzrostu gospodarczego a nie o kryzysie. Uważam, że CIO jako reprezentant obszaru IT ma ogromne zadanie podczas spowolnienia wzrostu gospodarczego. Trudno obecnie sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy bez narzędzi informatycznych. W czasach spowolnienia zwraca się większą uwagę na koszty oraz optymalizuje się wykorzystanie zasobów. Informatyka w takich sytuacjach może być bardzo pomocna. Koncentracja na posiadanych narzędziach pozwala je lepiej wykorzystać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Efektywność procesów gospodarczych w firmie to również wyzwanie dla działów IT, które wspólnie z biznesem powinny być optymalizowane. Czas spowolnienia to dobra okazja na renegocjacje umów i kontraktów. Czasem można rozważyć zmianę partnera, gdyż pojawia się większe zainteresowanie pozyskaniem klienta. Czas spowolnienia to również dobry czas na budowanie wartości firmy poprzez zmiany w zakresie wewnętrznych regulacji (regulaminy, procedury, standaryzacje) i na pracownikach w celu przygotowania się do wzrostu koniunktury.

Jakub Zakrzewski, Dyrektor Biura Informatyki w Elektromontaż Poznań

W obecnej sytuacji gospodarczej wiele firm walczy o przetrwanie, które zależy w dużej mierze od efektywnościdziałań podjętych odpowiednio wcześniej. Te działania przyniosą sukces dzięki przedsiębiorczości, talencie kadryzarządzającej, ale także ich otwartości na postęp technologiczny oraz umiejętności adaptacji nowości do potrzeb firmy.W obecnych czasach sukces jest często uzależniony od innowacyjności, kreatywności i uzyskania przewagi nad konkurencją także dzięki nowoczesnym technologiom.‬‪Kiedyś technologie były dostępne tylko dla największych, obecnie nawet bardzo zaawansowane technologie mogą być wdrażanew małych i średnich przedsiębiorstwach. Obecnie nie ma przedsiębiorstwa uniezależnionego od technologii informatycznych i nawet nasza firma któranie jest firmą informatyczną w dużym stopniu swój rozwój zawdzięcza kreatywności zarządu oraz chęciinwestowania w nowe technologie. Moim zdaniem właśnie czas kryzysu, spowolnienia jest dobrym okresemdo zastanowienia się, wdrożenia technologii usprawniających działanie przedsiębiorstwa, bo to pozwali w perspektywie średnioterminowej oszczędzić koszty i uzyskać przewagę nad konkurencją. I własnie to w dużej mierze od CIO powinny pochodzić propozycje takich innowacji. Często to w działach IT są osoby bardzo dobrze znający przebieg procesów i działanie poszczególnychjednostek i im jest najłatwiej zlokalizować ewentualne problemy i potrzeby.‬‪Szczególnie w czasach kryzysu, nie możemy sobie pozwolić na marnotrawienie naszych zasobów, a usprawnienie procesów (np. poprzez wdrożenie automatycznych kontroli systemowych czuwających na prawidłowością przebiegu tych procesów) powoduje uszczelnienie systemu i zapobiega nieefektywnemu wypływowi tych zasobów. Zastąpienie czasochłonnych kontroli manualnych kontrolami systemowymi minimalizuje ryzyko błędu i oszczędza czas, a przez to pieniądze.‬‪Przykładem z naszego podwórka jest obecnie ostatni etap wdrożenia hurtowni danych oraz rozpoczęcie projektu wdrożenia systemu zarządzającegonaszymi procesami biznesowymi.‬‪Często to swoiste pojęta dalekowzroczność CIO okazuje się zbawieniem w gorszych czasach, kiedy nagle firma musi elastycznie przystosowywać się do nagłych zmian na rynku. Wtedy zaczyna zwłaszcza doceniać się, że dzięki efektywnej technologii informatycznej wdrożonej w danej firmie, posiada ona bardzo dobry system raportowania, który pozwala na błyskawiczne dostarczanie aktualnych informacji potrzebnych Zarządowi do podejmowania szybkich i trafnych decyzji. ‬‪Oczywiście takie podejście do innowacyjnych technologii informatycznych to nie tylko zasługa strategicznego i taktycznego myślenia CIO. CIO przede wszystkim musi mieć wydatne wsparcie Zarządu, który potrafi uwierzyć, że inwestycja w IT się opłaca.


TOP 200