Apache - władca sieci

Z przeprowadzonych przez Netcraft badań wynika, że najpopularniejszym serwerem internetowym w marcu był ponownie Apache. Blisko 68 proc. internetowych witryn zostało zbudowanych z jego użyciem, wobec 54 proc. w tym samym miesiącu rok wcześniej. Netcraft przebadał 48 038 131 witryn.

Apache, wywodzący się z open source zostawił daleko w tyle innych producentów - Microsoft i Sun Microsystems. Z badań Pierwszy ze swoim Internet Information Server kontrolował w marcu 2004 nieco ponad 21 proc. przebadanych witryn, zaś Sun zaledwie 3,44 proc.

Pod koniec stycznia informowaliśmy, że w okresie lipiec 2003 - styczeń 2004 najwięcej przybyło w Internecie serwerów Apache pracujących z systemem Debian. Drugie miejsce pod względem dynamiki był SuSE, a następnie Gentoo. Pod względem ilościowym przewodzi Red Hat z wynikiem ponad 1,45 mln instalacji.

Zobacz również:

  • Yandex pod kontrolą Kremla

W innym niedawnym podsumowaniu Netcraft podaje, że znacząca liczba popularnych witryn znanych spółek "stoi" na Windows NT4 m.in. eBay (971 mln aukcju w 203 r), który niedawno rozpoczął migrację na Windows Server 2003. Część witryn eBaya działa także pod Windows 2000, a dalekowchodnie oddziały aukcji pracują pod Linuksem.

Analitycy Netcrafta wyrażają nawet pewne zdumienie, że po 7 latach od debiutu NT4, system cieszy się tak dużą popularnością. Jednak niedawne komunikaty MS o wygaszeniu tej platformy wraz z łatkami i wsparciem zaoowocują migracją na inne platformy.

Inne wielkie firmy wciąż "trwają" przy NT4 - w USA: Gateway, The Bank of New York, Heinz, Hershey Foods, Ikea, Kroger oraz Diebold. W Wielkiej Brytanii z systemu NT4/98 korzysta m.in. Next Group oraz Lloyds.

Spośród firm obecnych w zestawieniu Fortune 100 tylko Microsoft prowadzi swoją witrynę w oparciu o Windows 2003 Server. Z tego systemu korzysta także Tesco.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200