Amazon przejmie One Medical za 3,9 mld dol.

One Medical to organizacja z sektora opieki zdrowotnej. Oznacza to dalszą ekspansję Amazon na kolejne rynki usługowe.

One Medical trafi do Amazona / Fot. Materiały własne

One Medical trafi do Amazona / Fot. Materiały własne

Amazon informuje, że będzie to transakcja za 18 dol. za akcję, co oznacza że One Medical zostanie przejęte za 3,9 mld dol. Będzie to jedno z największych przejęć Amazona, który wcześniej kupił już Whole Foods za 13,7 mld dol. (w 2017 r.) oraz hollywoodzkie studio MGM za 8,5 mld dol.

One Medical to usługa oparte na subskrypcji, która oferuje wirtualną opiekę, ale też wizyty domowe. Współpracuje z ponad 8000 firm, aby zapewniać też korzyści zdrowotne pracownikom.

Zobacz również:

  • Nowe rozwiązania firmy Amazon mogą sporo namieszać na rynku chipów AI

Sprawdź: Oszust z Tindera

W marcu br. One Medical miał ok. 767 tys. abonentów oraz 188 gabinetów medycznych na 25 rynkach. Jednocześnie firma poniosła stratę netto 90,9 mln dol. po uzyskaniu przychodów na poziomie 254,1 mln dol.

Neil Lindsay, starszy wiceprezes Amazon Health Services, powiedział że przejęcie ma na celu "odświeżenie doświadczenia klienta w zakresie opieki zdrowotnej", zwłaszcza w takich sprawach jak rezerwowanie wizyt i udawanie się do aptek. "Uwielbiamy sprawiać, aby to, co powinno być łatwe, było jeszcze łatwiejsze. Chcemy być jedną z firm, które mogą radykalnie poprawić jakość opieki zdrowotnej w ciągu najbliższych kilku lat".

Działanie Amazon na tym rynku nie powinno dziwić. Firma zauważyła, że popyt na wizyty z zakresu telemedycyny i wirtualnej opieki zdrowotnej znacznie wzrósł podczas pandemii Covid-19. Można więc powiedzieć, że timing na przejęcie takiej spółki jak One Medical jest bardzo sprzyjający.

Zobacz: PDF Joiner

Jednocześnie już od lat koszty opieki zdrowotnej rosną szybciej niż płace i inflacja. Stanowią ogromny wydatek dla pracodawców oferujących ubezpieczenie i opiekę medyczną dla swoich pracowników. Amazon, przejmując One Medical, będzie chciał oferować korzystniejsze warunki dla firm.

Warto dodać, że Amazon działa już w tym sektorze. W 2018 r. kupił aptekę internetową PillPack za 750 mln dol., a niedługo później otworzył własną aptekę online, która umożliwia zamawianie leków lub uzupełnianie recepty i dostarczanie ich pod same drzwi klienta w ciągu kilku dni.

Amazon i inne firmy z sektora Big Tech stają ostatnio w obliczu krytyki ze strony prawodawców nad ich siłą rynkową. Teraz również, krótko po ogłoszeniu przez firmę przejęcia One Medical, krytycy wezwali amerykańskie organy regulacyjne do zablokowania zakupu, argumentując że "zagraża to prywatności i pozwala firmie zdobyć przyczółek w innym, ważnym sektorze". Na razie transakcja nie wydaje się jednak zagrożona.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200