Oszust z Tindera to jeszcze nic! Romantyczne oszustwa kosztowały Amerykanów aż 500 mln dolarów

Oszuści stale żerują na tych, którzy szukają miłości w sieci.

Oszust z Tindera / Fot. Netflix, zrzut ekranu

Oszust z Tindera / Fot. Netflix, zrzut ekranu

Oszust z Tindera (The Tinder Swindler) bije rekordy oglądalności na Netfliksie. Ten dokument jest dobrą przestrogą przed narastającym na świecie zjawiskiem oszustw matrymonialnych.

Sprawdź: ProtonVPN

Zobacz również:

  • Firmy IT nasilają walkę z treściami deepfake
  • Raport Sophos - hakerzy celują w Active Directory

Jak podaje Amerykańska Federalna Komisja Handlu, w zeszłym roku oszuści "romantyczni" zdołali wyłudzić rekordową kwotę 547 mln dolarów od internautów z USA. W ciągu ostatnich pięciu lat Amerykanie stracili zaś ponad 1,3 mld dolarów z powodu oszustw związanych z romansami. To więcej niż jakakolwiek inna kategoria oszustw monitorowana przez komisję.

Oszuści zajmujący się romansami często tworzą fałszywe profile z atrakcyjnymi zdjęciami skradzionymi online, których używają, aby oszukać potencjalne ofiary. Czasami nawet przyjmują tożsamość prawdziwych ludzi, aby zwiększyć swoją wiarygodność.

Romans jest przynętą

Podczas gdy wiele ofiar zgłosiło, że kontaktowano się z nimi przez aplikacje randkowe takie jak Tinder, inne otrzymały nieoczekiwane prywatne wiadomości na platformach społecznościowych. Ponad jedna trzecia osób, które straciły pieniądze na oszustwie romansowym online w 2021 roku, twierdzi, że zaczęło się to na Facebooku lub Instagramie.

Aby nakłonić ludzi do oddania ciężko zarobionych pieniędzy oszuści romantyczni wymyślają wszelkiego rodzaju wiarygodne historie, takie jak prośby o pomoc dla członka rodziny, który ciężko przeszedł Covid-19, czy też tłumaczą, że mają duże kłopoty ze spłacaniem kredytów. Historie mogą również odwoływać się do chorego dziecka lub tymczasowej niezdolności do zdobycia pieniędzy z różnych powodów.

Zobacz: Dane jako usługa

Rosnący trend zaobserwowany w zeszłym roku przez komisję polegał też na tym, że oszuści wykorzystywali romans jako haczyk, aby zwabić ofiary do fałszywych inwestycji - wiele z nich dotyczyło kryptowalut. Po tym, jak ofiary uwierzyły, że są odnoszącym sukcesy inwestorem, ci oszuści zapewniają tym, którzy szukają miłości, możliwości inwestycyjne, które często obejmują handel walutami zagranicznymi (forex) lub kryptowalutą. Jednak stosowanie się do rad oszusta często prowadzi do tego, że ofiary tracą wszystkie zainwestowane pieniądze.

W 2021 r. największe zgłoszone straty związane z oszustwami romansowymi zostały wypłacone w kryptowalucie i wyniosły 139 mln dol. Ktoś musiał tu być bardzo przekonujący.

Ponadto więcej osób zgłosiło też płacenie oszustom romantycznym kartami podarunkowymi. To bardzo popularna metoda płatności. W rzeczywistości niemal jedna na cztery osoby powiedziała, że zapłaciła oszustowi kartą podarunkową i łączna strata wynosi tutaj 36 milionów dolarów w 2021.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200