ProtonVPN jest coraz szybszy i równie bezpieczny

Czego można chcieć od VPN-a? ProtonVPN przekonuje, że prywatności oraz szybkości. Usługa stawia na oba rozwiązania.

ProtonVPN cieszy się coraz większą liczbą użytkowników / Fot. Materiały własne

ProtonVPN cieszy się coraz większą liczbą użytkowników / Fot. Materiały własne

ProtonVPN od dawna jest uznawany na dobrej jakości system wirtualnej sieci prywatnej (VPN), ale od paru miesięcy uzyskiwane połączenia mogą być nawet o 400% szybsze. A to już duża różnica!

Sprawdź: Kryptowaluty

Zobacz również:

  • Z usługi Google One zniknie funkcja VPN

Usługa wprowadziła VPN Accelerator, funkcję, która jest teraz domyślnie włączona na wszystkich płatnych kontach ProtonVPN. Zapewnia przyspieszenie wczytywania stron bez względu na używany protokół. A w grę wchodzą OpenVPN TCP, OpenVPN UDP, Wireguard lub IKEv2 VPN.

ProtonVPN ma dobre opinie użytkowników

ProtonVPN wprowadził szereg różnych ulepszeń, aby funkcja VPN Accelerator działała tak, jak przekonuje usługodawca. Dla przykładu przepisano OpenVPN, aby wiele procesów na serwerze mogło wykorzystywać wielordzeniowe procesory.

Jak wyjaśnia Andy Yen, współzałożyciel ProtonVPN, gdyby użytkownik był w Szwajcarii, połączony z serwerem w Nowej Zelandii, i odwiedzał stronę w USA, to jego ruch de facto musi odbywać się przez większość świata, co na pewno da wysokie opóźnienia (ok. 600 ms) w obie strony. Aby rozwiązać problemy tego rodzaju i zapewnić szybszy internet, ProtonVPN dzieli ścieżkę 600 ms (z przykładu) na kilka krótszych. Daje to znacznie większą przepustowość na każdej z krótszych ścieżek i w efekcie łaczna wydajność w całym połączeniu będzie lepsza.

Aby wycisnąć jeszcze większą prędkość z połączenia, VPN Accelerator korzysta również z algorytmu kontroli przepływu TCP kontrolowanego przez opóźnienia BBR na dłuższych ścieżkach lub przeciążonych sieciach, które cierpią z powodu utraty pakietów. BBR szybciej odzyskuje i przyspiesza po rozpoczęciu przesyłania danych. "W przypadku serwerów o dużym opóźnieniu lub w przypadku utraty pakietów wzrost wydajności może mieć ogromne znaczenie… Nawet przy utracie zaledwie 1,5% pakietów, BBR zapewnia 100-krotną poprawę wydajności w porównaniu z innymi algorytmami kontroli przeciążenia sieci" - tłumaczy Yen.

ProtonVPN - bezpłatny trial do pobrania. A czy warto kupić?

ProtonVPN nie korzysta też z maszyn wirtualnych (VM) ani kontenerów. Zamiast tego cała infrastruktura usługi działa na serwerach bare-metal. Eliminuje to przekazywanie zaszyfrowanych pakietów między maszynami wirtualnymi lub kontenerami a ich maszynami hosta. To również zmniejsza opóźnienia i zwiększa prędkość.

Zobacz: JPG to PDF

Usługa jest dostępna jako trial do pobrania i możemy ją bezpłatnie przetestować. Ma ona jednak duże ograniczenia, w tym maks. 24 serwery w 3 krajach, podczas gdy wersja basic (4 euro/mc) ma już 400 serwerów w 40 krajach. Jeśli zależy nam na prywatności, warto rozważyć korzystanie z VPN-a.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200