Aktualny ranking języków programowania

Ostatnie badania przeprowadzone wśród deweloperów nie powinny nikogo zaskoczyć. Pokazują bowiem, że Java, JavaScript i Python cieszą się wśród nich nadal największym wzięciem. Zmienia się tylko co najwyżej ich kolejność, co zależy najczęściej od tego, jaką metodę oceniania przyjęła firma sporządzająca takie rankingi.

W większość takich rankingów pierwsze trzy miejsca zajmują najczęściej zawsze JavaScript, Java i Python. Ostatnie badanie The State of Developer Ecosystem 2020 przeprowadzone przez JetBrains (czeski dostawca oprogramowania IDE; Integrated Development Environment) pokazuje, że Java – czyli od lat najpopularniejszy język programowania – trzyma się dalej mocno i zajmuje pierwsze miejsce na liście wymieniającej narzędzia cieszące się obecnie wśród deweloperów największym wzięciem.

JetBrains pytał się developerów, który język programowania jest dla nich podstawowym narzędziem pracy. Odpowiedź brzmiała: JavaScript (39% ankietowanych), Java (37%) i Python (31%). Kolejne miejsca zajęły języki: HTML/CSS (22%), SQL (17%), PHP (15%, C++ (13%), C (13%), TypeScript (12), GO (7) i Kotlin (7).

Zobacz również:

  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC
  • Awans języka programowania Go
  • Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było#

Rosnąca popularność języka Python bierze się stąd, że nadaje się on wyjątkowo dobrze do projektowania aplikacji wykorzystujących technologię maszynowego uczenia. A jak wiadomo jest to jedna z tych technologii IT, które w ostatnim czasie robią zawrotna karierę. Warto przypomnieć, że język Python wyprzedził po raz pierwszy Javę – przynajmniej w rankingu opracowanym w zeszłym roku przez przez GitHub – w listopadzie 2019 roku. Pisaliśmy wtedy o tym tutaj.

Co ciekawe Python jest również najczęściej nazwijmy to studiowanym językiem, bo 30% odpowiedziało, że w nadchodzących miesiącach zamierza go dogłębnie poznać i następnie stosować. Coraz więcej programistów interesuje się też stworzonym przez Microsoft językiem TypeScript. Dla 12% z nich jest to obecnie podstawowe narzędzie pracy, podczas gdy trzy lata odpowiedział tak tylko jeden procent deweloperów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200