GitHub - Python po raz pierwszy wyprzedził Javę

W opublikowanym przez GitHub (hostingowy serwis internetowy przeznaczony dla deweloperów) raporcie „The State of the Octoverse” można przeczytać, że po raz pierwszy od czasu publikowania przez tę witrynę listy wymieniającej najpopularniejsze języki programowania, Python wyprzedził Javę i plasuje się obecnie na drugim miejscu.

Python ustępuję obecnie tylko jednemu językowi (Java Script), spychając w ostatnich miesiącach na trzecie miejsce język programowania Java. Raport brał pod uwagę dane zebrane w dniach od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r.

GitHub sporządza taki raport analizując dane podane przez deweloperów korzystających z jego usług, a konkretnie ze wspieranych przez nią publicznych i prywatnych repozytoriów. W tym roku najwięcej deweloperów korzystających z repozytoriów pisało aplikacje korzystając z języka Java Script, ale na drugim miejscu – co dla wielu może być zaskoczeniem - znaleźli się deweloperzy używający języka Python. Tym samym Java spadła na trzecie miejsce.

Zobacz również:

  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC
  • Tiobe zwraca uwagę na rosnącą popularność języka programowania Zig
  • Awans języka programowania Go

Po językach JavaScript, Python i Java, najpopularniejszymi językami na witrynie GitHub są obecnie następujące języki: PHP, C #, C ++, TypeScript, Shell, C i Ruby. Najbardziej zyskały na popularności w ostatnim czasie języki Dart, Rust, HCL, Kotlin, TypeScript, Apex, Python, Assembly i Go.

Może to być dla niektórych zaskoczeniem, ale deweloperzy zarejestrowani na witrynie GitHub posługiwali się w ostatnim roku aż 370-ma językami programowania. Aż trudno uwierzyć, że tyle istnieje.

Znana witryna Tiobe podała na początku tego miesiąca inną kolejność (pierwsza trójka to Java, C i dopiero na trzecim miejscu Python). Sporządza ona jednak co miesiąc indeks popularności języków programowania używając innej metody. Używa specjalnego algorytmu rejestrującego pytania wysyłane przez deweloperów do różnych wyszukiwarek i witryn. Stąd ta różnica.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200