AMD zmienia strategię serwerową i ujawnia szczegóły dotyczące swojego pierwszego procesora ARM

Wygląda na to, że AMD zmieni swoją strategię dotyczącą serwerowych układów CPU i postawi na procesory stosowane do tej pory w tabletach i smartfonach. Firma ogłosiła, że jej pierwszy serwerowy procesor ARM (który wejdzie na rynek w drugiej połowie br.) będzie pracować szybciej i efektywniej niż dostępne obecnie, energooszczędne układy x86.

Będzie to 64-bitowy, zawierający do 16 rdzeni obliczeniowych procesor, któremu AMD nadał roboczą nazwę Seattle. Firma informuje, że Seattle pracuje cztery razy szybciej niż czterordzeniowe układy linii Opteron X (które pobierają 11 W mocy) i jest od niego bardziej energooszczędny. Antycypując przyszłość AMD zapowiada, że za kilka lat będzie prawdopodobnie produkować więcej procesorów ARM niż x86.

Procesory oparte na architekturze ARM są coraz częściej instalowane w serwerach. Firmy HP i Dell zbudowały już prototypowe serwery zawierające energooszczędne procesory ARM, które użytkownicy mogą testować i uruchamiać na nich benchmarki sprawdzające ich wydajność. Analitycy uważają, że serwery ARM wejdą śmielej na rynek w 2014 roku. Spekulują nawet, że w 2017 opanują co najmniej 20% tego rynku.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów

Układ Seattle jest oparty na architekturze Cortex-A57 i będzie wchodzić w skład szerszego pakietu oferowanego firmom budującym serwery (zawierającego też elementy sieciowe Ethernet 10 Gb/s oraz połączenia Freedom Fabric, przez które procesor komunikuje się z pozostałymi podzespołami serwera). AMD uczestniczył też czynnie w powołaniu do życia organizacji HSA Foundation (Heterogeneous System Architecture). Podejmie ona trud opracowania technologii, która pozwoli łatwo przenosić aplikacje między systemami obliczeniowymi różnych platform. Firma wspiera również inicjatywę Open Compute Project, stawiającą sobie cel opracowania uniwersalnego gniazda, w którym będzie można instalować zarówno procesory x86, jak i ARM.

AMD zapowiada jednocześnie, że w pierwszym kwartale 2014 r. poszerzy ofertę o układy Opteron kolejnej generacji, którym nadał roboczą Warsaw. Będą to układy przeznaczone do budowania serwerów wyposażonych w dwa albo cztery gniazda na procesory. Procesory Warsaw będzie można instalować w tych samych gniazdach, w których znajdują się produkowane obecnie procesory linii Opteron 6300.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200