AMD tnie koszty. Zwolni 10 proc. załogi

Władze koncernu AMD planują zwolnienie 10 proc. załogi. Zaoszczędzone środki mają zostać przeznaczone na rozwój oferty mikroprocesorów i rozwiązań dla modelu cloud computing. Jednocześnie, mimo problemów z dostawami AMD zanotował wzrost przychodów.

Wedle zapowiedzi pracę straci ponad tysiąc osób. Firma zrezygnuje także z większości pracowników kontraktowych. Zdaniem przedstawicieli kierownictwa firmy restrukturyzacja pozwoli na zmniejszenie kosztów operacyjnych nawet o 200 mln USD rocznie. Większość zaoszczędzonych środków zostanie przeznaczona na sfinansowanie planów rozwoju nowej linii energooszczędnych mikroprocesorów, rozwiązań dedykowanych dla modelu cloud computing, a także rozwoju oferty AMD na rynkach wschodzących. Reorganizacja ma również pozwolić na skoncentrowanie działalności na najbardziej perspektywicznych obszarach rynkowych. Zapowiadane zwolnienia obejmować będą wszystkie oddziały koncernu. Restrukturyzacja ma zostać zakończona najpóźniej w pierwszym kwartale 2012 roku.

Strategiczne zmiany w AMD

Początki zasadniczych zmian w firmie AMD sięgają połowy 2008 roku. Zdecydowano wtedy o podziale firmy i sprzedaży zakładów produkcyjnych. Od marca 2009 roku działalność produkcyjną na rzecz firmy AMD prowadzi kontrolowana przez rządowy fundusz inwestycyjny ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich spółka GlobalFoundries. Od tego czasu działalność koncernu AMD koncentruje się głównie na pracach badawczo-rozwojowych. Z kolei od sierpnia br. firmą AMD kieruje Rory Read, który wcześniej piastował stanowisko dyrektora generalnego koncernu Lenovo. Zdaniem ekspertów jego zaangażowanie okaże się szczególnie przydatne w zakresie budowania relacji koncernu z producentami komputerów i urządzeń przenośnych oraz realizacji strategicznych planów rozwoju oferty. Z kolei w październiku br. stanowisko wiceprezesa i dyrektora ds. technologii AMD objął Mark Papermaster, który w swojej karierze odpowiadał m.in. za rozwój warstwy sprzętowej urządzeń Apple oraz serwerów kasetowych w firmie IBM.

Zobacz również:

  • Niemcy wzbogacą się o dwa nowe superkomputery
  • AMD rzuca wyzwanie firmie Nvidia
  • GlobalFoundries otwiera w Singapurze fabrykę układów scalonych za 4 mld USD

Utracone przychody

W trzecim kwartale br. firma AMD zanotowała przychody na poziomie 1,69 mld USD. Nieco ponad 25 proc. obrotów to przychody ze sprzedaży układów graficznych. Wpływy z tytułu sprzedaży układów CPU wyniosły ok. 1,29 mld USD. Około 90 proc. procesorów AMD sprzedanych w tym okresie to układy linii Fusion, które łączą w sobie m.in. układy graficzne. Wypracowany na koniec kwartału zysk netto wyniósł ok. 100 mln USD. W analogicznym okresie ubiegłego roku koncern AMD zanotował stratę na poziomie niemal 120 mln USD. Według przedstawicieli AMD przychody mogłyby być wyższe, gdyby nie zgłaszane przez spółkę GlobalFoundries problemy z produkcją układów w technologii 32 nm. Przedstawiciele kierownictwa AMD podkreślają, że wspólnie z inżynierami GlobalFoundries pracują nad usprawnieniem procesu produkcyjnego. Z oficjalnych informacji wynika, że w prace zaangażowani są też m.in. inżynierowie firmy IBM.

Sprzedaż mikroprocesorów rośnie

Tymczasem zdaniem analityków firmy IDC w trzecim kwartale br. wartość światowego rynku procesorów dla komputerów osobistych wyniosła 10,7 mld USD i była o ponad 12 proc. wyższa niż trzy miesiące wcześniej. Z analiz IDC wynika, że AMD kontroluje ok. 19,7 proc. tego rynku. Firma traci udziały rynkowe m.in. na rzecz koncernu Intel, który kontroluje ok. 80,2 proc. rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200