Z Lenovo do AMD. W jaki sposób nowy dyrektor generalny AMD poradzi sobie z konkurentami?

Ponad pół roku trwał wakat na stanowisku prezesa i dyrektora generalnego koncernu AMD. W połowie sierpnia stanowisko zwolnione na początku 2011 roku objął Rory Read. Zdaniem analityków zadania stawiane przed nowym dyrektorem generalnym dotyczą przede wszystkim przeprowadzenia zasadniczych zmian w modelu biznesowym AMD. Firma musi bowiem odzyskać pozycję konkurencyjną względem koncernów takich jak Intel, czy ARM.

Stanowisko prezesa i dyrektora generalnego koncernu AMD w styczniu br. zwolnił Dirk Meyer, który niespodziewanie zrezygnował z pełnionych funkcji. Oficjalnych powodów jego rezygnacji do tej pory nie ujawniono. W kuluarach mówi się jednak, że głównym powodem odejścia Dirka Meyera był brak porozumienia z radą nadzorczą właśnie w zakresie planów rozwoju AMD w sektorze urządzeń mobilnych. Nieoficjalnie mówi się również, że przedstawiciele kierownictwa AMD objęcie stanowiska prezesa i dyrektora generalnego proponowali wielu znanym w branży menedżerom. Do rozmów zaproszony miał być m.in. Pat Gelsinger, obecny dyrektor ds. operacyjnych koncernu EMC (wcześniej zatrudniony jako wiceprezes i dyrektor ds. technologii koncernu Intel); Tim Cook, nowo mianowany dyrektor generalny koncernu Apple oraz Mark Hurd, niegdyś CEO firmy HP, a obecnie wiceprezes Oracle. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wszyscy zdecydowanie odrzucali ofertę władz AMD.

Do tej pory obowiązki dyrektora generalnego AMD pełnił Thomas Seifer, dyrektor ds. finansów. W czwartek (25 sierpnia) przedstawiciele kierownictwa koncernu poinformowali, że zwolnione na początku roku stanowisko obejmie Rory Read. Przed objęciem stanowiska CEO koncernu AMD Rory Read zajmował stanowisko prezesa i dyrektora ds. operacyjnych koncernu Lenovo. Wcześniej piastował stanowiska kierownicze m.in. w firmie IBM. Zdaniem analityków zadania stawiane przed nowym dyrektorem generalnym dotyczą przede wszystkim przeprowadzenia zasadniczych zmian w modelu biznesowym AMD. Zdaniem ekspertów jego zaangażowanie okaże się szczególnie przydatne w zakresie budowania relacji koncernu z producentami komputerów i urządzeń przenośnych. Równolegle Rory Read ma nadzorować realizację planów rozwoju kolejnych generacji układów AMD. "W obecnej sytuacji AMD naprawdę potrzebuje silniej zaistnieć na rynku procesorów przeznaczonych dla urządzeń mobilnych. Bez wsparcia ze strony producentów jest to niewykonalne" - twierdzi Dean McCarron, analityk firmy Mercury Research. Eksperci nie wykluczają, że nowy dyrektor generalny AMD zdecyduje się m.in. na nawiązanie bliskiej współpracy z producentami urządzeń bazujących na środowisku Android. "W segmencie urządzeń klasy tablet decydujące znaczenie mają nie same procesory, co oprogramowanie które wykorzystuje pełnię ich możliwości. Do tej pory AMD zainwestował wiele we współpracę z firmą Microsoft, ale platforma Windows w segmencie rozwiązań mobilnych przegrywa z rozwiązaniami konkurencyjnymi. Wobec tego władze AMD będą musiały pozyskać partnerów w segmencie urządzeń korzystających ze środowiska mobilnego Google" - twierdzi Jim McGregor, analityk firmy In-Stat. Tymczasem obecnie udział AMD w segmencie urządzeń mobilnych nie przekracza kilku procent. Liderem rynku pozostaje firma ARM, która stopniowo umacnia swoją pozycję także w segmencie układów przeznaczonych dla komputerów osobistych i serwerów. Jednocześnie, według danych za drugi kwartał br., koncern AMD kontrolował ok. 19,4 proc. światowego rynku układów architektury x86. Zdecydowana większość, bo aż 79,9 proc. tego rynku przypadła firmie Intel.

Zobacz również:

  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę
  • Lenovo ThinkPad X1 Carbon – nowe oblicze hybrydowego świata

Eksperci podkreślają, że w firmie AMD niezbędne są zmiany, które pozwolą na stworzenie oferty konkurencyjnej względem koncernów takich jak Intel, czy ARM. Szczególne oczekiwania wiążą się z dynamicznie rozwijającym się rynkiem rozwiązań mobilnych. Analitycy twierdzą, że nowy prezes AMD będzie musiał skoncentrować się m.in. na umocnieniu pozycji koncernu na rynku urządzeń mobilnych - przede wszystkim telefonów komórkowych i tabletów. W podniesieniu, minimalnego dzisiaj, udziału w tym segmencie pomóc ma m.in. nowa linia energooszczędnych układów linii Fusion. Przedstawiciele kierownictwa koncernu AMD zapowiadają również, zwiększenie wysiłków sprzedażowych w zakresie wysokowydajnych układów rodziny Opteron. Procesory tej linii mają znajdować zastosowanie także w rozwiązaniach przeznaczonych dla modelu cloud computing.

Analitycy podkreślają również, że kolejne zmiany w strategii rynkowej AMD będą częścią trwającej od lat restrukturyzacji. W ramach przeprowadzonej w 2009 roku restrukturyzacji mającej na celu przywrócenie rentowności zdecydowano m.in. o wydzieleniu działalności produkcyjnej do spółki zależnej, ograniczeniu zatrudnienia i skoncentrowaniu się na działalności badawczo-rozwojowej. Obecnie firma AMD systematycznie podnosi zyskowność. W drugim kwartale br. przy przychodach rzędu 1,57 mld USD wypracowano zysk na poziomie 105 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200