AMD: 16 rdzeni w serwerach wystarczy

Koncern Advanced Micro Devices poinformował, że nie zamierza zwiększać liczby rdzeni w swoich serwerowych układach - firma uznała, że 16 to w sam raz. "Współczesne serwery projektowane są z myślą o nowych, specyficznych zastosowaniach i dodawanie do procesorów kolejnych rdzeni nie jest optymalną metodą zwiększania ich wydajności" - oświadczyła Lisa Su z AMD.

Nowy serwerowy procesor AMD - nazwany roboczo Abu Dhabi i planowany na 2013 r. - będzie miał 16 rdzeni, czyli tyle samo co dostępny obecnie Opteron 6200 (nazwa robocza Interlagos). Układ ten tworzony jest z myślą o dwu- i czterosocketowych serwerach i będzie oparty na nowej architekturze Piledriver. Co ważne, Abu Dhabi będzie mógł łatwo zastąpić w każdym serwerze Opterona 6200 (nowy procesor pasuje do starego gniazda), oferując użytkownikom większą wydajność przy zachowaniu tego samego zużycia energii.

"Istnieją inne sposoby na zwiększanie wydajności serwerów - np. wykorzystanie do tego procesorów graficznych. Z możliwości tej korzystają już m.in. projektanci superkomputerów" - tłumaczyła Lisa Su.

Zobacz również:

  • Tesla uruchomiła produkcję procesora Dojo drugiej generacji
  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU

Przedstawicielka AMD dodała również, że koncern zamierza wykorzystać "wiele małych rdzeni" do pewnych specyficznych operacji. AMD analizuje m.in. możliwość wykorzystania niskonapięciowych procesorów stworzonych z myślą o netbookach w energooszczędnych serwerach (podobne działania podjął już Intel - procesory Intel Atom są obecnie używane również w serwerach).

Dodajmy, że nie jest to pierwszy przypadek ograniczania liczby rdzeni w procesorach - producenci CPU decydują się na to choćby dlatego, że nie wszystkie aplikacje projektowano z myślą o pełnym wykorzystaniu wielu rdzeni. Oracle już w 2010 r. ograniczył liczbę rdzeni w układzie Sparc T4 (co miało pozwolić na usprawnienie przetwarzania jednowątkowego, które jest kluczowe np. w przypadku uruchamiania dużych baz danych).

Największy konkurent AMD - Intel - zdecydowanie wolniej dodawał do swoich serwerów kolejne rdzenie. Obecnie w najszybszym procesorze Intel Xeon jest 10 rdzeni. Teraz wiadomo, że również AMD nie zamierza dalej zwiększać ich liczby - koncern będzie za to wprowadzał kolejne CPU z mniejszą liczbą rdzeni (planowane na przyszły rok układu Seoul i Delhi będą miały po 8).

Polecamy: Zanim kupisz serwer...

Przedstawicielka AMD poinformowała przy okazji o planach wprowadzania na rynek nowych procesorów dla komputerów i urządzeń mobilnych. Do premiery szykowany jest m.in. układ tabletowy Hondo, który pojawi się m.in. w tabletach z Windows 8 i będzie zużywał tylko 4,5 wata energii. W ofercie AMD zadebiutuje również wkrótce CPU o nazwie Trinity - wydajny procesor dla ultracienkich laptopów, kosztujących pomiędzy 600 a 800 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200