AI na poziomie człowieka już blisko - przekonuje DeepMind

Dr Nando de Freitas, który pracuje w DeepMind jako główny naukowiec, twierdzi, że sztuczna inteligencja dorównująca poziomem człowiekowi istnieje. I że DeepMind, spółka należąca do Google'a, już niemal dysponuje taką technologią.

DeepMind ponoć ma bardzo mądrą AI / Fot. Materiały własne

DeepMind ponoć ma bardzo mądrą AI / Fot. Materiały własne

DeepMind, startup zajmujący się sztuczną inteligencją, został przejęty przez Google w 2014 r. za ponad 500 mln dol. Nie poznaliśmy ostatecznie kwoty przejęcia, niemniej wiemy, że zakupem był zainteresowany również Facebook.

Sprawdź: Awaria Messengera

Zobacz również:

  • Botowi ChatGPT rośnie groźny rywal
  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC
  • AI - Polacy z nagrodą w Dolinie Krzemowej

Do tej pory trudno ocenić, czym konkretnie zajmuje się DeepMind - poza tym, że głównie rozwija sztuczną inteligencję. Obecnie wiemy natomiast, że firmie udało się już prawie opracować AGI, czyli artificial general intelligence, co można tłumaczyć jako sztuczną inteligencję ogólnego przeznaczenia lub też "na poziomie człowieka". Główny naukowiec w firmie, dr Nando de Freitas, poinformował na Twitterze, że na świecie już niemal mamy gotowe AGI.

Naukowiec nawiązał do tweeta innego specjalisty, Tristana Greene'a, który informował, że ludzkość może nigdy nie osiągnąć AGI, a przynajmniej nie w najbliższej przyszłości (za naszego życia). Greene komentował tak ostatnie osiągnięcia DeepMind - Gato, czyli sztuczną inteligencję, jaką DeepMind określa mianem "agenta generalistycznego".

Dr Freitas nadzorował prace nad Gato i jest jednym z autorów badania na temat tej AI. Uważa, że osiągnięcie AGI jest dla ludzkości tylko kwestią czasu, a tym, co zapewni nam dostęp do AGI, jest poradzenie sobie z wyzwaniami stojącymi przed skalowaniem modeli AI i ich pamięci, wydajności oraz bezpieczeństwa. Dodał, że to prawda, iż "dzisiejsze sieci neuronowe mogą być już nieco świadome".

Zobacz: Translator polsko ukraiński

Specjalista z DeepMind przekonuje, że osiągnięcie AGI jest możliwe i jesteśmy już bardzo blisko.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200