ABC Data zmienia nazwę i profil działalności

Czwarta największa firma informatyczna w Polsce (a zarazem drugi największy dystrybutor) stała się oficjalnie częścią ALSO Holding. Pod nową nazwą, Vicis New Investments, nie będzie prowadzić dotychczasowej działalności, tj. dystrybucji sprzętu informatycznego, telekomunikacyjnego i elektronicznego.

ABC Data SA, ABC Data Marketing oraz spółki zależne ABC Data - S4E i iSource - zostały formalnie przejęte przez ALSO Holding, paneuropejskiego dystrybutora o szwajcarskim rodowodzie. Wstępna umowa kupna została ogłoszona w grudniu 2018 r., a transakcję sfinalizowano 1 lipca 2019 r. Wartość umowy to ok. 182 mln zł.

Formalnie nowym właścicielem dawnego ABC Data jest Roseville Investments, podmiot dominujący w grupie Roseville, wchodzącej w skład ALSO Holding (prezesem Roseville jest Hanna Osetek-Pasquet, dyrektor zarządzająca ALSO Polska). Roseville przejęło działalność biznesową dawnego ABC - Vicis New Investments nie może już prowadzić tej samej lub konkurencyjnej działalności, czyli dystrybuować sprzętu. Przestanie być także spółką giełdową.

Zobacz również:

  • SoftBank chce kupić kolejną brytyjską firmę projektującą układy scalone

Nazwa Vicis New Investments obowiązuje od 2. lipca. Tego samego dnia stery w spółce przejął nowy prezes, Andrzej Lis.

ALSO Holding na zakupach

ALSO jest obecny na polskim rynku od 2015 r. - działalność rozpoczął od przejęcia PC Factory, ówcześnie jednego z największych dystrybutorów w kraju.

ABC Data także należała do ścisłej czołówki największych polskich firm informatycznych - w rankingu "Największe firmy informatyczne" w raporcie Computerworld TOP200 Edycja 2019 zajęła 4. miejsce (spadek z 3. lokaty w zestawieniu z 2018 r.), zaś w zestawieniu "Najwięksi dystrybutorzy IT" - drugie.

Przejmując ABC Datę ALSO Holding konsekwentnie dąży do realizacji swojej strategii - osiągnięcia pozycji nr 1 / 2 wśród firm dystrybucyjnych na rynkach, na których jest obecny. Marsz w górę trwa: w raporcie Computerworld TOP200 firma awansowała w tym roku z 9. na 7. miejsce. Można spodziewać się, że w przyszłym roku - z pomocą aktywów ABC Daty / Vicis New Investments - wynik będzie jeszcze lepszy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200