7 języków programowania, które zyskują na popularności w biznesie

6. Erlang

W gronie zyskujących na popularności języków programistycznych nie powinno zabraknąć języka Erlang. Język, którego założenia powstały ponad dwie dekady temu w laboratoriach firmy Ericsson, przez kolejne lata ewoluował w kierunku maksymalizacji wydajności i stabilności tworzonego przy jego wykorzystaniu oprogramowania dedykowanego przetwarzaniu współbieżnemu. Środowisko uruchomieniowe języka Erlang zaprojektowano pod kątem jednoczesnej obsługi wielu procesów w sposób maksymalnie efektywny i przy zachowaniu jak największej skalowalności. Dzięki temu język po raz pierwszy wykorzystany do stworzenia oprogramowania dla przełącznika sieciowego, dziś zyskuje na znaczeniu. Dobrze sprawdza się bowiem m.in. w dobie procesorów wielordzeniowych i rozproszonych środowisk aplikacyjnych.

Opublikowany na licencji open source język Erlang opiera się na połączeniu zasad tradycyjnego programowania funkcyjnego z metodami programowania współbieżnego. Składnia i zasady programowania w tym języku wymuszają tworzenie wielowątkowych aplikacji operujących na współdzielonych danych. To z kolei sprzyja wykorzystaniu jego możliwości w sytuacjach wymagających jednoczesnej i wydajnej zarazem obsługi wielu zapytań. Erlang znajduje dziś zastosowanie m.in. w pracach programistycznych związanych z rozwojem serwerów bazodanowych i aplikacyjnych. Jedną z bardziej znanych jego implementacji jest nierelacyjny silnik baz danych CouchDB. Eksperci są zdania, że tego typu implementacji będzie przybywać głównie za sprawą tworzenia coraz bardziej rozległych i rozproszonych korporacyjnych środowisk informatycznych. Ciekawym przykładem wykorzystania możliwości języka Erlang jest nierelacyjna baza Hibari. Silnik rozwijany od pięciu lat przez kalifornijską firmę Gemini Mobile Technologies. Według przedstawicieli producenta baza Hibari gwarantować wysoką wydajność oraz niezawodność wynikającą z zastosowania wysoce skalowanych klastrów do przechowywania par kluczy i wartości. Takie rozwiązanie ma w praktyce uodparniać bazę na błędy wynikające m.in. z awarii sprzętowych.

7. Cobol

Język Cobol liczy sobie już ponad pół wieku. Pogłoski o jego śmierci pojawiają się od lat i niezmiennie od lat są mocno przesadzone. Mimo braku rekurencji, dynamicznej alokacji pamięci, zmiennych lokalnych, czy natywnej obsługi programowania obiektowego i strukturalnego Cobol jest nadal popularny m.in. w branży finansowej. Z analiz przeprowadzonych na rynku amerykańskim wynika, że wiele firm wykorzystujących systemy napisane w języku Cobol nie zamierza z nich rezygnować. W dużej mierze mowa tu o rozwiązaniach wspierających operacje finansowe, zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa oraz wyspecjalizowanych systemach dedykowanych m.in. dla służby zdrowia. Coraz więcej firm staje jednak przed koniecznością dostosowania działających od lat systemów do obecnych realiów lub ich zintegrowania z oprogramowaniem opartym na nowszych technologiach. Nie brakuje więc ofert pracy dla programistów ze znajomością tego, skądinąd leciwego już, języka. Kompetencje z zakresu języka Cobol są w cenie także w Polsce. Tymczasem tylko nieliczne uczelnie w skali świata prowadzą zajęcia z programowania w języku Cobol.

Warto wspomnieć, że własną wersję języka Cobol nadal rozwija m.in. koncern IBM. Środowisko programistyczne Enterprise Cobol w opublikowanej rok temu wersji 4.2 to przede wszystkim usprawnienia wydajnościowe oraz zmiany mające na celu zwiększenie interoperacyjności z językiem Java. Powstają m.in. przeznaczone dla języka Cobol narzędzia dla zwirtualizowanych środowisk JVM i .NET oraz dedykowane wtyczki dla pakietu Eclipse. A przecież w marcu 2008 roku język ten znalazł się - w towarzystwie języka RPG, środowiska VAX/VMS i platformy AS/400 - w gronie podstawowych wymagań dotyczących siedmiu najbardziej stresujących i nieprzyjemnych prac związanych z IT...

Opracowanie na podstawie tekstu 7 programming languages on the rise autorstwa Petera Waynera z amerykańskiego wydania InfoWorld.

Przeczytaj też:

Bossie: najlepsze aplikacje deweloperskie open source

Jak uniknąć Cross-Site Scripting w aplikacji?

Nowy język Bloom ma usprawnić aplikacje w cloud computing


TOP 200