7 języków programowania, które zyskują na popularności w biznesie

W zastosowaniach korporacyjnych coraz częściej spotkać można mniej znane i ściśle wyspecjalizowane języki programowania. Do łask wracają także te niemal zapomniane. Przypominamy 7 trochę mniej popularnych języków, które warto poznać lub sobie przypomnieć.

Z punktu widzenia deweloperów rynek oprogramowania biznesowego zdominowało kilkanaście języków programowania. Kod źródłowy systemów biznesowych najczęściej tworzony jest w jednej z nowszych odmian języka C, Javie lub PHP. Okazuje się jednak, że nie brakuje tu miejsca także dla innych języków.

Od programistów wymaga się znajomości najpopularniejszych języków i narzędzi deweloperskich, niemniej jednak dodatkowym atutem mogą okazać się niemal niespotykane dziś umiejętności związane z bardziej niszowymi lub niemal zapomnianymi językami. Potwierdzają to obserwacje globalnego rynku pracy. Biznes coraz bardziej interesuje się wyspecjalizowanymi - i często bazującymi na tych najpopularniejszych - językami, lepiej sprawdzającymi się w niszowych zastosowaniach. Oto 7 języków programowania, które warto poznać lub sobie przypomnieć:

Zobacz również:

1. Python

Stworzony dwadzieścia lat temu język jest dziś popularny m.in. dzięki dużemu powodzeniu zestawu oprogramowania znanego pod akronimem LAMP (Linux, Apache, MySQL i Python właśnie). Popularności temu językowi przysporzył też rozwój środowiska Google AppEngine. Python był bowiem pierwszym językiem obsługiwanym przez platformę programistyczno-hostingową Google. Zdaniem wielu osób, w ten sposób firma Google doceniła m.in. wysoką elastyczność języka Python. Obecnie język ten znajduje zastosowanie m.in. w tworzeniu aplikacji internetowych, oprogramowania użytkowego, aplikacji dla urządzeń przenośnych, a nawet w pracach badawczo-naukowych. Możliwości języka w zakresie przetwarzania danych naukowych dodatkowo rozszerzają m.in. biblioteki rozwijane na zasadach open source. NumPy i SciPy to tylko najpopularniejsze z nich. Z języka Python chętnie korzystają również wysoce specjalizowane firmy - m.in. z przemysłu farmaceutycznego. Jest on również coraz częściej wykorzystywany przez instytucje finansowe. W kuluarach mówi się, że aplikacje napisane w języku Python zaczynają dominować na Wall Street.

Rosnąca liczba zastosowań Pythona przekłada się na wzrost jego popularności wśród programistów. Powodem, a zarazem objawem rosnącej popularności języka Python są natomiast kolejne odsłony narzędzi programistycznych i serwerów aplikacyjnych takich jak Django, czy Zope. Język ten nie jest już traktowany jako rozwiązanie niszowe. Natomiast jego możliwości zdają się sprzyjać zastosowaniom w zakresie oprogramowania dedykowanego dla modelu cloud computing. Biorąc pod uwagę postępujący wzrost zainteresowania aplikacjami oferowanymi w formie usługi ze strony przedsiębiorstw, wysyp ofert dla programistów wyspecjalizowanych w wykorzystaniu Pythona jest bardziej niż wielce prawdopodobny.


TOP 200