7 języków programowania, które zyskują na popularności w biznesie

4. R

Innym językiem coraz częściej znajdującym zastosowanie przy przetwarzaniu danych statystycznych jest rozwijany na licencji GNU język R. Podobnie jak w przypadku Matlaba pod tą nazwą kryje się zarówno sam język programowania, jak i dedykowane mu środowisko obliczeniowe wraz z narzędziami do wizualizacji przetworzonych danych.

Język R jest zdaniem niektórych programistów tylko osobną implementacją stworzonego 30 lat temu języka i środowiska uruchomieniowego znanego pod nazwą S. Niezależnie od tego język R charakteryzuje się wysoką wydajnością m.in. w zakresie przetwarzania dużych wolumenów danych. Sam język R oraz jego komercyjna wersja S-Plus znajdują szerokie zastosowanie m.in. w analizie danych metorologicznych oraz ocenie ryzyka.

5. JavaScript

JavaScript to w żadnym wypadku język zapomniany i niepopularny. Można wręcz uznać, że ze względu na obecność licznych skryptów JavaScript stosowanych na stronach internetowych, jest to język najpopularniejszy na świecie. Jednak poza nielicznymi wyjątkami w zastosowaniach biznesowych trudno znaleźć jego implementacje. Warto wspomnieć, że pierwotne plany firmy Netscape zakładały, że język JavaScript stanie się powszechnym językiem programistycznym m.in. w zastosowaniach serwerowych. W ślady producenta JavaScript poszło wiele firm, jednak większość projektów nigdy nie dotrwała do wersji finalnej.

Paradoksalnie JavaScript zyskuje na popularności jako język pozwalający na tworzenie subaplikacji - wszędzie tam, gdzie twórcy rozbudowanych aplikacji chcą w relatywnie prosty sposób i w niewielkim zakresie rozszerzyć funkcje oprogramowania. Wbrew pozorom pozycja JavaScript w zastosowaniach korporacyjnych rośnie - po kilka linijek kodu, ale systematycznie.


TOP 200