6 routerów w wersji open source

Firmware, w który wyposażane są fabrycznie małe routery, nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. W wiele z tych urządzeń możemy wgrać alternatywne oprogramowanie spod znaku open source, zyskując tym samym dodatkową funkcjonalność czy lepszą kontrolę bezpieczeństwa. Możemy też, wykorzystując niedrogi komputer x86, stworzyć profesjonalny router z firewallem, zdolny obsłużyć naszą firmową sieć.

Nim weźmiemy się za majsterkowanie, zobaczmy, co potrafią poszczególne pakiety. Znajdziemy tu zarówno projekty nadające się znakomicie do routerów stosowanych w domu czy małej firmie, jak i zasługujące na miano rozwiązań klasy enterprise.

Wybór sprzętu

Jeśli na routerze, który mamy zamiar kupić, chcemy uruchomić alternatywne oprogramowanie, to - po sprawdzeniu, czy zestaw oferowanych przez dane oprogramowanie funkcji spełnia nasze potrzeby - wybieramy konkretny produkt z listy kompatybilnego sprzętu z danym firmware.

Zobacz również:

  • 12 darmowych narzędzi do projektowania, tworzenia i testowania interfejsów API
  • GitHub dodaje narzędzia bezpieczeństwa łańcucha dostaw dla języka Rust
  • JDK 19: Funkcje planowane dla Javy 19

Przyjrzyjmy się sześciu najpopularniejszym systemom - co mogą nam zaoferować i do czego poszczególne z nich będą się najlepiej nadawały. Niektóre zostały zaprojektowane wyłącznie dla specyficznych modeli routerów, jeszcze inne będą działać na niemal każdym sprzęcie, niektóre dadzą się zainstalować tylko na platformie x86.

DD-WRT

Ten firmware wybierają nie tylko pasjonaci chcący wycisnąć z routera nieco więcej, niż pozwolił na to producent. Także niektórzy producenci fabrycznie wyposażają swoje urządzenia w to oprogramowanie.

Pierwsza wersja tego systemu została stworzona w 2005 r. na potrzeby routera WRT54G firmy, Linksys, który pozwalał na zainstalowanie w nim oprogramowania opartego na Linuksie. Podstawowa wersja DD-WRT jest udostępniana w ramach licencji GPL. Warto zwrócić uwagę na to, że między standardowym wariantem a tymi specyficznymi (np. zaimplementowanym w routerach Buffalo) mogą być spore różnice.

6 routerów w wersji open source

Komercyjną wersję DD-WRT znajdziemy u różnych producentów sprzętu (np. Buffalo). Zarówno komercyjne, jak i niekomercyjne wersje mogą się różnić prezentowanym w interfejsie zestawem funkcji

DD-WRT obsługuje chipsety Broadcom, ADM, Atheros i Ralink, nie oznacza to jednak, że każde urządzenie z takimi układami będzie pracować z tym systemem. Czasami może to wymagać ingerencji w oprogramowanie, czasami nawet i to nie pomoże. Warto pamiętać, że istnieje coś takiego jak baza kompatybilnych urządzeń (http://www.dd-wrt.com/site/support/router-database) . Na stronach projektu znajdziemy także wiki z opisem sprzętu oraz wyszczególnieniem dostępnych na nim funkcji.

Po zainstalowaniu DD-WRT nasz router wzbogaci się o funkcje rzadko spotykane (jeśli w ogóle) w routerach klasy konsumenckiej, takie jak ChiliSpot (możliwość tworzenia komercyjnych hot spotów), AnchorFree (VPN) czy NoCat (system społecznościowych sieci WiFi). Dostępne są dystrybucje małe 2MB (oferujące podstawowe funkcje) aż po wersje 8MB (potrafiące znacznie więcej). Możemy więc dopasować dystrybucję do rozmiarów pamięci flash naszego routera.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200