6 routerów w wersji open source

OpenWRT

Ten projekt jest swoistą dystrybucją Linuksa dla systemów wbudowanych. Można ściągać pakiety dla konkretnych konfiguracji sprzętowych i kompilować kod, korzystając z dostarczonych narzędzi. Z jednej strony nieco to komplikuje wdrażanie, z drugiej jest rozwiązaniem bardzo elastycznym.

Jeśli chcemy oszczędzić czasu, możemy skorzystać ze wstępnie skompilowanych wersji OpenWRT dla popularnych platform sprzętowych - od podstawowych opartych na x86 po te zbudowane na chipsetach firm Broadcom i Atheros. Twórcy OpenWRT zalecają rozpoczęcie od gotowej wersji, a następnie - gdy już się oswoimy z dystrybucją - sięgnięcie po samodzielnie przygotowane.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Open source to napęd dla innowacji
  • Computerworld i Red Hat zapraszają na wielkie święto technologii
6 routerów w wersji open source

Oparte na oprogramowanie FreeBSD M0n0wall i jego wariant PfSense zaprojektowano zarówno dla systemów wbudowanych, jak i w pełni funkcjonalnych komputerów x86

OpenWRT obsługuje ponad 50 platform sprzętowych i architektur CPU, począwszy od minisystemów opartych na ARM aż po pełne architektury x86-64. Jeśli szukamy sprzętu pod to konkretne oprogramowanie w jego wyborze pomoże nam dostępny na stronach projektu poradnik kupującego (http://wiki.openwrt.org/toh/buyerguide).

Prócz szerokiego wachlarza obsługiwanych platform, OpenWRT - dzięki obsłudze protokołu OLSR - pozwala na budowanie sieci kratowych (mesh) zestawionych z urządzeń wyposażonych w ten firmware. Ogromną zaletą tego oprogramowania jest to, że po jego wdrożeniu praktycznie nie będą potrzebne już restarty - kolejne paczki będzie można dodawać i usuwać w trakcie pracy urządzenia przez wbudowany system zarządzania aktualizacjami.

Wśród pochodnych OpenWRT warto wspomnieć o Cerowrt (stworzonym jako remedium na wąskie gardła w sieciach LAN i WAN). Inną interesującą modyfikacją tego projektu jest Freewrt - jeszcze bardziej otwarta na ingerencję deweloperów niż podstawowy OpenWRT, ale i wyposażony w użyteczne (oparte na przeglądarce www) narzędzie do budowania obrazów (dla tych, którzy potrzebują nieco pomocy w tym zadaniu).

Można powiedzieć nieco paradoksalnie, że największa zaleta OpenWRT jest zarazem jego wadą. Ten firmware jest niezwykle elastyczny, ale przeznaczony dla tych, którzy dobrze wiedzą, co chcą osiągnąć. W rękach ekspertów da się doszlifować niemal jak "duża" dystrybucja Linuksa. Nie należy jednak rekomendować OpenWRT tym użytkownikom, którzy chcieliby we względnie prosty sposób rozbudować możliwości swojego routera.

M0n0wall oraz PfSense

Oprogramowanie powstałe w ramach projektu M0n0wall jest oparte na FreeBSD i podobnie jak OpenWRT jest bardziej systemem operacyjnym niż tylko warstwą firmware.

M0n0wall będzie działał na systemach wbudowanych z co najmniej 64 MB RAM i 16 MB pamięci flash. Można go także z powodzeniem instalować na komputerach x86 - wysoką kompatybilność z typowymi komponentami PC zapewni biblioteka sterowników BSD.

M0n0wall obsługuje wszystkie typowe funkcje - takie jak kształtowanie ruchu czy narzędzia QoS, ale także bardziej specyficzne, jak tagowanie VLAN czy polling. Od rozpoczęcia bootowania do pełnego działania systemu upłynie zaledwie 30 sekund. Oprogramowanie wyposażono w bardzo użyteczny interfejs graficzny, pozwalający m.in. na aktualizację firmware za pomocą przeglądarki.


TOP 200