6 routerów w wersji open source

DD-WRT był pierwszym alternatywnym oprogramowaniem firmware, jakie powstało, i jest bardzo popularne. Powinniśmy jednak wiedzieć, że stabilna wersja nie jest aktualizowana zbyt systematycznie. Jeśli chcielibyśmy być zawsze "up to date" powinniśmy zdecydować się na wersję beta bądź regularnie sięgać po aktualizowaną wersję dostarczaną przez producenta.

Ten firmware wydaje się dobrym wyborem dla większości użytkowników. Nic dziwnego że pojawia się ono jako oficjalne oprogramowanie w wielu routerach. Dzięki temu są one łatwe do strojenia, a przy tym korzystamy z systemu dopasowanego do konkretnego sprzętu. Łatwiej też o aktualizacje, które dostarczają sami producenci.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Open source to napęd dla innowacji
  • Computerworld i Red Hat zapraszają na wielkie święto technologii

Tomato

6 routerów w wersji open source

Tomato RAF jest jedną z mutacji firmware Tomato. Gdy rozwój podstawowej wersji się załamał (2010 r.), dzieło kontynuują inni

Ten firmware pojawił się pierwotnie jako alternatywne oprogramowanie dla routerów opartych na chipsecie Broadcom. Tomato przyciąga użytkowników swoim interfejsem graficznym, narzędziami do monitorowania pasma i innymi zaawansowanymi funkcjami, przenoszącymi router do "klasy profesjonalnej".

Lista urządzeń kompatybilnych z Tomato w większości pokrywa się z listą sprzętu, na którym możemy uruchomić DD-WRT. Jednak powinniśmy sprawdzić, czy jego konkretna wersja (build) będzie kompatybilna z naszym sprzętem.

Wiele z funkcji Tomato - takich jak precyzyjna kontrola QoS, dostęp przez telnet bądź SSH, a także dnsmasq (DNS i DHCP w jednym) - znajdziemy w DD-WRT. Zaletą Tomato jest to, że dla bardzo niewielu zmian wymagany będzie restart routera - co jest bolączką wielu innych systemów (zarówno komercyjnych, jak i tych spod znaku open source). Społeczność skupiona wokół projektu wyprodukowała sporo użytecznych skryptów ułatwiających takie operacje, jak przekierowanie logów systemowych na dysk bądź inny komputer, backup ustawień na dysk USB i wiele innych.

Projekt zaowocował powstaniem licznych wariantów, często nie mniej godnych uwagi jak podstawowa jego wersja. Warto wymienić tu Tomato USB - wersję pozwalającą na zamontowanie dysków przyłączanych do portu USB, czy Toastman - ze zmodyfikowanym modułem QoS oraz narzędziami monitorowania ruchu IP klientów. Inna z odmian, Teaman (również znana pod nazwą "tomato-sdhc-lan") pozwala na obsługę mediów SDHC/MMC oraz tagowanie VLAN (802.11Q), a także (eksperymentalnie) MultiSSID.

6 routerów w wersji open source

Gargoyle to jedna z odmian OpenWRT, oferująca m.in. kontrolę zużycia pasma. Jako miniaturowa dustrybucja Linuksa, OpenWRT łatwo daje się kształtować pod kątem różnych funkcjonalności

Warto zaznaczyć, że główny projekt nie był aktualizowany od 2010 r., zaś nowe funkcje pojawiają się dzięki jego licznym odmianom. Te zaś pojawiają się tak licznie dlatego, że Tomato jest prostym systemem (znacznie prostszym niż np. DD-WRT). Nie mamy jednak gwarancji, że będą się pojawiały kolejne aktualizacje wybranej przez nas wersji.

Samo zorientowanie się w licznych odmianach Tomato i dopasowanie takiej, która spełni nasze potrzeby może być nieco pracochłonne, choć znalezienie wersji kompatybilnej z naszym sprzętem będzie łatwe dzięki starannej dokumentacji.

To oprogramowanie wydaje się dobre dla średnio zaawansowanych użytkowników. Poziom trudności posługiwania się nim jest porównywalny z DD-WRT. W przeciwieństwie do niego Tomato nie jest stosowany komercyjnie, nie znajdziemy go więc w routerach ze sklepowej półki.


TOP 200