500 internal server error to jeszcze nie koniec świata

Masz do czynienia z błędem "http error 500"? Wewnętrzny błąd serwera, czyli 500 internal server error, oznacza, że witryna, z którą chcesz się połączyć, napotkała problem i nie może podać bardziej szczegółowego kodu błędu.

Masz 500-tkę? No to problem / Fot. wayhomestudio, Freepik.com

Masz 500-tkę? No to problem / Fot. wayhomestudio, Freepik.com

500 internal server error jest jednym z tych błędów, który - jeśli na niego natrafimy - nie jest możliwy do naprawienia po naszej stronie. Zwykle natomiast możemy skorzystać z serwisu Wayback Machine, aby odtworzyć starszą, wcześniejszą wersję danej strony. Jeśli informacje, których szukaliśmy, były na danej stronie od dawna, jest szansa, że ciągle będziemy mogli się z nimi zapoznać.

Wewnętrzny błąd serwera oznacza, że coś poszło nie tak i nie można wyświetlić konkretnej zawartości witryny. Nie jest to problem z twoją przeglądarką, komputerem, ani połączeniem internetowym. To problem leżący po stronie witryny i jest możliwy do naprawienia przez jej administratorów.

Co w praktyce oznacza 500 internal server error?

Błąd tego rodzaju może pojawić się na wiele różnych sposobów. W przeglądarce może pojawić się komunikat o błędzie "500 error", "500 internal server error", czy "http error 500", a nawet "błąd tymczasowy (500)". Niezależnie od komunikatu, strona nie będzie dostępna.

Sprawdź: Virus Total

Kod błędu 500 to ogólny komunikat, który pojawia się, gdy na serwerze internetowym wydarzyło się coś nieoczekiwanego, a serwer nie może zapewnić bardziej szczegółowych informacji.

Użytkownik nie może naprawić tego błędu, bo jest on po stronie witryny, więc tak naprawdę zostaje nam po prostu wrócić na daną stronę za jakiś czas. Wtedy, być może, administratorzy naprawią już usterkę i będzie można korzystać z danej zawartości.

Zdarza się, że wystarczy poczekać kilka minut i dana strona zaczyna działać. Wówczas można się domyślać, że problem z witryną był spowodowany zbyt dużym obciążeniem serwera.

Kiedy więc napotkamy błąd 500, warto wrócić za kilka chwil i w pełni odświeżyć witrynę. Skorzystajmy wtedy z przycisku "Odśwież" lub F5 na klawiaturze.

Ważne: nie próbuj odświeżać w ten sposób strony, jeśli dokonywałeś na niej akurat płatności lub inicjowałeś inny rodzaj transakcji. Może to spowodować np. dwukrotne przesłanie jej tej samej płatności. W większości przypadków takie coś nie będzie mieć miejsca, ale zdarza się, że dochodzi do takich problemów i później trzeba poświęcać sporo czasu i energii, aby wytłumaczyć i odzyskać środki.

Błędy "500" możesz też zgłosić

Jeśli uważasz, że osoby prowadzące witrynę mogą nie wiedzieć, że w niektórych miejscach występuje tam błąd 500 internal error, możesz spróbować się z nimi skontaktować.

Zobacz: Whatsapp Web

W tym celu warto przygotować zrzut ekranowy oraz zapisać adres URL, który wyświetla aktualnie błąd wewnętrzny. Administrator witryny może wówczas szybko zdiagnozować problem.

Format obrazu WEBP firmy Google jest bardzo użyteczny. Ma unikalne systemy kompresji, sprawiając że obrazy są prezentowane bez widocznej dla oka utraty jakości, a znacznie mniej ważą. Dzięki temu, zamiast JPEG lub PNG możemy stosować Webp. Użytkownik nie widzi różnicy, za to strona wczytuje się w krótszym czasie.

WEBP jest rozwijany od lat i powszechnie stosowany, ale nadal nie jest w pełni obsługiwany przez niektóre z najpopularniejszych narzędzi graficznych, takich jak aplikacja Zdjęcia firmy Microsoft. To sprawia, że często po zapisaniu zdjęcia WEBP na dysku zwyczajnie nie możemy go otworzyć. Jak zatem zapisać takie zdjęcia czy pliki graficzne w bardziej powszechnym formacie?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200