VirusTotal ma znajdować wirusy w plikach. Czy działa?

VirusTotal to usługa online, która działa w sposób podobny do WeTransfer: wgrywamy pliki na serwer. Różnica polega na tym, że VirusTotal sprawdzi czy dane pliki są wolne od wirusów.

VirusTotal sprawdzi czy plik jest bezpieczny / Fot. Materiały własne

VirusTotal sprawdzi czy plik jest bezpieczny / Fot. Materiały własne

Założenie jest proste. VirusTotal sprawdzi czy dany plik jest bezpieczny. Usługa wykorzystuje aż 50 silników antywirusów i sprawdza czy wysłany plik jest wolny od złośliwego oprogramowania. Możemy wgrywać dowolne pliki z dysku i wysyłać je bezpłatnego skanowania, a także korzystać z dodatkowych funkcji, w tym skanowania procesów i usług systemowych, jak i aplikacji uruchamiających się wraz z systemem operacyjnym.

VirusTotal Scan - czy to faktycznie skuteczne?

Wielu użytkowników zastanawia się czy VirusTotal to aby na pewno sprawdzona i skuteczna usługa. W rzeczywistości VirusTotal jest nawet skuteczniejszy niż lokalnie instalowane antywirusy, ponieważ korzysta z wielu silników antywirusowych równolegle. Jest więc bardziej prawdopodobne, że wykryje dane zagrożenie, w tym luki zero-day, w porównaniu do odrębnie działających systemów zabezpieczających.

Zobacz również:

  • Nowy backdoor do Windows "w prezencie" od grupy Lazarus?
  • Złośliwe oprogramowanie Qbot - czy jest groźne i jak się chronić?
  • Czy smartfony potrzebują oprogramowania antywirusowego

Warto natomiast zauważyć, że VirusTotal jest świetnym sposobem na skanowanie poszczególnych plików, ale nie jest to najlepszy sposób na ochronę komputera. Brakuje mu bowiem wielu innych funkcji, które oferują np. pakiety Internet Security. Nie ma też np. firewalla czy opcji blokowania zachowań (behavior blocking).

Jeśli więc chcemy przeskanować jeden plik lub adres URL, warto skorzystać z VirusTotal. Nie jest to natomiast rozwiązanie do skanowania i ochrony całego komputera.

Samo narzędzie jest bardzo łatwe w obsłudze. Jeśli chcemy zeskanować plik, wybieramy zakładkę File i wgrywamy plik z dysku. Jeśli to z kolei adres URL, wybieramy zakładkę URL i podajemy adres do zeskanowania. To na pewno cenne narzędzie, np. możemy łatwo sprawdzić czy w pliku .zip, który otrzymaliśmy na maila, nie ma żadnych wirusów i zagrożeń, zanim zdecydujemy się go rozpakować.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200