4-dniowy tydzień pracy może stać się nowym benefitem w IT

Jak rywalizować o najlepszych specjalistów? Obiecać im, że będą mogli mniej pracować, a ciągle bardzo dobrze zarabiać. 4-dniowy tydzień pracy cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

4-dniowy tydzień pracy to nowy trend. Chcemy więcej wolnego / Fot. Yanapi Senaud, Unsplash.com

4-dniowy tydzień pracy to nowy trend. Chcemy więcej wolnego / Fot. Yanapi Senaud, Unsplash.com

Mamy nowy trend: 4-dniowy tydzień pracy. W Polsce nie jest jeszcze zbyt popularny, by nie powiedzieć, że praktycznie nieznany, ale w wielu miejscach na świecie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Badania pokazują też, że to przyszłość rynku - zwłaszcza w segmentach, gdzie to pracownik ma najwięcej do powiedzenia.

Sprawdź: Koparka kryptowalut

Zobacz również:

  • Gdy dwa monitory to za mało - stanowisko pracy dla sektora IT
  • Możliwość decyzji co do miejsca wykonywania pracy sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi

Przykłady można mnożyć. Pracownicy hiszpańskiej firmy modowej Desigual tłumnie opowiedzieli się za wydłużeniem weekendu do trzech dni. Za takim rozwiązaniem było 86% załogi, ale musieli zgodzić się na jedno: niższe wynagrodzenia. Hays Poland informuje w swoim raporcie, że specjaliści chcieliby choć przetestować 4-dniowy tydzień pracy, ale jeśli nie wpłynie to na poziom wynagrodzenia. Dodatkowo 96% specjalistów i menedżerów mogłoby pracować 4 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie, a 52% 4 dni w tygodniu po 10 godzin dziennie.

4-dniowy tydzień pracy jako nowy benefit

Idziemy dalej. Organizacja IPRR, która przeprowadziła badanie w Szkocji, informuje że większość obywateli chciałaby przestawić się na 4-dniowy tydzień pracy. 80% Szkotów uważa, że zmniejszenie liczby dni pracy – bez utraty wynagrodzenia – miałoby pozytywny wpływ na ich samopoczucie. I nie tylko chodzi o poprawę nastroju, ale też produktywności. Think thank IPRR namawia więc tamtejszy rząd do odważniejszych testów tego rozwiązania. W Wielkiej Brytanii z kolei rośnie zapotrzebowanie na 4-dniowy tydzień pracy wśród kandydatów, zwłaszcza w sektorze IT. Prawie jedna trzecia Brytyjczyków aktywnie szuka pracy realizowanej przez 4 dni w tygodniu i nie chce innego pracodawcy. Niektórzy z kolei grożą pracodawcom, że jeśli nie otrzymają 4-dniowego tygodnia pracy, to odejdą.

Zobacz: 7zip

Jest bardzo możliwe, że również w Polsce niektóre firmy zaczną w ogłoszeniach o pracę informować o 4-dniowym tygodniu, oczywiście do pary z pracą zdalną lub hybrydową.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200