Quickoffice wchodzi do korporacji

Quickoffice Pro jest jedną z najbardziej uniwersalnych aplikacji zastępujących pakiet narzędziowy Microsoft Office w smartfonach i tabletach (Apple iOS, Google Android). Najnowsza wersja ProSelect HD (iOS) została wyposażona w rozwiązania klasy korporacyjnej (zwiększone bezpieczeństwo, szyfrowanie danych, kontrola nad dokumentami, współpraca z usługami cloud computing), co może pozytywnie wpłynąć na wydajność oraz komfort pracy.

Użytkownicy urządzeń mobilnych opartych na platformie Apple iOS mogą korzystać z pakietu Apple iWork, który jest rozwiązaniem dopracowanym i cieszącym się zasłużoną popularnością. Aplikacja Quickoffice Pro dostępna jest zarówno w wersji iOS, jak i Android. Z tego względu dla wielu klientów biznesowych, używających na co dzień smartfonów i tabletów różnych producentów, może się ona okazać lepszym wyborem. Tym bardziej, że iWork i Quickoffice oferują podobną funkcjonalność, są kompatybilne z Microsoft Office i prezentują zbliżony poziom zaawansowania.

Polecamy Ciemna strona dominacji Apple’a

Zobacz również:

  • Najlepsze MDM-y do ochrony urządzeń mobilnych na 2023
  • Seria Galaxy S21 oraz Galaxy S22 z One UI 6.1 na pokładzie

12 marca br. spółka Quickoffice (producent aplikacji) przedstawiła rozwiązanie ProSelect HD, przeznaczone do stosowania w iPhone’ach oraz iPadach i zawierające wiele funkcji klasy enterprise. Przedstawiciele dostawcy liczą na to, że profesjonalne właściwości Quickoffice ProSelect HD znajdą uznanie wśród specjalistów firmowych działów IT.

Klienci biznesowi, którzy zdecydują się na zakup oprogramowania mogą otrzymać specjalną wersję z wbudowaną opcją współdzielenia plików z innymi aplikacjami biznesowymi, dostępnymi w serwisie Apple Business App Store. Takie rozwiązanie może bezpośrednio wpłynąć na wydajność pracy.

Dodatkowo, działy IT zyskają możliwość pełnego kontrolowania dostępu do elektronicznych dokumentów Quickoffice (blokowanie lub umożliwienie ich przesyłania za pomocą poczty elektronicznej, portali społecznościowych, usług przechowywania danych w modelu cloud computing czy poprzez sieci Wi-Fi).

Quickoffice ProSelect HD oferuje również "natywne szyfrowanie danych na platformie iOS". Co prawda system iOS automatycznie koduje wszystkie informacje, ale ma to zastosowanie tylko w przypadku danych samego systemu operacyjnego oraz oprogramowania pochodzącego od Apple’a. Inne aplikacje muszą dysponować specjalnym interfejsem API (iOS data-encryption API), aby móc korzystać z wbudowanego szyfrowania. Quickoffice ProSelect HD wykorzystuje właśnie ten mechanizm.

Polecamy Check Point: prywatne smartfony w korporacyjnej sieci - przepis na problem?

Jedną z najbardziej interesujących funkcji nowej aplikacji jest SaveBack. W systemie Apple iOS wiele plików przechowywanych jest specjalnych strefach (sandboxes), zapewniających ochronę przed wpływem potencjalnie szkodliwych aplikacji na cały system (wirusy, złośliwe kody podszywające się pod znane oprogramowanie). Takie rozwiązanie w istotny sposób oddziałuje na dostępność poszczególnych plików - wiele aplikacji nie ma po prostu uprawnień do korzystania z nich. Częściowym wyjściem jest funkcja "Open In", pozwalająca użytkownikowi wybrać aplikację, która posłuży mu do otwierania i kopiowania plików.

SaveBack jest jednak rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, niedopuszczającym do powstania bałaganu w firmowych dokumentach. Użytkownik, który tworzy prezentację przy pomocy iPhone’a czy iPada oraz pakietu Quickoffice zwykle dzieli się efektem swojej pracy z innymi osobami (poprzez pocztę elektroniczną czy usługi przechowywania danych w chmurze). Powtarzanie tych czynności może prowadzić z czasem do powstania duplikatów plików i licznych wersji tych samych dokumentów. Funkcja SaveBack pozwala zachować wszystkie zmiany w oryginalnej lokalizacji, niezależnie czy jest to lokalna pamięć masowa czy usługa w chmurze.

Przed podjęciem decyzji o zakupie Quickoffice ProSelect HD należy mieć na uwadze, że SaveBack może nie działać ze wszystkimi usługami przechowywania danych w chmurze. Obecnie trwają prace nad zintegrowaniem nowej funkcji z popularnymi usługami Dropbox czy Box.net. SaveBack jest natomiast w pełni kompatybilny z rozwiązaniami dostarczanymi przez partnerów biznesowych spółki Quickoffice (Accelion, Alfresco, Copiun, Group Logic, Moprise, Oxygen, SouthLabs). Do decyzji firmowych działów IT będzie należało blokowanie lub umożliwienie dostępu do usług przechowywania w chmurze, które nie będą w pełni korzystały z nowych możliwości Quickoffice ProSelect HD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200