Check Point: prywatne smartfony w korporacyjnej sieci - przepis na problem?

Liczba prywatnych smartfonów i innych urządzeń mobilnych, z których pracownicy regularnie korzystają w celach zawodowych w firmowych sieciach, wciąż szybko rośnie - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Check Point Software.

Z wyników ankiety Check Pointa, w której udział wzięło blisko 770 menedżerów IT z USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Niemiec i Japonii, dowiadujemy się, że w ok. 2/3 badanych firm dozwolone jest wykorzystywanie do celów zawodowych prywatnych urządzeń mobilnych (tablet, smartfon). To o kilka procent więcej niż rok temu - ten wzrost jest zdaniem specjalistów niepokojący, bo "wpuszczanie" do firmowej sieci niezabezpieczonych, prywatnych urządzeń mobilnych może stanowić poważny zagrożenie dla bezpieczeństwa informatycznego korporacji.

Problem jest o tyle poważny, że owe urządzenia prywatne są tylko uzupełnieniem gigantycznej liczby smartfonów i tabletów dostarczanych pracownikom przez pracodawców - a to oznacza, że działy IT muszą zajmować się odpowiednim zabezpieczeniem setek dodatkowych urządzeń, uzyskujących dostęp do firmowych zasobów.

Zobacz również:

  • Usługa WhatsApp uruchamiana na urządzeniach iOS będzie bardziej bezpieczna
  • Nadchodzą nowe tablety od Apple
  • Przeglądarka Chrome będzie jeszcze jakiś czas akceptować pliki cookie

Z danych przedstawionych przez Check Point wynika, że ok. 71% ankietowanych przyznało, że dopuszczenie do powszechnego użytku prywatnych smartfonów zaowocowało zwiększeniem liczby "incydentów" z zakresu bezpieczeństwa. Najczęściej wskazywano w tym przypadku na urządzenia mobilne z Androidem - 43% ankietowanych wskazało te urządzenia jako główne źródło kłopotów. Na drugim miejscy znalazł się smartfon Apple'a (36%).

Wbrew oczekiwaniom, najczęściej wskazywanym zagrożeniem nie było zainfekowanie urządzenia mobilnego przez złośliwe oprogramowanie - respondenci obawiali się głównie utraty firmowych danych, które często bywają przechowywane na prywatnych smartfonach i tabletach (które zwykle nie oferują możliwości szyfrowania danych)

"Eksplozja popularności prywatnych urządzeń w firmach przyczyniła się do zwiększania poziomu zagrożenia - główne problemy to ryzyko utraty lub niekontrolowanego udostępnienia poufnych danych, a także ogólne skomplikowanie procesu zarządzania bezpieczeństwem w korporacji. Spodziewamy się, że ten trend [tzn. popularyzowanie się prywatnego sprzętu w zastosowaniach zawodowych - red.] będzie kontynuowany również w roku 2012, co powinno wymusić na korporacjach opracowanie i wdrożenie odpowiedniej polityki postępowania z takim sprzętem" - skomentowała Juliette Sultan z Check Point Software.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200