10 najważniejszych technologii w roku 2012

W minionym roku mieliśmy do czynienia z błyskawicznym rozwojem tak wielu nowych technologii, że mniej uważni obserwatorzy rynku mogli się w tym nieco pogubić. Bieżący rok w świecie IT zapowiada się równie intensywnie - dlatego przygotowaliśmy krótki spis najważniejszych, naszym zdaniem, trendów i zjawisk.

1. Tablety

Tablety są już teraz niezwykle popularne wśród użytkowników indywidualnych - ale w nadchodzących miesiącach będą odgrywały coraz większą rolę również w firmach. Dla korporacji tablet - tańsza alternatywa dla notebooka - może przynieść dwie podstawowe korzyści: obniżenie wydatków na IT oraz zwiększenie zadowolenia użytkowników. Problemem może być bezpieczeństwo - zarówno w zakresie zapewnienia poufności firmowych danych, jak i powstrzymania złośliwego oprogramowania. Pojawiają się już jednak zabezpieczenia dla tabletów.

Polecamy: Top trendy IT 2012 według Gartnera

Zobacz również:

  • Nadchodzą nowe tablety od Apple
  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
  • Plikowa, blokowa czy obiektowa pamięć masowa?

2. Windows 8

Z najnowszą wersją Windows będzie zapewne tak samo, jak z poprzednimi - nie powinniśmy oczekiwać masowego popularyzowania się "ósemki" zaraz po jej premierze, to będzie proces stopniowy. Ale nowy system Microsoftu zapowiada się bardzo ciekawie - niewykluczone więc, że firmy będą chciały szybko korzystać z nowych narzędzi, oferowanych przez Win8 (np. możliwości wykorzystania Windows Mobile 8 oraz Windows Server 8 do stworzenia spójnego, zunifikowanego komunikacyjne środowiska korporacyjnego).

3. Big data

We współczesnym biznesie na sukces może liczyć tylko ta firma, która będzie w stanie najlepiej spełnić potrzeby swoich klientów - a to wymaga posiadania i przetwarzania gigantycznych zasobów danych na temat rynku i klienta. Warto zainteresować się platformą Hadoop - stworzoną przez Apache Foundation z myślą o przetwarzania wielkich zbiorów danych: baz danych, procesów biznesowych, danych klientów itp. W takich zastosowaniach nie sprawdzi się pojedyncza baza danych uruchomiona na pojedynczym serwerze - Hadoop może agregować dane i procesy z wielu systemów, co znacznie usprawnia przetwarzanie danych.

Polecamy: Prognoza IDC 2012: chmury, big data, mobilność i większe wydatki na IT

4. Wirtualizacja pamięci masowych

Wirtualizacja pamięci masowych jest doskonałym rozwiązaniem w systemach przechowywania danych - wprowadzenie wirtualnej "warstwy" do serwerów umożliwia łatwy provisioning, automatyczny tiering, wykonywanie kopii zapasowych czy deduplikację. W tym modelu eliminuje się bezpośrednią korelację pomiędzy serwerem a wykorzystywanymi przez niego nośnikami danych - to daje cały szereg korzyści: m.in. możliwość łatwego zwiększenia przestrzeni dyskowej, przenoszenia najczęściej wykorzystywanych danych na najszybsze dyski czy wykonywania błyskawicznego backupu.

Polecamy: Thin provisioning - niewykorzystany potencjał?

5. Wirtualizacja sieci

Oprogramowanie umożliwiające wirtualizowanie serwerów - np. VMware czy Hyper-V - to tylko początek tworzenia wirtualnego środowiska. By stworzyć naprawdę użyteczną prywatną chmurę, musimy być w stanie łatwo tworzyć wiele oddzielnych sieci, w których uruchamiane będą różne wirtualne aplikacje - dzięki temu możliwe jest odseparowanie zasobów przeznaczonych dla poszczególnych klientów, zastosowań wewnętrznych, developerskich itp. Odpowiednio połączona z wirtualizacją serwerów i pamięci masowej, wirtualizacja sieciowa, pozwala na stworzenie wysoce stabilnego, elastycznego i niezawodnego centrum danych, w którym dowolne zasoby mogą być łatwo migrowane z jednej sieci do drugiej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200