10 najważniejszych technologii w roku 2012

6. Backup w chmurze

Doświadczeni administratorzy mogą z niechęcią patrzeć na pomysł outsource'owania krytycznych dla funkcjonowania firmy aplikacji, ale akurat w przypadku backupu ma to sporo sensu. Ponieważ backup jest tak naprawdę którąś z kolei kopią danych, przeniesienie go w chmurę może być rozsądniejszym rozwiązaniem niż zapisywanie na kolejnych przechowywanych w firmie nośnikach.

7. SSD

Napędy SSD są na rynku od kilku lat - ale w roku 2012 dwie rzeczy mogą sprawić, że zyskają one w firmach znacząco popularność. Pierwszą będzie upowszechnianie się systemów, które mogą wykorzystać nośniki SSD w charakterze cache'u (co powinno znacząco podnieść wydajność całego systemu, przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów - bo podstawowym nośnikiem danych pozostaną HDD). Drugim powodem mogą być aktualne problemy producentów dysków twardych (związane z powodziami na Tajwanie), które powinny utrzymać ceny HDD na wysokim poziomie. A SSD wciąż tanieją...

Zobacz również:

  • Duże zmiany w linii produktowej iPadów po majowej premierze
  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
  • Plikowa, blokowa czy obiektowa pamięć masowa?

8. IPv6

Protokół IP w wersji 6 od pewnego czasu próbuje zastąpić funkcjonujący od dekad IPv4 i proces ten powinien w najbliższych miesiącach nabierać rozpędu. Po wdrożeniu IPv6 użytkownicy korporacyjni będą mogli liczyć na całkiem konkretne korzyści - dość wspomnieć np. nowe możliwości w zakresie zunifikowanej komunikacji, czy zdalny dostęp w Windows 2008 R2 (dzięki któremu możliwe będzie łatwe uzyskanie dostępu do firmowych danych z dowolnego miejsca na świecie)

9. Linux

Linux to oczywiście nie nowość - w pewnych segmentach świata IT jest on standardem od lat, sprawdza się znakomicie w roli serwerów webowych, baz danych czy aplikacji. Jednak system ten pojawia się coraz częsciej i w innych zastosowanich - serwerach plików i wydruku, czy nawet na stacjach roboczych. Wysoka konfigurowalność Linuksa pozwala na budowanie znacznie tańszych komputerów (w porównaniu z maszynami z Windows), dodatkowym atutem jest też dopracowana baza oprogramowania open source na tę platformę.

Polecamy: Quiz - co wiesz o Linuksie?

10. Aplikacje w chmurze

Usługi świadczone w modelu cloud computing popularyzują się od kilku lat - powoli obserwujemy jednak w tym segmencie tendencję odchodzenia od oferowania w ten sposób wyłącznie złożonych, korporacyjnych systemów (narzędzi ERP, CRM itp.). Nowym zjawiskiem jest upowszechnianie się "chmurowych" wersji popularnego oprogramowania biurowego i użytkowego, np. Office 365 czy Dokumenty Google. Ten trend powinien być szczególnie silnie widoczny w roku 2012.

Polecamy: Office 365 i Google Apps w testach


TOP 200