Infor Global Solutions kupił firmę Lawson po zaniżonej cenie?

Zdaniem dwójki akcjonariuszy firmy Lawson wartość zawartej pod koniec kwietnia transakcji sprzedaży udziałów firmie Infor Global Solutions jest zdecydowanie zaniżona. Udziałowcy domagają się unieważnienia zawartego porozumienia i ponownego rozpoczęcia negocjacji z pozostałymi firmami zainteresowanymi kupnem spółki.

Pod koniec kwietnia władze dwóch firm wyspecjalizowanych w rozwiązaniach klasy ERP poinformowali o zawarciu ostatecznego porozumienia w sprawie połączenia spółek. Na mocy umowy koncern Infor Global Solutions za udziały w firmie Lawson Software miał zapłacić ok. 2 mld USD, czyli 12 USD w przeliczeniu na jedną akcję. Jest to jednocześnie kwota o niecałe 7 proc. wyższa od początkowej oferty kierownictwa firmy Infor. Tymczasem w według akcjonariuszy firmy Lawson jest to premia stanowczo zbyt niska. Udziałowcy argumentują, że średnia wysokość premii dla akcjonariuszy w przypadku podobnych transakcji zawartych w ciągu minionego roku jest ponad trzykrotnie wyższa. Akcjonariusze domagają się sądowego unieważnienia zawartego porozumienia.

Jednocześnie udziałowcy firmy Lawson zarzucają kierownictwu jej kierownictwu działanie na szkodę spółki. Ich zdaniem umowa została sporządzona w sposób gwarantujący władzom firmy Lawson określone korzyści - m.in. posady w kierownictwie firmy powstałej z połączenia obu spółek. Jednocześnie zawarcie porozumienia z firmą Infor ma być działaniem wyprzedzającym wobec zapowiedzi Carla Icahna, inwestora znanego z radyklanych działań ukierunkowanych na zwiększenie wartości spółki. Inwestor, który wcześniej angażował się m.in. w działalność koncernu Yahoo, gdzie naciskał m.in. na zacieśnienie współpracy z firmą Microsoft, kupił niecałe 9 proc. akcji firmy Lawson w połowie zeszłego roku. Później Icahn niejednokrotnie twierdził, że jego zdaniem wartość udziałów amerykańskiej firmy jest zaniżona. Próbował również przekonać kierownictwo firmy do podjęcia zasadniczych działań zmierzających do podniesienia wartości rynkowej spółki.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch

Jednocześnie, z nieoficjalnych informacji wynika, że poza władzami koncernu Infor chęć zakupu firmy Lawson wyrażał również szereg innych podmiotów. Nie wiadomo również jakie czynniki zadecydowały o wyborze złożonej przez konkurenta oferty. Przedstawiciele obu firm do tej pory nie skomentowali zarzutów akcjonariuszy Lawson.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200