Następna konsolidacja na rynku ERP: Infor kupił Lawson Software

W wyniku wycenianej na 2 mld USD transakcji powstanie jeden z największych, po firmach takich jak SAP i Oracle, producentów systemów wspierających zarządzanie. Rozwiązania Lawson Software mają być nadal rozwijane. Będą jednak stopniowo integrowane z systemami Infor Global Solutions.

Przedstawiciele firmy Lawson Software poinformowali o przyjęciu złożonej w połowie marca oferty kierownictwa koncernu Infor Global Solutions. Formalnie Lawson stanie się własnością powiązanego z firmą Infor funduszu GGC Software Holdings. Wartość transakcji to ok. 2 mld USD. Fuzja ma zostać zamknięta w trzecim kwartale 2011 roku.

We wcześniejszych deklaracjach przedstawiciele kierownictwa firmy Infor Global Solutions zapowiadali, że przejęcie mniejszego konkurenta ma przyczynić się do umocnienia pozycji rynkowej firmy i rozszerzenia oferty. Szczególnie wartościowe miały być rozwijane przez firmę Lawson wyspecjalizowane rozwiązania przeznaczone m.in. dla przemysłu i służby zdrowia.“Firma Lawson, jako producent rozwiązań komplementarnych względem systemów oferowanych przez Infor jest dla nas naturalnym, strategicznym partnerem. Myślę, że połączenie sił pozwoli na rozszerzenie naszej oferty przede wszystkim w zakresie funkcji z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim oraz rozwiązań odpowiadających na specyficzne potrzeby służby zdrowia, sektora publicznego, czy przemysłu" - twierdzi Charles Phillips, dyrektor generalny firmy Infor. Zdaniem wielu osób to właśnie Phillips, który kieruje firmą Infor od października 2010 roku, jest głównym pomysłodawcą fuzji z firmą Lawson. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że Charles Phillips dał się poznać jako zwolennik rozwoju w drodze przejęć w czasach, kiedy piastował stanowisko wiceprezesa koncernu Oracle. Odpowiadał m.in. za realizację fuzji Oracle i Sun Microsystems.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch

Według zapowiedzi rozwiązania firmy Lawson nie będą wprost konsolidowane z systemami rozwijanymi przez Infor Global Solutions. Zamiast tego, w przypadku większości rozwiązań, planowana jest ścisła, dwukierunkowa integracja uzupełniających się systemów. W skierowanym do klientów firmy Lawson liście otwartym Charles Phillips zapowiedział m.in. rozszerzenie funkcjonalności przeznaczonych dla służby zdrowia systemów firmy Lawson dzięki integracji z oferowanymi przez Infor Global Solutions rozwiązaniami wspierającymi zarządzanie zasobami. Jednocześnie, władze firmy Infor zapowiadają chęć realizacji zapowiadanych wcześniej planów rozwoju oprogramowania Lawson Software. Analitycy spodziewają się również stopniowych zmian w zakresie warstwy technicznej aplikacji Lawson Software. Dotychczas amerykańska spółka bazowała głównie na rozwiązaniach technologicznych koncernu IBM oraz technologiach firm Microsoft i SAP odpowiednio w zakresie interfejsu obsługi oraz narzędzi analitycznych. Tymczasem Infor od połowy zeszłego roku korzysta głównie z technologiach rozwijanych przez firmę Microsoft.

Przedstawiciele kierownictwa Lawson Software podkreślają natomiast, że zawarcie porozumienia w sprawie fuzji poprzedziły wnikliwe analizy rynku. Wedle oficjalnych informacji składano również zapytania ofertowe innym potencjalnym nabywcom - zarówno konkurentom działającym w branży rozwiązań ERP, jak i funduszom inwestycyjnym. Jednak wbrew wcześniejszym prognozom, zainteresowania zakupem firmy Lawson nie zgłosił oficjalnie żaden inny producent oprogramowania klasy ERP. Zdaniem analityków firma Lawson nie odniosła sukcesu rynkowego m.in. na skutek nadmiernego ukierunkowania działalności na konkurencję z największymi producentami oprogramowania klasy ERP. Wymagająca dużych nakładów strategia okazała się jednak nieskuteczna. Według ekspertów firma Lawson Software mogłaby odnieść sukces rynkowy, gdyby skoncentrowała się na rozwoju bardziej niszowych i cenionych na rynku rozwiązań - m.in. dla przemysłu. Tymczasem wskutek spadającej sprzedaży i w ramach prowadzonej restrukturyzacji firma Lawson Software ograniczyła obecność na niektórych rynkach. Zlikwidowano m.in. polski oddział spółki. Obsługę dotychczasowych klientów przekazano wyłącznemu dystrybutorowi.

Znana również na polskim rynku spółka boryka się m.in. ze spadkiem sprzedaży. W ramach prowadzonej restrukturyzacji firma Lawson Software ograniczyła obecność na niektórych rynkach. Zlikwidowano również polski oddział spółki, zaś obsługę dotychczasowych klientów przekazano wyłącznemu dystrybutorowi lokalnemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200