Konwergencja w sieciach komputerowych

Jeszcze kilka lat temu konwergencja technologii w świecie IT utożsamiana była przede wszystkim z technologiami komunikacyjnymi, wzajemnym przenikaniem się usług sieci stacjonarnych i mobilnych. Obecnie coraz częściej słowo to używane jest w odniesieniu do rozwiązań stricte sieciowych, związanych z Ethernetem, pamięciami masowymi, protokołami Fibre Channel (w tym FC over Ethernet) czy iSCSI.

Zestawianie ze sobą technologii ethernetowych z protokołami kojarzonymi przede wszystkim z systemami pamięci masowych wynika bezpośrednio z faktu budowania kolejnych centrów danych, w których ilość przetwarzanych informacji liczona jest w petabajtach. Tak znaczne zapotrzebowanie na wydajną i bezpieczną infrastrukturę pociąga za sobą konieczność modernizacji dotychczasowych rozwiązań.

W tradycyjnych centrach istnieją dwie, odrębne sieci obsługujące z jednej strony użytkowników (pracowników korporacji, średnich lub małych firm), a z drugiej samo centrum obliczeniowe. Sieci ethernetowe znakomicie sprawdzają się w typowych zastosowaniach, jako medium dostępowe do serwerów, aplikacji czy internetu. Mimo, iż dość często okazuje się, iż np. sieci Gigabit Ethernet tylko w teorii mają pożądaną przez klientów przepustowość, generowane opóźnienia są znaczące, a gubienie pakietów nie jest niczym niezwykłym, to rzadko zdarza się, aby pojedynczy użytkownicy zauważali przestoje w codziennej pracy.

Sytuacje takie nie mogą mieć jednak miejsca w centrach danych, gdzie spadek wydajności przesyłanych danych, składowanych w systemach pamięci masowych, spowodowałby istotne zakłócenia w działaniu sieci firmowych. Z tego względu w środowiskach wymagających dużej przepustowości i pewności dostarczania pakietów, zamiast Ethernetu stosuje się protokół Fibre Channel. Dominacja interfejsu FC w architekturach sieci pamięci masowych (SAN) wynika przede wszystkim z jego znacznej wydajności, skalowalności, niezawodności i wysokiej dostępności. Największą wadą jest cena powiązana ze stopniem skomplikowania wdrożenia FC.

Uniwersalne i niedrogie iSCSI

W dobie optymalizacji wszelkich możliwych kosztów, prace nad rozwojem rozwiązań zastępujących dwie oddzielne sieci jedną, nie powinny dziwić. Obecnie, założenie przyświecające idei konwergencji sieci ethernetowych i systemów pamięci masowych, w największym stopniu spełniają protokoły: iSCSI i FCoE (Fibre Channel over Ethernet).

Pierwsze rozwiązanie pozwala przesyłać komendy SCSI (interfejs używany np. w macierzach dyskowych) poprzez protokół TCP/IP. Popularność iSCSI ciągle rośnie, a wśród elementów mających znaczący wpływ na tę tendencję wyróżnić można: niski koszt instalacji i eksploatacji, stosunkowo dużą wydajność i łatwość obsługi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200