Konwergencja w sieciach komputerowych

Według wielu specjalistów iSCSI nie nadaje się do zastosowań w segmencie enterprise (korporacje, rozbudowane centra danych), za to znakomicie może sprawdzić się w środowisku MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa). Początkowo rozwój protokołu był ograniczony przez możliwości sieci ethernetowych (1 Gb/s nie był wystarczający do przyjęcia danych z interfejsów FC 4/8 Gb/s), jednak wraz ze wzrastającą dostępnością sieci 10 GbE w centrach danych, zakres zastosowań iSCSI może się poszerzyć.

FCoE dla korporacji i dużych centrów danych

Dla najbardziej wymagających zastosowań opracowano protokół Fibre Channel over Ethernet, będący połączeniem FC i Ethernetu. W odróżnieniu od iSCSI transmisja między obydwoma protokołami zachodzi na niskim, fizycznym poziomie, co odciąża ją od dodatkowych danych przesyłanych przez wyższe warstwy modelu ISO/OSI. Analitycy przewidują, że w środowiskach korporacyjnych, gdzie zachodzi potrzeba konsolidacji serwerów, pamięci masowych i ruchu sieciowego, popularność FCoE będzie rosła. Na pewno dodatkowym wsparciem będzie tu rozwój samego protokołu FC - w ubiegłym roku stowarzyszenie Fibre Channel Industry Association (FCIA) zakończyło prace nad kolejną wersją standardu FC - 16 Gb/s (16GFC).

Oprócz wydajności, kwestią, która rozstrzygnie, jak będą wyglądały konwergentne sieci komputerowe, będzie masowe wdrożenie mechanizmów usprawniających pewność przesyłania pakietów w sieciach Ethernet. Obecnie najpoważniejszym problemem jest fakt, że protokół ten nie gwarantuje dostarczenia pakietów w sytuacji, gdy przełącznik lub urządzenie końcowe jest przeciążone pakietami przychodzącymi. W celu wyeliminowania tego zjawiska ponad 50. producentów serwerów, pamięci masowych i urządzeń sieciowych pracuje aktualnie nad rozwojem standardu CEE (Converged Enhanced Ethernet), który ma spełnić te założenia.

Na rynku istnieją również alternatywne rozwiązania wykorzystujące architekturę InifiniBand i elementy wirtualizacji kanałów I/O. Xsigo I/O Director umożliwia sterowanie wejściem/wyjściem pomiędzy serwerami i siecią poprzez utworzenie wirtualnych kanałów (Fibre Channel i Ethernet), które mogą być następnie używane przez aplikacje oraz inne procesy. Oba kanały wykorzystują wspólne łącze InfiniBand o przepustowości 20 lub 40 Gb/s. Według zapewnień przedstawiciele Xsigo wirtualizacja wejścia/wyjścia wykorzystująca I/O Director pozwala zmniejszyć liczbę kabli między serwerami i siecią o ok.70% oraz obniżyć koszty przełączników o ok. 50%.

Koncepcja konwergentnych sieci komputerowych z całą pewnością będzie ewoluować, warto zatem śledzić rynek rozwiązań ethernetowych i tych związanych z centrami danych. Wybierając konkretny sposób unowocześnienia infrastruktury należy nie tylko przeanalizować aktualne potrzeby, ale przede wszystkim postarać się oszacować przyszłe wymagania (firmy wieloodziałowe, konieczność inwestowania w określone aplikacje, sprzęt itp.).


TOP 200