Pamięci masowe - pięć trendów na najbliższą przyszłość

W roku 2010 dało się zauważyć zmianę podejścia do sposobów przechowywania danych. Co czeka nas w najbliższych latach?

Przy 15 petabajtach nowych danych, produkowanych każdego dnia, i stale rosnącym wolumenie danych, możliwość prostego ich magazynowania w sposób bezpieczny i elastyczny staje się nie lada wyzwaniem zarówno dla działów IT jak i dla dostawców pamięci masowych. Tradycyjne metody magazynowania danych okazują się kosztowne, nieefektywne i niedotrzymujące kroku potrzebom użytkowników. Zaczynają się więc pojawiać nowe, bardziej efektywne metody przechowywania danych. Nowe trendy w pamięciach masowych na najbliższą przyszłość przedstawiają się następująco:

Coraz większa popularność pamięci masowej w chmurze

Wykładniczy wzrost wolumenu danych - według IDC osiągający przyrost blisko 60 proc. w skali roku - powoduje coraz większe zainteresowanie różnymi ofertami "pamięci w chmurze" - zarówno w modelu chmury prywatnej, publicznej jak i mieszanej.

Wszystkie te trzy modele oferują przedsiębiorstwom dużą skalowalność, lepsze planowanie zdolności magazynowania danych i większą elastyczność w spełnianiu unikatowych wymagań użytkownika. Jednak w związku z coraz większymi obawami o bezpieczeństwo krytycznych informacji przechowywanych w chmurze publicznej, w najbliższej przyszłości głównym kierunkiem inwestowania w tym obszarze będzie model chmury prywatnej.

Zobacz również:

  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Gartner przewiduje, że w roku 2012 największe organizacje będą przeznaczać więcej pieniędzy na budowanie prywatnych usług cloud computing, niż na korzystanie z publicznych usług tego rodzaju. Jako klienci takich usług zaczną poszukiwać dostawców, którzy zapewnią nie tylko bezpieczne przechowywanie ich danych, ale także zarządzanie i hostowanie ich własnych środowisk cloud -dostawcy, którzy zainwestują dzisiaj w taki model usług, mogą już za rok stać na czele stawki.

Nic już nie będzie takie same

Dla przedsiębiorstw, które zdecydują się na przejście "w chmurę" szybko stanie się oczywiste, że dotychczasowy model zarządzania danymi ulegnie istotnym zmianom. Dotychczasowe procesy przechowywania i zarządzania informacją nie mogą obsługiwać nowego modelu. Coraz większy zalew danych, w polaczeniu z kryzysem ekonomicznym, wymusza innowacyjność.

Nowe rozwiązania integrują pamięć wirtualną z innymi elementami systemu wirtualnego w celu stworzenia systemów w pełni wirtualnych, a także widać coraz większą agregację oprogramowania, która prowadzi do rozwiązań dużej skali, o wysokiej wydajności czy wysokiej dostępności, przy niższych kosztach. Użytkownicy będą poszukiwać systemów bardziej efektywnych, z możliwościami kompresji w czasie rzeczywistym, a także deduplikacji i migracji danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200