3 odmiany chmury prywatnej: którą wybrać?

Rynek oferuje firmom niezliczone możliwości doboru chmury prywatnej do ich potrzeb – począwszy od oprogramowania typu open source, aż po wstępnie konfigurowaną infrastrukturę. Firma Forester Research przeanalizowała oferty 50 dostawców chmur prywatnych, identyfikując wady i zalety każdej z nich.

Agencja badawcza Forrester Research opisuje rynek rozwiązań chmury prywatnej udostępnianych w formie IaaS („infrastruktura jako usługa”) jako zdrową, rozwijającą się branżę z coraz silniejszą konkurencją.

- Firmy nie kwestionują już decyzji o inwestowaniu w chmurę obliczeniową, uznając ją za naturalnie opłacalne rozwiązanie. Coraz więcej przedsiębiorstw traktuje chmurę priorytetowo – twierdzi Lauren Nielson, starsza analityk w Forrester Research.

Zobacz również:

  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia
  • Wydatki na chmurę wzrosną w tym roku
  • Tradycja i nowoczesność - połączenie klasycznych notatek ze światem cyfrowym

Jak wynika z badania, nie wszyscy klienci mają w sobie na tyle dużo odwagi, by polegać wyłącznie na rozwiązaniach chmury publicznej, wśród których dominują usługi Amazon Web Services i Microsoft Azure. Dlatego właśnie rośnie oferta chmur prywatnych.

Lauren Nielson i Richard Fichera z agencji badawczej Forester Research przeanalizowali oferty 50 dostawców chmur prywatnych, identyfikując wady i zalety każdej z nich. Wyniki badania pozwoliły im na wyodrębnienie trzech kategorii chmury prywatnej, co ma ułatwić klientom dobór odpowiedniego rozwiązania, w najwyższym stopniu spełniającego ich potrzeby i cele biznesowe.

Chmury prywatne oferowane są indywidualnym klientom w formie usługi IaaS (infrastruktura jako usługa). Oznacza to, że w odróżnieniu od chmur publicznych użytkownicy nie dzielą się między sobą swoimi zasobami. Obejmują one infrastrukturę wirtualizowaną – możliwość obliczeń i przechowywania danych – do której użytkownicy mają dostęp na zasadach samoobsługi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200