3 odmiany chmury prywatnej: którą wybrać?

Oto trzy typy chmury prywatnej wyróżnione w badaniu Forrester Research.

Rozwiązania w zakresie oprogramowania

Platformy do zarządzania chmurą prywatną oparte wyłącznie na oprogramowaniu zajmują czołową to rozwiązanie najczęściej wybierane przez firmy. Pozwala ono na automatyzację zaopatrzenia w zasoby, zarządzanie dostępem do infrastruktury i monitorowanie jej użytkowania.

Jest to zwykle najlepszy wybór dla firm, które niedawno dokonały modernizacji sprzętu i mają wysoki odsetek infrastruktury wirtualizowanej. Wiele z tych rozwiązań chmurowych jest tworzonych w oparciu o infrastrukturę Vmware, do której dodawane są narzędzia do zarządzania chmurą prywatną tego samego dostawcy lub podmiotów trzecich.

Zobacz również:

  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia
  • Wydatki na chmurę wzrosną w tym roku
  • EY: transformacja cyfrowa wciąż priorytetem dla firm

Przykładowi dostawcy chmur prywatnych opartych wyłącznie na oprogramowaniu: CA Technologies, Cisco, Dell, Egenera, EMC, HotLink, Hewlett Packard Enterprise, IBM, Joyent, Microsoft, Mirantis, OpenStack, Oracle, Rackspace, Red Hat, RightScale, VMware

Wstępnie zintegrowane systemy konwergentne

Forrester Research szacuje, że około 13% rynku chmur prywatnych stanowią systemy, które są sprzedawane jako łączone oferty sprzętu i oprogramowania. Takie pakiety obejmują zwykle konwergentną infrastrukturę sprzętową z zasobami sieciowymi, umożliwiającą obliczenia i przechowywanie danych oraz automatyzację zadań. Badacze nazywają to rozwiązanie „szybką ścieżką” do chmury prywatnej, ponieważ jest ono nabywane w ramach jednego pakietu.


TOP 200