3 odmiany chmury prywatnej: którą wybrać?

Wstępnie zintegrowane systemy konwergentne to idealne rozwiązanie dla klientów, dla których priorytetem są zmiany organizacyjne wdrażane podczas dostosowywania architektury chmurowej. To również dobry wybór dla firm, które szukają stosunkowo prostej platformy zlokalizowanej na miejscu w ich siedzibie i gotowej do działania „zaraz po rozpakowaniu”.

Przykładowi dostawcy wstępnie zintegrowanych systemów konwergentnych: BMC, Cisco, CSC, Dell, EMC, Hitachi, Hewlett Packard Enterprise, IBM, Microsoft, Mirantis, NetApp, Oracle, Unisys, VCE, Vmware.

Zobacz również:

  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia
  • Wydatki na chmurę wzrosną w tym roku
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

Zarządzana chmura prywatna

Niewielki segment rynku tworzą zarządzane chmury prywatne, które zwykle stanowią połączoną ofertę rozwiązań w zakresie sprzętu i oprogramowania zlokalizowanych na miejscu u klienta. Największa różnica polega jednak na tym, że zarządza nimi dostawca. W tym modelu dostawca zapewnia usługi wsparcia, konserwacji i modernizacji, a nawet zdalnie zarządza chmurą. Dzięki temu firmy – najczęściej te nieposiadające odpowiednio wykwalifikowanego personelu – mogą zrzucić odpowiedzialność za chmurę prywatną na dostawcę usług. Czasami dostawcy oferują jeszcze bardziej zaawansowane usługi, takie jak zarządzanie aplikacjami oprogramowania obsługującymi chmurę.

Przykładowi dostawcy usług zarządzania chmurą prywatną: Citrix, Cisco, CSC, Dell, EMC, HP, IBM, Mirantis, Rackspace

Poza trzema wymienionymi wyżej rozwiązaniami, jest jeszcze jedna opcja: skorzystanie wyłącznie z rozwiązań open source. W tym celu wystarczy pobrać darmowy kod z takiej platform, jak OpenStack lub Apache CloudStack, i po prostu go wdrożyć.

Kluczowym elementem procesu decyzyjnego jest określenie własnych potrzeb biznesowych w odniesieniu do wykorzystania chmury prywatnej oraz możliwości personelu w zakresie obsługi ewentualnych rozwiązań. Szkolenie, edukacja i bieżąca integracja to najistotniejsze aspekty każdego przedsięwzięcia chmurowego.


TOP 200