2015: Budżety IT na fali wznoszącej

3. Analityka biznesowa

Big data wciąż jest dla firm jedną z kluczowych technologii – i ten trend zdecydowanie utrzyma się w roku 2015. Aż 38% CIO ankietowanych przez Computerworld zadeklarowało, że zamierzają w 2015 r. przeznaczyć dodatkowe środku na analitykę korporacyjną, data mining oraz rozwiązania z zakresu business intelligence. „Tematem przewodnim roku 2015 będzie ‘cyfrowy biznes’ – wszyscy więcej wydadzą na zaawansowaną analitykę. Od klientów, kontrahentów i mediów społecznościowych nieustannie docierają do nas coraz większe fale informacji, które można wykorzystać do prowadzenia biznesu. Wraz z upowszechnieniem się internetu rzeczy będzie ich tylko więcej – dlatego firmy powinny robić, co tylko w ich mocy, by pozyskać z tych danych dodatkową wartość” – wyjaśnia Richard Gordon, analityk firmy Gartner.

Lisa Davis dodaje, że instytucje edukacyjne dopiero zaczynają rozumieć, jak wielką wartość może stanowić dla nich big data i jak można maksymalnie wykorzystać potencjał narzędzi analitycznych. Jej uczelnia w 2015 r. zamierza wygospodarować nieco pieniędzy oraz zasobów na wdrożenie projektu systemu CRM, łączącego narzędzia z zakresu business intelligence oraz platformy analitycznej Blackboard.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Chrome będzie jeszcze jakiś czas akceptować pliki cookie
  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Rozwiązanie te mają ułatwić śledzenie rozwoju studentów – to pozwoli na lepsze zrozumienie, co dokładnie robią wraz z postępem (i ukończeniem) studiów, jak korzystają ze zdobytych umiejętności (a także które z nich okazują się szczególnie przydatne) i czy po ukończeniu uczelni mogą z nią współpracować.

4. Tworzenie aplikacji

Ponad 1/3 (38%) respondentów zamierza przeznaczyć więcej pieniędzy na tworzenie, rozbudowywanie oraz wdrażanie nowych aplikacji, w tym mobilnych. Firma Hargrove planuje zwiększenie budżetu na ten cel aż o 30% w porównaniu z rokiem 2014.

Klienci odwiedzają jej stronę m.in. po to, by zamówić wykładziny, meble oraz pracowników do obsługi wystaw i imprez targowych. Aby im to ułatwić, firma zamierza znacząco odświeżyć dostępną online aplikację zakupową. Barr Snyderwine chce, by nowe oprogramowanie nawiązywało w warstwie wizualnej do kafelkowego interfejsu Windows 8 – i deklaruje, że zamierza zlecić to zadanie zewnętrznemu dostawcy. „Potrzebujemy nieco odmiennego zestawu umiejętności niż ten, którym dysponują nasi pracownicy, dlatego sporo zadań zamierzam outsoursować” – zapowiada Snyderwine.

Podobne podejście prezentuje Joel Steigelfest, szef IT firmy Cross Country Home Services, której budżet IT zwiększy się w przyszłym roku o ok. 10–15%. „Mobilne aplikacje będą naszym priorytetem. Ze wszystkich narzędzi dostępnych na naszej stronie można wygodnie korzystać również na smartfonach i tabletach, ale specjalna aplikacja sprawdza się zdecydowanie lepiej. Chcemy, by nasi klienci mogli wygodnie wysyłać zgłoszenia czy reklamacje [CCHS oferuje usługi z zakresu zarządzania nieruchomościami – red.] z poziomu swoich tabletów i innych urządzeń” – mówi Steigelfest.

5. Technologie mobilne/bezprzewodowe

Pierwszą piątkę celów, na które przeznaczonych zostanie najwięcej środków z budżetów IT w 2015 r., zamykają technologie mobilne i bezprzewodowe: 35% ankietowanych deklaruje chęć zainwestowania m.in. w rozwiązania RFID, narzędzia do zdalnego dostępu i zarządzania, a także systemy MDM (Mobile Device Management). „Obecnie większość inwestycji przeznaczona jest nie tyle na sam sprzęt, ile na niezbędną do jego pełnego wykorzystania infrastrukturę oraz tworzenie przeznaczonych do tego celu aplikacji. Ten trend się utrzyma, a jednocześnie rosnąć będą wydatki na obsługę BYOD, czyli odpowiednie zabezpieczenie prywatnych urządzeń wykorzystywanych w pracy” – podsumowuje S. Minton z IDC.

Nie przesadzić z cięciami

Wzrost wydatków na niektóre segmenty IT automatycznie oznaczać będzie ich spadek w innych dziedzinach. Z raportu Computerworld Forecast wyraźnie wynika, że obszarem, którego oszczędności dotkną w pierwszej kolejności, będzie sprzęt – aż 24% ankietowanych zadeklarowało, że w 2015 r. zamierzają wydawać mniej niż dotychczas na serwery, komputery przenośne i stacjonarne oraz inny hardware. To efekt m.in. przenoszenia coraz większej części do chmury – zjawiskiem towarzyszącym jest odkładanie w czasie modernizacji wdrożonych w firmach aplikacji oraz systemów, a także konsolidacji i rozbudowy własnych centrów danych.

„Naszym ogólnym celem jest ograniczenie wydatków na lokalną infrastrukturę oraz własne centra danych. Chcemy postawić na chmurę, bo sądzimy, że to pozwoli nam działać bardziej efektywnie” – wyjaśnia Lisa Davis z Georgetown University.

Ograniczenie wydatków na sprzęt nie oznacza jednak, że ta pozycja zupełnie i natychmiast znika z budżetów największych firm. „Przeniesienie wszystkiego do chmury nie będzie ani łatwe, ani szybkie – mimo wszystkich nowych trendów szacujemy, że ok. 70 do nawet 80% firmowych budżetów wciąż przeznaczanych jest na zakup oraz utrzymanie fizycznych zasobów” – komentuje Stephen Minton. „Sądzimy, że globalna migracja do systemów chmurowych potrwa jeszcze nawet dekadę. Co więcej, spodziewamy się, że rynek hardware’u wkrótce jeszcze nieco urośnie, prawdopodobnie w pierwszej przyszłego roku, zanim znów zacznie powoli i konsekwentnie spadać. To będzie efekt zaciskania pasa w ostatnich latach: nadejdzie moment, w którym firmy będą musiały podjąć z dawna odkładane decyzje o masowej modernizacji sprzętu, m.in. serwerów i urządzeń storage” – dodaje analityk.

Według IDC rynek komputerów PC będzie kształtował się podobnie – firma spodziewa się rychłego, niewielkiego wzrostu sprzedaży, a następnie postępującego powoli spadku.


TOP 200