2015: Budżety IT na fali wznoszącej

Trwa czas tworzenia budżetów na przyszły rok – i wszystko wskazuje na to, że jednym z segmentów, w których odnotowany zostanie wyraźny wzrost wydatków, będzie IT. Szefowie działów odpowiedzialnych za zarządzanie firmową informatyką jasno deklarują, że chcą pozyskać – i wykorzystać – znacznie więcej środków niż w poprzednich latach. Priorytetami będą m.in. wydatki na bezpieczeństwo, chmurę oraz technologie mobilne.

„Będę starał się pozyskać ponad 20% więcej pieniędzy na wydatki związane z IT” – zapowiada Barr Snyderwine, CIO firmy Hargrove Inc. (zajmującej się m.in. organizacją imprez targowych). „Wystąpię o wszystko, co moim zdaniem powinniśmy robić i kupić”. Na jego liście życzeń znajdują się m.in. mobilne rozwiązania ułatwiające dostęp do map przestrzeni wystawowej: „Będziemy jednak musieli zintegrować je z naszymi usługami do organizacji prac, co będzie nieco droższe i trudniejsze w realizacji” – zapowiada Snyderwine.

Wśród zamówień znajdzie się również kilka „ekstrawagancji”, np. 100 urządzeń Microsoft Surface. „Są świetne, choć niestety trochę drogie. Ale my często pracujemy z różnymi aplikacjami do graficznego prezentowania danych i w tej kwestii tablety sprawdzą się znakomicie podczas imprez. To nie jest, co prawda, jeszcze coś, czego używa się powszechnie, ale myślę, że warto już teraz zainteresować się tymi rozwiązaniami” – mówi przedstawiciel Hargrove.

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s

Jego zdaniem, jeśli chodzi o nowe technologie, często zdarza się, że menedżerowie odpowiedzialni za kierowanie biznesem tak naprawdę nie wiedzą, czego właściwie potrzebują. Dlatego też częścią strategii wdrażania innowacji każdego CIO powinno być nie tylko samo wdrażanie nowych rozwiązań, ale również sprawienie, czy wszyscy w firmie widzieli, jak nowe technologie mogą usprawnić ich pracę i pomóc w pozyskaniu nowych klientów. To zresztą dobry moment na takie działania – gospodarka powoli rośnie i szefowie działów IT sądzą, że będą w stanie pozyskać nieco więcej środków niż w poprzednich latach. A to oznacza, że będą mogli skupić się nie tylko na zapewnieniu ciągłości działania wszystkich systemów, ale również nieco odważniej wdrażać nowości.

Przygotowywany corocznie przez Computerworld raport Forecast potwierdza zresztą, że budżety IT są zdecydowanie na fali wznoszącej. Ok. 43% odpytanych na potrzeby jego najnowszego wydania menedżerów przyznało, że spodziewają się wzrostu środków na IT (rok temu deklarowało to tylko 36% respondentów). Z opracowania dowiadujemy się, że średni spodziewany wzrost to ok. 13%. Najwięcej z tych środków wydanych zostanie na rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, interakcji z klientem, technologii wspomagających prace i współpracę, systemy analityczne oraz cloud computing. Jednocześnie będziemy obserwować dalszy spadek wydatków na hardware i wzrost środków przeznaczonych na usługi. Oto najważniejsze kategorie:

1. Bezpieczeństwo

Głośne ataki informatyczne na Home Depot, Target, Michaels i setki innych firm sprawiły, że bezpieczeństwo IT stało się jedną z kluczowych pozycji w budżecie informatycznym większości firm. Blisko połowa (46%) ankietowanych przez Computerworld przyznała, że w 2015 r. zamierza wydawać więcej niż do tej pory na rozwiązania z zakresu kontroli dostępu, blokowania prób włamania, a także ochronę antywirusową. „Gdy robi się głośno o włamaniach do dużych organizacji, zwykle wywołuje to błyskawiczny wzrost wydatków na bezpieczeństwo. W tej kategorii wyraźny wzrost – zwykle dwucyfrowy w skali roku – obserwujemy od kilku lat, a teraz spodziewamy się, że może on przyspieszyć jeszcze bardziej” – komentuje Stephen Minton, analityk IDC Global Technology oraz Industry Research Organization.

Zachowanie równowagi pomiędzy bezpieczeństwem a zdolnością do sprawnego działania będzie jednym z głównych zadań działu IT waszyngtońskiego Georgetown University. Zadanie będzie trudne, ponieważ wydatki na IT uczelni zostały rok temu zredukowane o 5% i w tym roku nie planuje się ich zwiększenia. Okazuje się jednak, że rozsądnie przeprowadzone cięcia i reorganizacja pracy mogą zaowocować odblokowaniem kilku milionów dolarów na nowe projekty.

„Każdego roku odnotowujemy ok. 45 mln prób ataku na nasze systemy. Wiemy, że jako instytucja edukacyjna jesteśmy popularnym celem i dlatego musimy być bardzo staranni w kwestii zarządzania bezpieczeństwem. Z drugiej strony musimy jednak zachować możliwość sprawnego działania, niezbędną, jeśli chcemy zapewnić wsparcie wszystkim realizowanym na uczelni programom badawczym” – wyjaśnia Lisa Davis, CIO uczelni. Sposobem na realizowanie tego celu ma być m.in. przeznaczenie części budżetu na bardziej proaktywne podejście do zagrożeń, czyli np. zainwestowanie w oferowaną przez FireEye platormę do wczesnego wykrywania i blokowania prób ataku.

2. Cloud computing

Firmy od kilku lat rezygnują z dużych inwestycji w infrastrukturę on-premise, zamiast tego wolą przeznaczać środku na usługi dostarczane w modelu chmurowym. Ten trend utrzyma się również w roku 2015. Ponad 40% menedżerów ankietowanych na potrzeby Computerworld Forecast przyznało, że w przyszłym roku zamierza wydać więcej niż dotychczas na cloud computing oraz rozwiązania dostarczane w modelu SaaS (software as a service).

Przykład może stanowić amerykańska firma Nevitt & Associates, która planuje w przyszłym roku zwiększenie budżetu na IT aż o 15%, a także przeznaczenie blisko połowy wszystkich środków na licencje aplikacji usług dostarczanych z chmury, w modelu subskrypcyjnym (czyli np. Microsoft Office 365 czy Dropbox). David Dodds, CIO firmy, tak przedstawia swój pogląd na zarządzanie IT: „Chcę być tym gościem od IT, który prawie nie ma klasycznie pojmowanego IT. Nie muszę mieć serwerów, a nasi pracownicy mogą pracować, używając dowolnego własnego urządzenia lub dostarczonego przez nas Chromebooka. Możemy się podłączać do wirtualnego pulpitu, który jest zawsze gotowy do pracy, zaktualizowany i bezpieczny. Muszę się martwić jedynie o zapewnienie wszystkim odpowiedniego dostępu do internetu. Wierzę, że tę wizję uda się zrealizować w ciągu dwóch lat” – mówi Doods.

Co ważne, w wielu firmach do przeprowadzenia migracji do chmury nie są potrzebne dodatkowe środki – wystarczy zredukować bieżące wydatki na fizyczną infrastrukturę. „Gdy firma przechodzi na chmurę, to automatycznie wydaje mniej na tradycyjne rozwiązania: zamiast kupować nowe serwery, dyski i systemy, po prostu kupuje odpowiednią usługę lub infrastrukturę” – dodaje Stephen Minton z firmy analitycznej IDC. Choć oczywiście są wyjątki od tej reguły – w małych i średnich firmach niekiedy do wdrożenia chmury niezbędne jest wygospodarowanie dodatkowych środków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200